Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

UNITATEA DE ÎMVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit ”ION CREANGA”


DATA: 03.03.2021
GRUPA: Mijlocie (Nivel I)
PROPUNĂTOR: Pop Ramona Cornelia
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
TEMA SĂPTĂMÂNII: Ghiocei și mărțișoare,primele raze de soare!
TIPUL ACTIVITĂȚII:Mixta,predare și consolidare
TEMA ACTIVITĂȚII: Activitate integrate ”Ghiocelul-Vestitorul primăverii”
ADP+ADE+ALA I+ALA II
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
ADP: Activități de dezvoltare personală:

 Întâlnirea de dimineața (Bună dimineața ,vestitori ai primăverii!)


ADE : Activități pe domenii experențiale

 DȘ: Cunoașterea mediului ”Ghiocelul ”


ALA I: Activități liber alese

 Construcții: Ghivece pentru ghiocei


 Arta : Ghiocelul (1.Dactilopictură,2.Modelaj)
 Alfabetizare: Semne de primăvară-enciclopedii
ALA II: Activități liber alese

 Buchețele mititele –joc de atenție și mișcare


SCOPUL: Dezvoltarea capacităților de cunoaștere,întelegere și explorare/investigare a mediului
înconjurător prin folosirea de instrumente și tehnci adecvate.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
-să cerceteze planta prin antrenarea cât mai multor analizatori: tactil,vizual,olfactiv;
-să denumească și să descrie corect însușirile ghiocelului și părțile componente (rădăcina, bulb,tulpina,
frunze și flori);
-să manipuleze în mod corespunzător materialele de lucru primate după efectuarea de exercitiipentru
încălzirea musculaturii fine a mâinilor
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee:
conversația,explicația,demonstrația,observația,exercițiul,observarea, jocul,munca
individual,munca în grup;
 Mijloace de învățământ: calculator
 Materiale didactice:
ghiocei,lupă,planșete,sticlă,acuarele,șervețele,enciclopedii,cuburi,plastilină,foi albe,
creioane;
BIBLIOGRAFIE: : 1. Curriculum pentru educața timpurie - Anexa la ordinul ministrului
Educației Naționale nr. 4.694/2.08.2019
2. Ștefania Antonovici – Cunoașterea mediului în grădiniță

