Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 15.03.2016

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „Gheorghe Lazăr” Corbu


CLASA a III-a B
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Alexe Manuela
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Educație civică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Raporturile noastre cu plantele și animalele
SUBIECTUL: Atitudini față de plante și animale
TIPUL ACTIVITĂȚII: transmitere și însușire de noi cunoștințe
COMPETENȚE SPECIFICE
2.1. Recunoașterea unor atitudini în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele
2.2. Manifestarea unor atitudini pozitive în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele
3.1. Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
a) cognitive
OC1: să explice termenul de atitudine;
OC2: să asocieze comportamentele redate în text cu termenul corespunzător;
OC3: să răspundă cerințelor din cadrul activității pe grupe, privind atitudinea omului față de plante
și animale;
OC4: să completeze propozițiile lacunare cu informații despre relația omului cu mediul.
b) afective
OA- dezvoltarea unei atitudini pozitive față de mediul înconjurător; dezvoltarea spiritului de
cooperare în diferite situații de învățare.
STRATEGII DIDACTICE
a. Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, jocul didactic,
pălăriile gânditoare, eseul
b. Mijloace de învățământ: textele pentru jocul ,,Alege ce se potrivește!”, jetoane pentru
joc, pălării colorate din carton, fișe de lucru cu propoziții lacunare, stimulente
c. Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
d. Durata activității: 45 de minute
e. Evaluare: observare sistematică a elevilor, chestionare orală
BIBLIOGRAFIE

