Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

ÎN VEDEREA SUSŢINERII INSPECȚIEI


SPECIALE PENTRU EXAMENUL
TITULARIZARE

Grădiniţa cu program prelungit nr. 13


1
Data: 9 iunie 2016
Propunător: Bejan Maria
Grupa: Mare C – Albinuţele
Tema anuală de studiu: Când, cum şi de ce se întâmplă?
Tema săptămânii: Insectele
Domeniul experiential: Științe
Activitatea: Activitate matematică
Tema activităţii: Albine şi furnici şi alte fiinţe mici – probleme ilustrate
Formă de realizare: Joc didactic

Sarcina didactică: copiii trebuie să identifice (să recunoască şi să denumească) insectele, după care
vor rezolva problemele ilustrate (care implică adunări şi scăderi în concentrul 0-10).
Reguli de joc: Grupa va fi împărţită în două echipe egale (grupa bulinelor roşii şi grupa bulinelor
albastre). Câte un copil din fiecare echipă va veni pe rând și va rezolva o adunare sau o scădere în
concentrul 0-10 (de ex.: Pe o floare sunt 3 albinuţe, a mai venit o albinuţă. Câte albinuţe sunt acum
pe floare?). Prima dată se va intuit (cu sprijin acordat) operaţia de calcul, iar apoi se vor identifica
termenii care trebuie adunaţi sau scăzuţi. Dacă preșcolarul a răspuns corect, atunci echipa lui va primi
un punct.
Elemente de joc: aplauze, întrecerea.

2
Scopul activităţii: Formarea şi exersarea deprinderilor de rezolvare a problemelor ilustrate cu
numere în concentrul 0-10, ce presupun operații de adunare și de scădere.
Obiective operaţionale:
La sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:
O1: să denumească insectele din cufărul magic (albine, fluturi, furnici, buburuze);
O2: să utilizeze în limbajul propriu expresii matematice precum: număr/ cifră / mulțimi, vin/ pleacă;
O3: să rezolve cu sprijin acordat problemele ilustrate propuse.
O4: să aplice algoritmi simpli de calcul în contexte matematice date.

Strategia didactică:
Metode și procedee: conversatia euristică, exercitiul-joc, explicaţia, problematizarea, instructajul.
Material didactic: broscuţele Oac, săcufărul magic, jetoane cu insecte, fişă, planşe cu flori şi
mușuroi, stimulente.
Moduri de organizare a învățării: frontal, individual, pe echipe.

Durata: 40 min
Bibliografie: Petrovici, Constantin – Metodica activităților matematice în grădiniță, Editura
Polirom, Iași, 2013.

3
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele Conţinutul activităţii Strategia didactică Evaluare
activităţii
Metode şi Materiale Moduri de
procedee didactice organizare
1.Moment Asigurarea condiţiilor necesare Capacitatea
organizatoric activităţii matematice: preșcolarilor
Conversația Cufărul cu Frontal
-aerisirea sălii de grupă de a intra
jetoane
-aşezarea mobilierului în semicerc euristică organizat în
-pregătirea materialului didactic sala de
- intrarea organizată a copiilor grupă.

2.Captarea Captarea atenţiei se va realiza cu Conversaţia Broscuţele Observarea


atenţiei ajutorul Broscuţelor Oac, care au venit euristică Oac comporta-
Frontal
la grupa mare în vizită pentru a le da mentului
(5 min)
un sfat şi anume: să îngrijească preșcolari-
insectele şi să nu le omoare. lor.

3.Anunţarea Copiii vor fi anunţaţi că astăzi vor Conversaţia Cufărul Capacitatea


temei şi a face o activitate despre insecte, se vor euristică de
magic Frontal
obiectivelor noi juca cu insectele şi, împreună cu concentrare
acestea, vor rezolva probleme jetoane a atenției
(3 min)
ilustrate. voluntare.

4
Explicarea jocului: Va veni câte un Capacitatea
copil în fața clasei și va extrage din copiilor de a
4. Dirijarea Instructajul Frontal
cufărul magic o mulţime de insecte; finaliza
învățării
după ce o va analiza, va trebui să le Explicaţia sarcinile de
(20 min) recunoască şi să le arate întregii grupe. învățare
După ce toate mulţimile de insecte au propuse.
fost recunoscute, grupa va fi împărţită Conversaţia Planşe Capacitatea
în două echipe, se vor prezenta euristică copiilor de a
regulile jocului didactic şi se va
respecta
realiza jocul de probă , după care va
Jetoane regulile de
începe concursul. Exerciţiul-joc joc.
Cufărul
Jocul de probă: Educatoarea va
magic
demonstra cum se realizează jocul
Demonstrația conținând
propus.
jetoane cu
Jocul propriu-zis: Grupa va fi insecte Capacitatea
împărţită în două echipe egale (grupa de a utiliza
bulinelor roşii şi grupa bulinelor expresii
allbastre). Câte un copil din fiecare matematice
echipă va veni pe rând și va rezolva o simple.
adunare sau o scădere în concentrul 0-
10 (de ex.: Pe o floare sunt 3 albinuţe, Exerciţiul-joc
a mai venit o albinuţă. Câte albinuţe Capacitatea
sunt acum pe floare?. Prima dată se de a rezolva
5
va intuit (cu sprijin acordat) operaţia independent
de calcul, iar apoi se vor identifica problemele
termenii care trebuie adunaţi sau ilustrate
scăzuţi. Dacă preșcolarul a răspuns propuse.
corect, atunci echipa lui va primi un
punct.
5. Obţinerea La complicarea jocului vor fi câte Problemati- Jetoane Capacitatea
performanţei două operaţii pentru fiecare echipă. Pe grupe de a rezolva,
zarea
Aceste operații (ce implică deducții cu sprijin,
(3 min)
logice precum pleacă/ vine etc.) vor planşe probleme
presupune trei termeni. ilustrate.

6. Asigurarea Copiii vor rezolva o fișă de lucru, Evaluare


retenţiei şi a cu următoarele sarcini didactice: formativă
Explicaţia Fișe Individual
transferului  Să încercuiască fluturele cel mai prin: probă
individuale
mare; scrisă.
(5 min)
 Să traseze tot atâtea linii orizontale
Capacitatea
câte buburuze sunt;
de a rezolva
 Să încercuiască mulțimea formată
semidirijat
din trei elemente;
sarcinile de
 Să coloreze insecta desenată .
lucru.

7. Încheierea Se vor număra bulinuţele de pe


activității tablă, se vor face aprecieri verbale

6
(4 min) legate de activitatea copiilor şi Conversaţia Stimulente Frontal Aprecieri
preșcolarii vor primi stimulentele. euristică verbale.

S-ar putea să vă placă și