SCENARIUL ACTIVITĂȚII
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață ”Bună dimineața,vestitori ai
primăverii!”,voi stabili contact vizual cu toți copiii,zâmbind îi privesccu atenție,transmițându-le căldură
și încurajare prin toate formele de comunicare verbal și non-verbală.
Salutul: Voi rosti următoarele versuri:” Dimineața a venit/ Toți copii au sosit/ Pe scăunele ne
așezăm / Cu toșii ne salutăm! A început o nouă zi/ Bună dimineața, copiii!
Vom folosi tehnica comunicării rotative,pornind de la educatoare către copilul din dreapta.
Calendarul Naturii: ”A început o nouă zi/ Cum e vremea azi copii?-vom așeza jetonul potrivit.
Vom discuta despre vreme,vom stabili anotimpul în care ne aflăm.Voi adresa următoarele
întrebări:
-în ce anotimp suntem?
-Care sunt lunile anotimpului primăvara?
-Ce zi a săptămânii este?
-Ce zi a fost ieri?
Ce zi va fi mâine?
Prezența: Voi striga catalogul și vom număra împreună copii prezenti.
Împărtășirea cu ceilalți: Voi ruga fiecare copil să spună cum se simte (bucuros/trist) odată cu
sosirea primăverii!
Noutatea zilei: Vă amintiti povestea citită zilele trecute, cum s-a numit? (Soarele și omuleții de
zăpadă).
Ce au răsărit după topirea oamenilor de zăpadă din curtea gradinitei? (ghiocei.).Vă propun ca , să
descoperim mai multe despre ghiocei,despre locul unde răsar,părțile din care este format,despre forma,
cuoarea și însușirile lui,iar la sfârșitul zilei să ne transformăm în vestitori ai primăverii ca să știe toată
lumea că este primăvară. Ce ziceți?
Prin intermediul tranziției ”Suntem veseli și vioi că a venit primăvara la noi!” copii vor fi invitați
să descopere centrele de interes puse la dispoziție (agenda zilei).
Centrul ȘTIINTĂ: DȘ- Cunoașterea Mediului-observare Ghiocelul
Prezint copiilor un ghiveci cu ghiocei și un buchet de ghiocei ,aleg un fir și enumăr principale însușiri
caracteristice de culoare,formă,mărime și miros apoi voi oferi fiecărui copil un ghiocel. Pentru a afla mai
multe lucruri despre această planta îl vom privi. cu atenție ca să știm din ce părți este alcătuit,ce culoare
au aceste părți,cum sunt așezate și care este denumirea lor,o vom pipăi ușor cu vârful degetelor,o vom
mirosi pentru a ști ce miros are.
Ghiocelul trăiește în păduri,pajiști sau în grădini,primăvară scoate capul din zăpadă,fiind prima floare
care răsare dupa iarna grea. Voi ați văzut undeva ghiocei? Voi prezenta imagini cu ghiocelul și mediul de
viață.
Analiza libera a ghiocelului: -la început se realizează liber materialul de observant.Copii vor fi solicitați
să enumere părțile componente ale plantei,în același timp ele vor fi indicate pe planșă.
-Din ce părți este format ghiocelul? (radacină ,tulpină,frune și flori).
Analiza dirijată:- Priviți planta,dacă tragem de e ace se întâmplă? (o smulgem). Prin ce este fixat în
pământ ghiocelul? (prin rădăcină).
-Priviți rădăcina,din ce este formată? (din multe fire lungi,adânc înfipte în pământ)
-La ce folosește rădăcina? (fixează planta să nu cadă,trage apa din pământ)
Voi realiza sinteza parțială printr-o ghicitoare: Din pământul care stăm/ Toată hrana o luăm.Ca să crească
mândra floare/Frumos mirositoare (rădăcina)
Tulpina : voi explica copiilor ca are două părți ,bulbul (tulpina subpământana care depozitează substanțele
hrănitoare dezvoltării plantei) și tulpina aeriană, subțire,delicată de culoare verde,seamănă cu un bastonaș.
Luați florile în mână și observați : Ce culoare au frunzele? (verde închis),Unde sunt așezate?(pornesc de
la baza tulpinii aeriane), cum sunt? (lungi și subțiri ,în număr de două)
Floarea: Care este cea mai frumoasă parte a ghiocelului? Luati floarea în mână și spuneți cu ce seamănă?
(clopoțel).Floarea este prinsă de tulpina cu o codiță mica verde care protejează bobocul când iese din
pământ de vânt,frig,ploaie.
Din ce este formată floarea? (Petale-trei petale albe unite sub forma unui clopoțel) Atingeți petalele,cum
sunt?-fine subțire ,se rupe ușor. Ce observați în mijlocul flori? (polenul-hrana insectelor)
Sinteza parțială se va realiza prin intermediul unui joc ”Spune-mi ce/cum este”- voi indica părțile
ghiocelului și voi ruga copii să le denumească.
Modul de îngrijire: Daca avem în grădini ghiocei,ce trebuie să facem ca ei să crească și să înflorească? (să
îi udăm,să săpăm pământul,să nu îi rupem,să nu călcăm pe ei)
Dar dacă primiți un buchetel de ghiocei ce facem cu el? (îi punem în apă să nu se ofilească)
Voi realiza sinteza finală a observării indicând părțile ghiocelului și rolul fiecăreia, apoi voi ruga copii să
deseneze planta observată, asstfel voi realiza evaluarea activității.

Centrul ARTĂ: Ghiocelul 1.Dactilopictură. 2.Modelaj


Înainte de începerea lucrului se vor face câteva exerciții pentru încălzirea musculaturii mici a mâinii pe
următoarele versuri: ”Plouă încet să auzim/ Cu vârf de degete masa lovim/ ploua mai tare ploaia tot
vine/Lovim cu degetele bine bine/ Tună departe,tuna acum /Batem cu pumnii bum bum bum / Soare cu
dinți a apărut /Un curcubeu colorat am văzut.”
Copii vor picta cu ajutorul degetului arătător ,pe sticlă,sau vor modela din plastilina vestitorul primăverii.
Voi face observații cu privire la planta expusă,ghiocelul , la culorile pe care le vor folosi pentru lucrarea
lor. Voi încuraja copii să lucreze cât mai îngrijit păstrând liniștea și ordinea în centru.
Centrul ALFABETIZARE: Semne de primăvară-citire imagini
-copii vor citi în atlase și enciclopedii ,căutand semene de primăvară;
Centrul CONSTRUCȚII: Ghiveci pentru ghiocei- lego
Ca o împletire a activitățilr desfășurate, ne vom juca , jocul de atenție și mișcare , ”Buchețele mititele”-
copii se vor alerga prin grădina (curtea grădiniței) , la semnalul educatoarei copii se vor opri și vor forma
buchețele de ghiocei respectând comanda educatoarei (Buchețele mititele câte…1,2,3,4).
Activitatea zilei se va încheia, copiii își vor aminti activitățile zilei,, prin intermediul metodei turul
galeriei vom admira rezultatele muncii .Vor fi solicitați să-și exprime părerea despre activitatea preferată
sau despre activitatea care le-a rămas întipărită în minte.

S-ar putea să vă placă și