Sunteți pe pagina 1din 6

IARNA ÎN GRUPA MEA

PROIECT DE ACTIVITĂȚI INTEGRATĂE

PROFESOR: POP RAMONA

GRĂDINIŢA CU P.P. „ION CREANGĂ” BAIA MARE

STRUCTURA GRĂDINIȚA CU P.P. „MIHAI EMINESCUˮ


PROIECT DIDACTIC
DATA:16.01.2020
PROFESOR: Pop Ramona
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădiniţa cu program prelungit “Ion Creangă”, Baia Mare
Structura Grădiniţa cu program prelungit „Mihai Eminescu”
NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPĂ: 3-5 ani, nivel I, grupa mică
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI/SĂPTĂMÂNII: Albă iarnă cu ninsoare
TEMA ACTIVITĂȚII: Iarna în grupa mea!
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ADP+ ALA+ADE
ADP: ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:
SALUTUL: Bună dimineața, mă bucur că ai venit la grădiniță!
CALENDARUL NATURII: Cum e vremea?
RUTINĂ: 1. Ascult cu atenție și răspund corect(deprinderea de a asculta ce spune
educatoarea în vederea însușirii unor noi cunoștințe)
2. Sunt răcit, strănut întruna, dar la gură eu pun mâna! (deprinderea de a pune
mâna la gură când strănuta)
TRANZIȚII: Mișcăm degețelele/ Batem bine palmele/ Strângem pumnii tare ,tare/ Și dăm
iute din picioare
1-2, 1-2-3 –joc liniștitor
Bat din palme clap-clap –clap/Din picioare trap-trap-trap/Ne învârtim, ne
răsucim/Și spre centre noi pornim!
Ninge.ninge viscolește/Și zăpada mare crește/Vântul bate,las să bată/Noi ne
ducem prin zăpadă
ALA1: JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE
Artă:1.Fulgi de zăpadă (brazi și casă) -dactilopictură cu pastă de dinți
2.Bulgări de zăpadă-mototolire
Joc de masă: 1.Alege perechea (fular,căciulă,mănuși)
2.Culoarea potrivită a oamenilor de zăpadă (sortare)
Construcții: Blocuri (cuburi din lemn)
ALA2: „Ne bulgărim!”-joc distractiv
ADE: ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE
DȘ : ACTIVITATE MATEMATICĂ: Unde este ascuns omul de zăpadă?- joc didactic
DOS: ACTIVITATE PRACTICĂ:Fulgi de zăpadă– lipire
MIJLOC DE REALIZARE:mototolire, dactilpictură, joc didactic , lipire, joc de mișcare
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Perceperea unor relații spațiale dintre grupele de
obiecte în raport cu poziția ocupată de acestea în diferite locuri; exersarea
deprinderilor însușite în cadrul activităților practice..
OBIECTIVE:
Să numească poziția spațială a omului de zăpadă raportându-se la alte elemente din cadru
Să plaseze corect omul de zăpadă într-o poziție spațială indicată
Să lipească fulgii de zăpadă respectând indicațiile primite;
SARCINA DIDACTICĂ: Recunoașterea și poziționarea corectă a obiectelor în poziția
spațială indicată.
REGULI DE JOC: -la semnalul educatoarei (bateie din palme),copii închid ochii
-la semnalul educatoarei(sunatul din clopoțel),copii deschid ochii și
răspund la întrebarea ”Unde este ascuns omul de zăpadă?”
-copilul numit de educatoare va indica poziția spațială unde este ascuns
obiectul
-copilul numit de educatoare va plasa obiectul în poziția
spațială indicată
-poziționarea corectă va fi recompensată cu aplauze
ELEMENTE DE JOC: închiderea și deschiderea ochiilor,aplauze,așteptarea,mânuirea
materialului, ghicirea,surpriza
STRATEGII DIDACTICE:Metode si procedee didactice, explicația, demonstrația, exercițiul,
jocul didactic, conversația,observația.
Mijloace didactice: pânză albă casă, brazi, hârtie albă,fasole ,pompom, sticle plastic,lipici,
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII: frontal, individual,pe grupuri.
DURATA ESTIMATĂ:o zi
BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru educația timpurie 2019
Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani.

