Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE STEAM

Prof. Gora Nicoleta-Luminița


Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” Bacău

I. Partea introductivă

Şcoala: Gimnazială „Nicolae Iorga” Bacau


Grupa: Mică B Raza de soare
Tema proiectului Independentă
Tema săptămânii: Învățăm de mici!
Domeniul: Științe
Disciplina: Cunoașterea mediului
Capitol: Mediul natural
Subiect ludic: Nori de ploaie
Tipul activității: Consolidare
Modalitate de realizare: experiment STEAM

II. Proiectarea activităţii

A. Dezvoltare fizică, a sănătății și igienei personale:


COMPORTAMENTE VIZATE:
1. Motricitate grosieră și motricitate fină în context de viață familiare.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specific vârstei.
1.2. Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare.
1.3. Utilizează mâinilee și degetele pentru realizarea de activități variate.
B. Dezvoltarea socio-emoțională:
COMPORTAMENTE VIZATE:
1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate.
2. Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității
3. Conceptul de sine.
4. Autocontrol și epresivitate emoțională.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1.1. Manifesă încredere în adulții cunoscuți, prin exersarea interacțiunii cu aceștia.
1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații problematice specifice.
2.3. Exersează, cu sprijin, asumarea unor responsabilități specific vârstei, în contexte variate.
3.2. Îți promovează imaginea de sine, prin manifestarea sa ca persoană unică, cu caracteristici
specifice.
4.1. Recunoaște și exprimă emoții de bază.
C. Capacități și atitudini în învățare:
COMPORTAMENTE VIZATE:
1. Curiozitate, interes și initiativă în învățare.
2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi.
2.1. Relizează sarcinile de lucru cu consecvență.
D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii
COMPORTAMENTE VIZATE:
1.Mesaje orale în context de comunicare cunoscute.
2.Mesaje orale în diverse situații de comunicare
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui.
2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții
proprii.
E. Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii:
COMPORTAMENTE VIZATE:
1.Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1.3.Construiește noi experiențe, pornind de la experiențe trecute.
Obiective operaţionale:
A. Cognitive – La sfârşitul activității, preșcolarii vor deveni capabili:
- C1– Să enunțe corect titlul experimentului.
- C2 – Să prezinte corect algoritmul/etapele experimentului.
- C3 – Să desfășoare experimentul conform algoritmului de lucru al experimentului.
- C4 – Să comunice exact rezultatul experimentului.
B. Motrice – În timpul activității, preșcolarii vor fi capabili:
- OPM1 – Să adopte o poziție corectă la masa de lucru.
- OPM2 – Să adauge în ordine în balonul cu fund rotund componentele experimentului.
C. Afective – Preșcolarii:
- OA1 – Vor manifesta curiozitate și interes pe tot parcursul activității.
- OA2 - Vor exprima cum trăiesc emoția de bucurie.
Strategie didactică algoritmică:
a) Metode şi procedee: Expunerea, convorbirea, demonstrația, experimentul, investigația, exercițiul,
problematizarea, turul galeriei.
b) Mijloace de învăţământ: baloane cu fund rotund, creuzete, pipete, bidon de 0,250 cu apă, tub cu
spumă de ras, colorant albastru alimentar, șervețele umede, servețele uscate, emoticoane.
c) Forme de organizare: individuală, în pereche, frontal.
Resurse:
a) Umane: 23 preșcolari, 1 educatoare
b) Spaţiale: sala de grupă
c) Temporale: 15 minute
d) Bibliografice:
1. Breban S., (2002), Metode interactive de grup – Ghid metodic, Editura Arves, Craiova
2. Cojocariu, V., M., 2002, Teoria şi metodica instruirii, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti
3. Cojocariu, V., M., (coord.), 2006, Secrete metodice în didactica preşcolară, Editura CCD, Bacău
4. Dumitru, Gh, Oprescu, N, Dănilă, I., (coord.), 2008, Metodica activităților instructiv-educative în
învățământul (pre)primar, Volumul I, Editura Didactica Nova, Craiova
5. Ezechil, L., Lăzărescu, P., M., 2011, Laborator preșcolar, Editura V&I Integral, București
6. Mătăsaru , M., Nedelcu C., 2008, Proiectarea didactică în învățământul preșcolar, Editura
Rovimed Publishers, Bacău
7. Mătăsaru, M., coord, 2006, Secrete metodice în didactica preșcolară, Ed. C.C.D., Bacău.
8. M.E.N., 2019, Curriculm pentru educația timpurie (a copiilor de la naștere la vârsta de 6 ani),
București
9. https://pin.it/3rOHVep
III. Scenariul didactic

Obiective
operaționa Conţinut științific și sarcini de învățare Strategia didactică
Etapele lecţiei le Evaluare
Temporiz Metode, Mijloace de Forme de
are procedee învăţământ organizare
Mascota grupei,
baloane cu fund
rotund, creuzete,
1.Organizarea OA1 Mascota grupei este prezentă la activitatea zilei și a adus fiecărui Expunerea pipete, bidon de frontală
colectivului de 1 minut preșcolar materialele didactice necesare desfășurării 0,250 cu apă, tub
preșcolari experimentului. cu spumă de ras,
colorant alimentar,
șervețele umede,
servețele uscate
baloane cu fund
rotund, creuzete,
2. Enunţarea OA1 Astăzi vom descoperi, experimenta și trăi emoția de bucurie Expunerea pipete, bidon de
temei şi a 1 minut împreună cu Mascota grupei noastre. Astfel, vom experimenta 0,250 cu apă, tub frontală
obiectivelor Norii de ploaie cu ajutorul materialelor didactice aduse și pregătite cu spumă de ras,
consolidării de Mascota grupei noastre. colorant alimentar,
șervețele umede,
servețele uscate
C1 Expunerea, baloane cu fund
C2 În Modulul 2 am desfășurat experimentul „Emoția de bucurie convorbirea, rotund, creuzete,
colorată” împreună cu Pete Motanul. Astăzi vom experimenta demonstrația, pipete, bidon de
C3
3. Realizarea „Norii de ploaie”. Fiecare copil va turna apa din bidon în balonul experimentul, 0,250 cu apă, tub frontală
C4 cu fund rotund. Peste apă va pulveriza spumă de ras până la Aprecieri
propriu zisă a OPM1 investigația, cu spumă de ras, individuală,
umplerea recipientului. Cu ajutorul pipetei va lua picături de exercițiul, colorant albastru în pereche verbale
consolidării OPM2 colorant alimentar albastru și îl va picura pe spuma de ras. problematizar alimentar, șervețele
OA1 Vor lucra și în pereche. În tot timpul experimentului, copilul va ea umede, servețele
OA2 urmări și investiga ceea ce se întâmplă în balonul cu fund rotund. uscate
10 minute
OA1 Observăm produsele realizate la fiecare sector. Apreciem și Convorbire, Produsul obținut, frontală Aprecieri
4. Evaluarea individuală
1 minut recompensăm cu un emoticon implicarea activă/joaca fiecărui copil. Turul galeriei emoticoane verbale

S-ar putea să vă placă și