Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.11.2023
Clasa a V-a
Disciplina: dezvoltare personală
Tipul lecției: Mixtă
Unitatea de învățare: Asigurarea calității vieții
Subiectul: Prietenul meu care nu cuvântă
Unități de competență:
2.2 Demonstrarea atitudinii grijuliifață de animale, păsări și natură.
Obiective operaționale: elevii vor fi capabili:
 O1 să explice termenii ”atitudine pozitivă” și ”atitudine negativă” din atitudinea personajelor pe baza explicaţiilor; obiectivul se consideră
realizat dacă toți elevii deduc cel puțin 6 din 8 comportamente pozitive/negative.
 O2 să grupeze personajele din textele citite în funcţie de tipul de atitudine manifestată faţă de plante/animale(atitudine pozitivă/atitudine
negativă), pe baza explicării noţiunii de „atitudine” şi a discuţiei legate de „atitudine pozitivă/atitudine negativă”; obiectivul se consideră
realizat dacă toți elevii reușesc să identifice cel puțin 4 personaje pozitive/negative din 7.
 O3 să analizeze comportamentul oamenilor față de mediu, pe baza imaginilor și a textelor prezentate; obiectivul se consideră realizat dacă toți
elevii își exprimă punctul de vedere referitor la atitudinea personajelor din textele și imaginile date.
 O4 să identifice consecințele adoptării unui comportament negativ față de plante și animale, pe baza materialului prezentat; obiectivul se
consideră realizat dacă toți elevii precizează cel puțin două consecințe ale adoptării unui comportament negativ.
Strategii didactice:
 Metode și procedee: explicația, conversația euristică, problematizarea, instructajul, jocul didactic
 Forme de organizare: online frontal
 Materiale și mijloace:laptop, slide-uri PPT, aplicația Learningapps, tabletă grafică, manualul digital
 Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, orală
Etapele lecției Ob Activități de învățare Metode și Materiale și Forme de
procedee mijloace organizare/
Evaluare
-Pregătirea materialelor necesare pentru desfășurarea orei; -conversația -observarea
1.Moment sistematică
organizatoric 2 min.

-Se poartă discuții pe marginea temelor primite online pe platformă. -probe orale
-Se fac aprecieri privind rezolvarea temei. -explicația
2.Reactualizarea și -Se face o scurtă trecere în revistă a noțiunilor însușite anterior, prin întrebări ca:
verificarea  De ce se spune că viața omului ar fi imposibilă fără plante și animale?
cunoștințelor predate  La ce folosesc plantele omului? Dar animalele? -frontal
anterior -conversația
5 min. -aprecieri
verbale
3.Captarea atenției și -Se realizează prin intermediul unei prezentari power point cu lucrări de artă reprezentative -observarea -aprecieri
motivarea pentru ale pictorului Donald Zolan, picturi inspirate din relația copiilor cu natura, cu animalele. Slide-uri PPT verbale
învățare O3 Problematizarea
3 min. “Care sunt sentimentele pe care vi le transmit aceste imagini?
frontal
“Cum se comportă copiii din imagine cu plantele si animalele?” -conversația