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

În vederea bunei desfășurări a activităților de învățare au loc: aerisirea sălii de grupă,


aranjarea mobilierului, pregătirea materialului didactic, asigurarea unei atmosfere de lucru
adecvate.
La intrarea copiilor în grupă se va desfășura întâlnirea de dimineața, etapele acesteia se
vor derula pas cu pas.
SALUTUL: Bună dimineața, mă bucur ca ai venit!
PREZENȚA: La auzul strigării numelui,fiecare copil va ridica mâna și va răspunde PREZENT v
fiecare copil își va lua poza și o va așeza pe panou , se vor număra copii prezenți, copii absenți
vor fi trecuți la rubrica absenți.
CALENDARUL NATURII: Vom cânta împreună ” Cum e vremea /Cum e vremea mă întreb?/
E soare sau plouă/E înnorat sau ninge/Cum e vremea mă întreb? Apoi vom numi anotimpul,
starea vremii și vom marca ziua pe calendarul grupei.
ÎMPĂRTĂȘIREA CU CEILALȚI: 2-3 copii vor povesti ce au văzut în drum spre grădinița
ACTIVITATEA DE GRUP: Se va realiza prin metoda Brianstorming,sub genericul: „Îmi place
iarna,pentru că…”, se vor nota răspunsurile fiecărui copil.
Pentru captarea atenției, le voi prezenta peisajul de iarnă creat în grupă și le voi prezenta
programul zilei: Dragi copii,stiți ca mie îmi place iarna tare mult,dar afara avem puțină zăpadă
așa ca azi am nevoie de ajutorul vostru ca sa aducem iarna la noi în grupă,iar la sfârșitul zilei,toți
copii care vor finaliza sarcinile,vor fi atenți se vor juca cu mine de-a bulgăritul . Vreți să mă
ajutați?
Haideți să vă arăt ce surprise v-am pregătit.Le prezint centrele și sarcinile de lucru:
Centrul Artă : 1.Fulgii de zăpadă pe brazi și casă –dactilopictură
Sarcină de lucru: Vom aplica cu ajutorul degetului arătător,fulgi de zăpadă pe brazi și pe
acoperișul căsuței.
2. Mototolim bulgări mari și mici
Sarcină de lucru: Vom strânge hârtia pentru a forma bulgări apoi îi vom grupa în funcție de
mărime (Bulgării mici în coșul bulgărilor mici,bulgării mari în coșul bulgărilor mari)
Centrul Joc de masă: 1.Alegem perechea
Sarcină de lucru:Vom forma și împacheta perechi de căciuli, fulare și mănuși
2.Culoarea potrivită omului de zăpadă.
Sarcină de lucru:Vom așeza în sticluțe doar elementele de culoare albă
Centrul Construcții: Blocuri –cuburi lemn
Sarcină de lucru: Vom așeza cuburile din lemn unul peste altul pentru a forma blocuri înalte.
După finalizarea centrelor copii vor așeza elmentele realizate în peisajul de iarnă creat în
grupă,apoi prin intermediul tranziției Mișcăm degețelele/ Batem bine palmele/ Strângem pumnii
tare ,tare/ Și dăm iute din picioare” vor fi conduși către activitatile obligatorii.
Voi anunța tema și obiectivele activității :Astăzi o să ne jucăm împreună un joc care se numește
„Unde s-a ascuns omul de zăpadă?” iar voi o sa ghiciți unde sunt (în fața-în spatele, pe-sub,
sus-jos) ,apoi ca să întregim peisajul acesta minunat o să realizăm împreună fulgi de zăpadă.
Copiii se reunesc într-un semicerc şi se propune începerea jocului didactic matematic pentru
desfaşurarea acestuia se foloseşte peisajul de iarnă creat ,educatoarea va prezenta elementele
peisajului (brazi,casă,blocuri,sanie),apoi va explica și va prezenta reguliile jocului.
Când educatoarea va bate din palme,copii vor închide ochii,apoi educatoarea va plasa oamenii de
zăpadă realizați la centrul joc de masă.
Când educatoarea va suna din clopoțel,copii vor deschide ochii și vor numi locul unde este
ascuns omul de zăpadă prin raportare la celelalte elemente ale peisajului folosind corect termenii:
în fața-în spate ,,pe-sub, în –lângă.
Se păstrează liniștea în timpul jocului, va numi locul unde este ascuns elementul lipsă, doar
copilul numit de educatoare.
Jocul de probă se desfășoară pentru a ne asigura că toți copiii au înteles modul de
desfășurare a activității. Se va desfășura o rundă de joc, fără a consemna sau ierarhiza rezultatele,
se vor sublinia regulile și comportamentele specifice jocului.