1. Programele școlare pentru clasa a III-a, aprobate prin ordinul ministrului nr.5003/
02.12.2014
2. Mîndru E., Borbeli L., Areta N., Strategii didactice interactive, Didactica
Publishing House, București, 2010;
3. www.didactic.ro
4. Mihăilescu M., Măncescu M., Robu M., Cenac O., Metode activ-participative
aplicate în învățământul primar, Didactica Publishing House, București, 2010;
5. Radu D., Andrei G., Educație civică – manual pentru clasa a III-a, Aramis Print,
București, 2005;
6. Matei L., Manea A., Educație civică – manual pentru clasa a III-a, Editura
Didactică și Pedagogică, București, 2013;
7. Pițilă T., Mihăilescu c., Educație civică – culegere de texte – clasele a III-a și a
IV-a, Aramis print, București, 2003.
Obiecti Strategii didactice
Dur
Secvențele ve
a Elemente esențiale de conținut Resurse Resurse Forme de Evaluare
lecției operațio
ta proceduale materiale organizare
nale
Activitatea a. Se asigură un climat favorabil începerii activității.
introductivă b. Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață.
Salutul
Elevii se vor aduna într-un cerc și vor realiza salutul. Conversația Frontal
Prezența: elevul de serviciu îi numără pe colegii prezenți și Observare
precizează absenții sistematică
5
Responsabilitățile zilei: se vor anunța elevii responsabili cu Explicația
sarcinile zilei: curățenie, împărțirea materialelor,
distribuirea alimentelor.
Jocul de intercunoaștere: ,,Dacă aș fi un animal, aș
fi.......pentru că.......” . Fiecare elev va preciza ce animal și- Exercițiul Individual
ar dori să fie și va explica motivul alegerii.
Reactualizarea Se va verifica lecția anterioară prin adresarea unor Chestionare
cunoștințelor întrebări elevilor. orală
3  De ce se spune că viața omului ar fi imposibilă fără
plante și animale?
 La ce folosesc plantele omului? Dar animalele?
Anunțarea Dacă ora trecută am aflat câtă nevoie avem de plante și Explicația Frontal
subiectu- animale, astăzi vom descoperi cum trebuie să ne
lui și a 2 comportăm față de acestea. Vom afla ce înseamnă atitudine
obiective- și vom analiza exemple de atitudini pozitive și negative.
lor urmărite Se va scrie titlul lecției pe tablă și în caiet.
Dirijarea 25  Captarea atenției Frontal Observare
învățării Se vor analiza imaginile din povestea ,,Fata babei și fata Explicația Imagini din sistematică
moșneagului” de Ion Creangă. Se vor analiza cele două poveste
personaje în funcție de modul cum se comportă în situații
date ( fata moșneagului curăță părul de omizi și de uscături, Exercițiul
îngrijește cățelușa bolnavă, are grijă de animalele din casa Aprecieri
Dur Obiecti Strategii didactice
Secvențele
a ve Elemente esențiale de conținut Resurse Resurse Forme de Evaluare
lecției
ta operațio proceduale materiale organizare
nale Sfintei Duminici (manifestă grijă, compasiune, blândețe, verbale
dragoste); fata babei refuză să ajute la îngrijirea cățelușei, a
OC1 părului și a copiilor Sfintei Duminici (este nepăsătoare,
indiferentă la suferințele celor din jur, este neglijentă,
egoistă). Texte care
În urma discuțiilor despre comportamentul celor două Conversa redau
personaje din poveste se va explica, cu ajutorul elevilor, ția comporta-
înțelesul termenului atitudine. (comportament, mod de mente
comportare, gest). Făcând referire la modul de comportare Explicația pozitive/
al celor două personaje, se vor evidenția atitudinile pozitive negative
și pe cele negative. Problemati-
 Se va desfășura jocul ,,Alege ce se potrivește!”. zarea Jetoane
Elevii vor avea la dispoziție fișe pe care sunt scrise texte de
mică întindere în care sunt povestite întâmplări despre Frontal Observare
atitudinile unor copii față de plante și animale. Se citește Exercițiul sistematică
textul și se va evidenția tipul de comportament redat în text.
Pe tablă sunt lipite jetoane cu denumirile unor
OC2 comportamente pozitive și negative. Elevul numit trebuie să Aprecieri
asocieze textul cu jetonul corespunzător comportamentului verbale
redat în text. (anexa 1) Fișă cu
Pe parcursul descoperirii diverselor comportamente, fluturele
elevii vor completa schema lecției redată printr-un fluture. (schema
OC3 (anexa 2) lecției)
 Se vor forma patru grupe. Membrii fiecărei grupe Pălăriile
vor purta câte o pălărie colorată în alb, roșu, galben, gânditoare
verde. Se va accentua semnificația pe care o are fiecare Pălării din Observare
pălărie: albă – informează; roșie – spune ce simte; galbenă Exercițiul carton sistematică
– redă beneficiile; verde – creează. Sarcina de lucru pe colorat Pe grupe
care o are fiecare grupă are legătură cu semnificația culorii Fișe de lucru Aprecieri
Dur Obiecti Strategii didactice
Secvențele
a ve Elemente esențiale de conținut Resurse Resurse Forme de Evaluare
lecției
ta operațio proceduale materiale organizare
nale pălăriei pe care o poartă membrii grupelor. (anexa 3) verbale

Elevii vor avea de completat o fișă de lucru ce cuprinde Explicația Fișe de lucru Individual Observare
propoziții lacunare. Conversația sistematică
OC4 1. Eu știu trei atitudini pozitive față de plante și Rezolvarea
animale:.......................................................... Exercițiul fișei
2. Am descoperit trei atitudini negative față plante și
Obținerea
animale:............................................................
performan 7
3. Am trei mesaje pentru cei care fac rău naturii:
ței
...............................................................................
...............................................................................
...............................................................................
4. Am o întrebare din trei cuvinte despre această
lecție:..................................................................
Se vor face aprecieri globale și individuale. Se vor Explicația Fețe Frontal Aprecieri
Evaluare evidenția comportamentele pozitive. Activitatea elevilor va zâmbitoare verbale
3
fi recompensată cu stimulente (fețe zâmbitoare).
Anexa 1

Alege ce se potrivește!

Textele pentru analiza atitudinilor pozitive și negative

1. Raluca îl îngrijea cu mare atenție pe Azorel, îi pieptăna părul în fiecare zi, îl hrănea de
trei ori pe zi și-i schimba așternutul din cutie în fiecare seară.