4.Anunțarea temei și a -li se comunică elevilor tema de astăzi : Elevii sunt informaţi că, pe parcursul lecţiei, vor -explicația Tabletă grafică -observarea
obiectivelor descoperi diverse atitudini pe care oamenii le au faţă de plante şi fata de animale, sistematică
2 min. identificându-le pe cele pozitive şi pe cele negative.
- Se scrie titlul lecției pe tableta grafică,iar elevii scriu în caiete ”Atitudini față de plante și frontal
animale”
-Se vor analiza imaginile din povestea ,,Fata babei și fata moșneagului” de Ion Creangă. Se -explicația -aprecieri
vor analiza cele două personaje în funcție de modul cum se comportă în situații date ( fata Slide-uri PPT verbale
moșneagului curăță părul de omizi și de uscături, îngrijește cățelușa bolnavă, are grijă de
5. Dirijarea învățării animalele din casa Sfintei Duminici (manifestă grijă, compasiune, blândețe, dragoste); fata
noului conținut O1 babei refuză să ajute la îngrijirea cățelușei, a părului și a copiilor Sfintei Duminici (este frontal
20 min. nepăsătoare, indiferentă la suferințele celor din jur, este neglijentă, egoistă). -conversația
În urma discuțiilor despre comportamentul celor două personaje din poveste se va explica euristică
înțelesul termenului ”atitudine”. (comportament, mod de comportare, gest). Făcând referire la -observarea
modul de comportare al celor două personaje, se vor evidenția atitudinile pozitive și pe cele sistematică
O2 negative.
-Se notează în caiete și la tablă definiția cuvântului
”atitudine”.
- Elevii sunt dirijaţi să observe imaginea din manual. Vor răspunde la întrebările date. -aprecieri
-Se va desfășura jocul ,,Alege ce se potrivește!”. verbale
O2 Elevii vor avea la dispoziție slide-uri ppt pe care sunt scrise texte de mică întindere în care
sunt povestite întâmplări despre atitudinile unor copii față de plante și animale. Se citește Tabletă grafică
fiecare text și se va evidenția tipul de comportament redat în text, precum și consecințele
O3 comportamentelor negative.(Anexa 1). -explicația
Pe parcursul descoperirii diverselor comportamente, elevii vor completa schema lecției
redată printr-un fluture. (anexa 2).
O4 Manualul digital
Joc didactic: AȘA DA, AȘA NU! Aplicația -aprecieri
6. Obținerea Learningapps verbale
performanței Sarcina de lucru:gruparea propoziţiilor după criteriul „AŞA DA!AŞA NU!” -instructajul
6 min.
Îngrijesc animalele.
frontal
Chinuiesc animalele.
Mă joc frumos cu animalele.
O2 -observarea
Respect animalele şi plantele.
sistematică
Distrug plantele.
Ocrotesc animalele şi plantele.
O3 -jocul didactic
Rup florile îndrăgite din parc.
O4 -probe orale
Hrănesc păsările şi le fac adăposturi.
Arunc hârtiile pe jos deoarece nu sunt coşuri.
Scrijelesc scoarța copacilor .
Rup crengile de tei pentru a culege florile.
Lovesc un câine ca să-l enervez.
Reduc consumul de apă.
Pedepsesc animalele atunci când vreau să le dresez.
Fac curat papagalului o dată la două zile.
Îngrijesc plantele din grădină.
Trag cu praștia după vrăbiuțe.
Arunc gunoaiele în locurile special amenajate.
Arunc gunoaie în apa râurilor.
Reutilizez carton, hârtie, plastic.
-se explică tema pentru acasă :elevii au de realizat un desen prin care să demonstreze grija față -explicația -aprecieri
7.Încheierea activității de plante și animale. verbale
2 min.
-se fac aprecieri generale cu privire la desfășurarea demersului didactic
frontal
ANEXA 1

Textele pentru analiza atitudinilor pozitive și negative

1. Raluca îl îngrijea cu mare atenție pe Azorel, îi pieptăna părul în fiecare zi, îl hrănea de trei ori pe zi și-i schimba așternutul din cutie în fiecare
seară.

2. Într-o dimineață, când a trecut pe lângă un trandafir japonez, lui Viorel i s-a părut că plângea. A luat repede ghiveciul, l-a scos la aer și l-a udat
bine. Peste câteva zile, trandafirul și-a revenit.

3. Sâmbătă, Ileana a ieșit în parc, însoțită de bunicul său. În timp ce se plimba cu rolele, a auzit un miorlăit sfâșietor, care venea din spatele tufelor
de lângă o bancă. Se apropie repede și îl vede pe un băiețel că trage de coadă un pisoi mic.
-Dă-i drumul! Nu-l mai chinui! spune ea. Surpins asupra faptului, băiatul îi dădu drumul pisoiului și se făcu nevăzut.

4. –Uf, urăsc cactusul ăsta, parcă ar fi un arici! Să-l arunci de aici, mamă, că ieri m-a înțepat la deget atât de tare încât mă ustură și acum!
– Dacă ai fi mai atent și mai puțin repezit, nu s-ar mai întâmpla asta! spuse mama. Țepii cactusului sunt armele sale de apărare împotriva
dușmanilor.

5. Într-o după-amiază de primăvară, Sorin și Matei au plecat cu bicicletele în parc. Acolo, s-au luat la întrecere pe pistele special amenajate pentru
bicicliști. Ca să fie sigur că va câștiga, Matei a luat-o pe o pajiște cu mai multe ronduri de flori. Văzând aceasta, Sorin întrerupe competiția și-i
atrage atenția lui Matei că a călcat iarba și florile.

S-ar putea să vă placă și