Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATEA: Cunoaşterea mediului


TEMA: Animale salbatice: „ursul şi vulpea”
TIPUL DE ACTIVITATE: predare
FORMA DE REALIZARE: observare
SCOPUL ACTIVITAŢII: largirea cunoştinţelor copiilor despre parţile componente ale unui animal
şi despre caracteristicile lui; dezvoltarea spiritului de observatie.
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: a) cognitive:
- sa spună care sunt caracteristicile ursului şi vulpii (culoare, hrană, marime, alcatuire fizică)
- să numească asemănările dintre urs şi vulpe (sălbatice, carnivore, de culoare brun-roşcate)
- să numească deosebirile dintre urs şi vulpe (forma ,mărimea „locuinţa”)
- să numească utlitatea şi importaţa animalelor observate.
b) afectiv-volitive
- să participe afectiv şi cu interes la activitate
- să-şi cultive sentimentele estetice de dragoste pentru animale.
c) psiho-motrice
- să pastreze poziţia corectă pe parcursul activităţii
- să execute mişcarile la comandă
METODE ŞI PROCEDEE: observaţia, conversaţia, tratarea diferenţiată, descoperirea, activitate
dirijată, lucrul pe fişe.
MATERIAL DIDACTIC: planşe care reprezintă cele 2 animale şi jetoane, fişe de lucru
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii;
Animalele sălbatice
DURATA: 25-30 minute
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluarea (instrumente
didactic şi indicatori)
Captarea atenţiei Se realizează cu ajutorul - de tip expozitiv Capacitatea copiilor de
ghicitorilor după rezolvarea a răspunde la ghicitori.
problemelor organizatorice.
Enunţarea Copiii vor cunoaşte scopul şi - de tip expozitiv
scopului şi a obiectivele ce se urmăresc în
obiectivelor această activitate .
Dirijarea Se prezintă cele 2 imagini şi - de tip dialogat - capacitatea copiilor
învăţării se realizeză observarea de a răspunde la
sistematică la fiecare animal întrebări
prin comparaţie. După
fiecare parte se realizează
sinteza parţială. La sfârşit se
realizeză sinteza totală.
Obţinerea Se realizează puzzle pentru - activitate -capacitatea copiilor de
performanţei cele 3 animale şi colorare pe independentă a rezolva puzzle şi fişa
fişe în care copiii vor adauga de lucru.
prin desen partea lipsă a
animalului
Încheierea Se fac aprecieri asupra -de tip expozitiv - capacitatea copiilor
activităţii particiării copiilor şi asupra de a-şi aprecia lucrările
corectitudinii sarcinilor date.

S-ar putea să vă placă și