2. Într-o dimineață, când a trecut pe lângă un trandafir japonez, lui Viorel i s-a părut că
plângea. A luat repede ghiveciul, l-a scos la aer și l-a udat bine. Peste câteva zile,
trandafirul și-a revenit.

3. Sâmbătă, Ileana a ieșit în parc, însoțită de bunicul său. În timp ce se plimba cu rolele, a
auzit un miorlăit sfâșietor, care venea din spatele tufelor de lângă o bancă. Se apropie
repede și îl vede pe un băiețel că trage de coadă un pisoi mic.
-Dă-i drumul! Nu-l mai chinui! spune ea. Surpins asupra faptului, băiatul îi dădu
drumul pisoiului și se făcu nevăzut.

4. –Uf, urăsc cactusul ăsta, parcă ar fi un arici! Să-l arunci de aici, mamă, că ieri m-a
înțepat la deget atât de tare încât mă ustură și acum!
– Dacă ai fi mai atent și mai puțin repezit, nu s-ar mai întâmpla asta! spuse mama.
Țepii cactusului sunt armele sale de apărare împotriva dușmanilor.

5. Într-o după-amiază de primăvară, Sorin și Matei au plecat cu bicicletele în parc.


Acolo, s-au luat la întrecere pe pistele special amenajate pentru bicicliști. Ca să fie
sigur că va câștiga, Matei a luat-o pe o pajiște cu mai multe ronduri de flori. Văzând
aceasta, Sorin întrerupe competiția și-i atrage atenția lui Matei că a călcat iarba și
florile.
Anexa 3

Activitate pe grupe - ,,Pălăriile gânditoare”

Pălăria albă

Citiți, cu atenție, cele două fragmente. Redați, în 4 enunțuri, despre ce este vorba în strofele de
mai jos și precizați ce fel de comportament au cei doi copii față de animale.

,,M-a lovit din răutate

Cu o piatră în picior,

Și-am zăcut și-am plâns atâta,

De credeam că am să mor...”.

(,,Cățelușul șchiop”, de Elena Farago)

,,Așa plângea un gândăcel

În pumnul ce-l strângea să-l rupă

Și l-a deschis copilul după

Ce n-a mai fost nimic din el!”

(,,Gândăcelul”, de Elena Farago)

Pălăria roșie

Citiți fiecare enunț de mai jos. Scrieți, în 4 propoziții, ceea ce simțiți când citiți aceste enunțuri.

a) Unor copii le face plăcere să hrănească păsărelele și să le facă adăposturi.


b) Uneori îmi place să trag cât mai tare pisica de coadă.
c) În parc mă legăn atârnat de crengile copacilor.
d) Dacă văd un cățel rănit, cred că e mai bine să-l ocolesc.

Pălăria verde

Imaginați-vă că o pădure ar vorbi, iar voi ați fi glasul ei. Scrieți, în 4 propoziții, un mesaj
oamenilor despre importanța protejării pădurii.

Pălăria galbenă

Explicați, în 4 propoziții, de ce este bine să avem grijă de plante și animale.