Educatoarea bate din palme,copii închid ochii, educatoarea plasează omul de zăpadă în
fața casei,la auzul clopoțelului copii deschid ochii,educatoarea întreabă ”Unde s-a ascuns omul
de zăpadă?. Copiii denumesc poziţia spaţială “Omul de zăpadă se află în fața casei.
Desfășurarea jocului: Voi ascunde omul de zăpadă,copii denumesc poziția spațială. Se va
desfășura jocul propriu-zis,urmărindu-se antrenarea tuturor copiilor. Fiecare răspuns corect va fi
recompensat cu aplauze.
Complicarea jocului : Varianta I: Educatoarea și copii vor indica poziția spațială,un copil
va plasa omul de zăpadă în peisajul de iarnă.
Varianta 2: Educatoarea va anunța copii unde va plasa omul de
zăpadă ,greșind intenționat poziția spațială,va întreba copii dacă a plasat corect,greșeala va fi
semnalată de copii.
Obținerea performanței se va realiza în cadrul activității practice,aceasta va fi ghidată după
următoarele secvențe didactice.
Anunțarea temei: Acum o să construim împreună „Fulgi de zăpadă ”
Prezentarea modelului și intuirea materialelor:
Educatoarea va prezenta modelul și îl va analiza împreună cu copiii:
Ce este acesta?(Un fulg de nea)
Ce culoare are? (alb)
Din ce am construit fulgul de zăpadă? (3 fâșii de hârtie)
Explicarea și demonstrarea modului de realizare al temei:
1.Vom așeza fâșiile una peste alta
2. Vom pune pasta de lipit ,în mijlocul fiecărei fâșii (pe cercul albastru)
Efectuarea exercițiilor pentru dezvoltarea musculaturii mâinilor:
Încălzirea muşchilor mici ai mâinii conform mişcărilor sugerate de poezia recitată în ritm
lent de către educatoare : Plouă încet să auzim/ Cu vârf de degete masa lovim/
Ploua mai tare, ploaia tot vine,  /Lovim cu degetele masa bine. /
Cad pietricele pe trotuare/  Ciocnim cu degetele tare tare!/
Tuna departe! Tuna acum!/Batem cu pumni: Bum- bum – bum!/
Vreme frumoasa s-a facut,  /Un curcubeu a aparut.
La semnalul dat, copiii vor începe executarea temei.Li se va sugera copiilor să mențină o
atmosferă calmă și liniștită în timpul muncii;
Voi acorda ajutor copiilor care întâmpină greutăți la realizarea temei. Copii vor fi încurajați să
realizeze câți mai mulți fulgi. Se urează Spor la lucru!
Prin intermediul tranziției „Ninge,ninge,viscolește/Și zăpadă mare crește/Vântul bate ,las să
bată/Noi ne ducem prin zăpadă/ Hainele ni se albesc/Obrăjorii se roșesc/ Vântul bate ,las să
bată/Noi ne ducem prin zăpadă” copii se vor îndrepta spre peisajul de iarnă,unde vor arunca
fulgii de zăpadă realizați,verbalizând poziția lor în peisaj.
ASIGURAREA RETENȚIEI ȘI A TRANSFERULUI: Se va realiza prin metoda piramidei. Pe
panou,voi lipi o piramidă formată din pătrate de culori diferite (verde ,albastru, alb și galben)în
patru trepte.
Voi solicita copiilor să răspundă la întrebări despre anotimpul iarna și să plaseze pe fiecare
treaptă a piramidei imaginile corespunzătoare răspunsurilor date.
1.Cum se numește anotimpul în care suntem/ adus în grupă?( imagine iarnă)
2.Ce se întâmplă iarna? (identificare aspecte-imagini cu ninsoare,viscol ).
3.Cu ne îmbrăcăm iarna,ca să ne protejăm de frig? (enumerare–imagini cu mănuși,fular,căciulă)
4.Cum ne jucăm iarna,afară? (enumerare-imagini cu sanie,bulgări,om de zăpadă,patine)
Activitatea zilei se va încheia prin intermediul jocului de mișcare „Ne
bulgărim”.Educatoare îi va invita pe copii să se pregătească de bulgărit,să își pună
căciulă,mănușile și fularul (sortate la centrul joc de masă), apoi jocul poate să înceapă.
La semnalul educatoarei vor executa următoarele mișcări:
La semnalul „NINGE„ copiii vor alerga în jurul omului de zăpadă, la semnalul VISCOLEȘTE,
copiii se vor așeza în poziția ghemuit (se vor adăposti), la semnalul BULGĂREȘTE, copii vor
lua bulgării de zăpadă pregătiți la central Joc de masă și se vor bulgării unul pe celălalt.
Educatoarea face aprecieri şi observaţii cu privire la modul de participare al copiilor la
activitate.

S-ar putea să vă placă și