Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de activitate integrată

Data: 02.04.2024
Instituția: IET. Nr. 16 ,,Izvoraș”
Grupa: pregătitoare 6-7 ani
Educator: Andronic Daniela
Tema globală: Eu și mediul înconjurător
Tema proiectului tematic: ,,Totul despre copaci”
Tema zilei: ,,Pomi fructiferi”
Durata activității: 40-45 minute
Tipul activității: de acumulare a cunoștințelor
Domeniul de activitate: Științe și tehnologii
Dimensiunea: FREM
Unități de competență:
2.7. Efectuarea operaţiilor de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi.
Dimensiunea: Educație pentru sănătate
Unități de competență:
1.1. Respectarea regulilor de comportare și igienă personală.
Obiective operaționale:
La finalul activității, copiii vor fi capabili să:
 Cognitive:
O1 – Să identifice pomii fructiferi
O2 – Să descrie caracteristicile pomilor primăvara
O3 – Să dezlege ghicitorile prezentate
 Psihomotorii:
O4 – Să rezolve exerciții de adunare și scădere cu 1-2 unități
O5- Să exerseze deprinderile şi priceperile de lipire, îmbinare şi confecţionare pentru
realizarea lucrării practice;
 Socio-afective:
O6- Să manifeste interes și curiozitate în cadrul activității
Strategii didactice:
a) Metode și procedee:
demonstrarea, conversație, observație, explicație,
b) Materiale didactice:
planșe demonstrative, carte, fișă de lucru, imagini cu fructe, pom, frunze
c) Forme de organizare:
frontal, individual
Bibliografie:
1. Curriculum pentru educație timpurie, Chișinău 2018,
2. Standarde de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani, 2019
3. https://www.youtube.com/watch?v=xe4GoQYtdv4
Activitatea integrată – desfășurarea activității
Etapele Ob.
activității
Conținutul instructiv-educativ Metode Mijloace Forme de Evaluare
didactice didcatice organizare SÎDC
Evocare Se asigură condiţiile bunei desfăşurări a activităţii:
- aerisirea sălii de grupă;
Moment - pregătirea materialului didactic;
organizatoric
- aranjarea mobilierului;
- organizarea copiilor în sala de grupă
Realizarea Copii, după cum v-ați dat bine seama, astăzi vom discuta Conversație
sensului despre cum sunt copacii primăvara.
Frontal
O1
Primăvara copacii înmuguresc și înfloresc, din muguri apar
frunzele, iar din flori fructele. Vorbim despre părțile
componente ale copacului: rădăcină, tulpină, crengi/ramuri,
Frunze, flori, fructe. În anotimpul primăvara se plantează, se
îngrijesc și se curăță pomii.

Întreb copiii ce copaci fructiferi cunosc.


Ed- copii, ce copaci fructiferi cunoașteți? Observație
O2 Copiii- măr, cireș, vișin, prun, piersic,cais,
Discutăm despre pomii fructiferi.
REALIZĂM fisă de observare a mărului. Frontal

Să știți că acești copaci, primăvara înfloresc foarte frumos, iar DC


Albinele vin la flori și le polenizează. Ind 667
Înflorirea pomilor fructiferi este binecuvântată cu puteri
magice. Crengile înflorite de la un pom bătrân şi viguros se
aduceau în casă celor suferinzi ca „să aibă puterea să biruie
boala şi bătrâneţea”, iar din ramurile, frunzele şi florile pomilor
înfloriţi în aprilie se făceau o sumedenie de leacuri cu virtuţi
tămăduitoare şi magice,
Natura în plină desfăşurare, cu pomii înfloriţi, albinele
culegând polenul, păsările ciripind, verdele crud al ierbii şi
multitudinea de culori atât de vii şi de intense ale florilor,
reprezintă o sursă de sănătate, de bună-dispoziţie şi un cumul
de energie.
Informez copii despre importanța curățirii pomilor.
În continuare, împreună cu copiii vom realiza un pom fructifer. Frontal
O3 Ca material vom folosi imagini cu fructe, iar pee le vor fi
incluse msi multe sarcini, legate de matematică(exerciții de
adunare și scădere, de comparare), ghicitori despre anotimnul
DLC
primăvara.
Ind. 448
Pauza dinamică:
Zboară rândunica
Uite-așa
Se învârte morișca Frontal
Uite-așa
Mâinile la spate
Uite-așa
Apoi bat din palme
O7
Uite-așa X2

Reflecție Trecerea la activitățile pe centre. Copiii sunt repartizați. Ei aleg


din cuib câte un medalion pe care sunt imaginile la 3 păsărele
Obținerea
diferite.
performanțelor
Explicația Individual
 Centrul ,,Științe”
O7 Fișe de Demonstrarea
-Copiii realizează fișa cu sarcina: ,,Calculează exercițiile”
lucru
 Centrul ,,Arte”
-Copiii realizeze un pom fructifer
Evaluarea activității
Realizez evaluarea activității cu ajutorul mingii și a unui
cântecel. Mingea se transmite de la un copil la altul și se cântă
cântecelul, iar când cântecelul se finisează, copilul la care s-a
O5 oprit mingea răspunde la o întrebare.
-Despre ce am vorbit astăzi la activitate?
-La care centru ai lucrat și ce ai facut?
-Cum te-ai simțit la activitate?
-Numește sarcinile care ți-au plăcut cel mai mult
Extindere -Temă pentru acasă Frontal
Discuția cu părinții despre păsările călătoare.

Educator:____________

NOTA:_____________
MĂR-
OBSERVARE
RAMURĂ FRUNZĂ
CODIȚĂ FRUCT
COAJĂ MIEZ
COTOR SÂMBURE

S-ar putea să vă placă și