1. Raluca îl îngrijea cu mare
atenție pe Azorel, îi pieptăna
părul în fiecare zi, îl hrănea
de trei ori pe zi și-i schimba
așternutul din cutie în fiecare
seară.
2. Într-o dimineață, când a
trecut pe lângă un trandafir
japonez, lui Viorel i s-a părut
că plângea. A luat repede
ghiveciul, l-a scos la aer și l-a
udat bine. Peste câteva zile,
trandafirul și-a revenit.
3. Sâmbătă, Ileana a ieșit în
parc, însoțită de bunicul său.
În timp ce se plimba cu
rolele, a auzit un miorlăit
sfâșietor, care venea din
spatele tufelor de lângă o
bancă. Se apropie repede și
îl vede pe un băiețel că trage
de coadă un pisoi mic.
-Dă-i drumul! Nu-l mai
chinui! spune ea. Surpins
asupra faptului, băiatul îi
dădu drumul pisoiului și se
făcu nevăzut.
4. –Uf, urăsc cactusul
ăsta, parcă ar fi un arici!
Să-l arunci de aici, mamă,
că ieri m-a înțepat la deget
atât de tare încât mă ustură
și acum!
–Dacă ai fi mai atent și
mai puțin repezit, nu s-ar
mai întâmpla asta! spuse
mama.Țepii cactusului sunt
armele sale de apărare
împotriva dușmanilor.
5. Într-o după-amiază de
primăvară, Sorin și Matei
au plecat cu bicicletele în
parc. Acolo, s-au luat la
întrecere pe pistele special
amenajate pentru bicicliști.
Ca să fie sigur că va câștiga,
Matei a luat-o pe o pajiște
cu mai multe ronduri de
flori. Văzând aceasta, Sorin
întrerupe competiția și-i
atrage atenția lui Matei că a
călcat iarba și florile.
Citiți, cu atenție, cele două fragmente. Redați, în 4 enunțuri, despre ce este vorba în
strofele de mai jos și precizați ce fel de comportament au cei doi copii față de animale.

,,M-a lovit din răutate

Cu o piatră în picior,

Și-am zăcut și-am plâns atâta,

De credeam că am să mor...”.

(,,Cățelușul șchiop”, de Elena Farago)

,,Așa plângea un gândăcel

În pumnul ce-l strângea să-l rupă

Și l-a deschis copilul după

Ce n-a mai fost nimic din el!”

(,,Gândăcelul”, de Elena Farago)

Citiți fiecare enunț de mai jos. Scrieți, în 4 propoziții, ceea ce simțiți când citiți aceste
enunțuri.
a) Unor copii le face plăcere să hrănească păsărelele și să le facă adăposturi.
b) Uneori îmi place să trag cât mai tare pisica de coadă.
c) În parc mă legăn atârnat de crengile copacilor.
d) Dacă văd un cățel rănit, cred că e mai bine să-l ocolesc.

Imaginați-vă că o pădure ar vorbi, iar voi ați fi glasul ei. Scrieți, în 4 propoziții, un
mesaj oamenilor despre importanța protejării pădurii.

Explicați, în 4 propoziții, de ce este bine să avem grijă de plante și animale.


Nume și prenume: Data:
Fișă de lucru

Completează propozițiile:

1. Eu știu trei atitudini pozitive față de plante și


animale: ..........................................................................................................................................

2. Am descoperit trei atitudini negative față plante și


animale: ..........................................................................................................................................

3. Am trei mesaje pentru cei care fac rău naturii:


..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
5. Am o întrebare din trei cuvinte despre această lecție:

..........................................................................................................................................

Nume și prenume: Data:

Fișă de lucru

Completează propozițiile:

1. Eu știu trei atitudini pozitive față de plante și


animale: ..........................................................................................................................................

2. Am descoperit trei atitudini negative față plante și


animale: ..........................................................................................................................................

3. Am trei mesaje pentru cei care fac rău naturii:

..........................................................................................................................................

..........................................................................................................................................

..........................................................................................................................................

4. Am o întrebare din trei cuvinte despre această


lecție: ...........................................................................................................................................
GRIJĂ
ATENȚIE
COMPASIUNE
MILĂ
DRAGOSTE
BUNĂTATE
BLÂNDEȚE
NEGLIJENȚĂ
NEATENȚIE
LIPSĂ DE
COMPASIUNE
BRUTALITATE
RĂUTATE
URĂ
NEPĂSARE
INDIFERENȚĂ
grijă atenție compasiune
milă dragoste bunătate blândețe

neglijență neatenție lipsă de compasiune

brutalitate răutate ură nepăsare

indiferență Atitudini pozitive Atitudini negative

Atitudini față de plante și animale

S-ar putea să vă placă și