Sunteți pe pagina 1din 6

Unitatea de învățământ: Gradinița „Scufița Roşie”

Grupa: mare “Ștrumfi”


Prof. Înv. Preşcolar: Țandără Valentina-Daniela

PROIECT DE ACTIVITATE
Tema anuala: “ Cine sunt/suntem?”
Tema proiectului: “ Eu , tu, noi, voi”
Tema saptamanala: “ Acesta-i corpul meu , il ingrijesc mere”
Categoria de activitate: “ Activitatea matematica”
Tema activitatii: “ Cauta vecinii!” - joc didactic
Tipul activitatii: “Consolidare”
Mijloc de realizare: Joc didactic
Scopul activitatii: Dezvoltarea deprinderii de a compara numerele reprezentand cantitati
diferite in limitele 1-6.
Dimensiuni ale dezvoltarii: Curiozitate, interes si initiativa in invatare.

Comportamente vizate:
1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea şi învăţarea în situaţii noi;
2. Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia;
3. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor;
4. Rezolvă situaţii problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date.

Obiective operationale :
O1: Sa recunoasca cifrele de le 1 la 6 , numindu-le;
O2: Sa numeasca vecinii numerelor in concentrul 1-6;
O3: Sa compare multimile precizand cu cate elemente sunt mai multe sau mai putine ,
dupa caz;

Sarcina didactica: gasirea unui numar mai mare sau mai mic cu o unitate decat
numarul dat ;
Reguli de joc: Copilul numit trebuie sa caute si sa identifice vecinul numeric mai mic
sau mai mare cu o unitate decat numarul de obiecte de igiena personala sau cifra de pe
jetoane . Vor fi formate doua echipe , iar fiecare membru va trebui sa contribuie la succesul
echipei. Echipa care are cele mai multe puncte ( raspunsuri corecte) este declarata
castigatoare.

Elemente de joc: inchiderea si deschiderea ochilor, aplauze, surpriza , competite.

Strategii didactice:
Metode și procedee: Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,
problematizarea.

Elemente de evaluare: Observarea comportamentului copiilor, aprecierea raspunsurilor,


aprecieri verbale pozitive
Forme de organizare: Frontal, individual, pe echipe.
Locul de desfășurare: Sala de grupa.
Durata: 35 de minute .
DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. Evenimentul Durata Continutul stiintific Obective Strategii Evaluare


Crt. didactic al activitatii operationale didactice
1. Moment 1 min Voi asigura
organizatoric condițiile necesare
pentru desfășurarea
activității în condiții
optime. Voi pregăti
materialele
didactice și voi
aerisi sala
de grupă.

2. Captura 1 min Se va realiza prin Conversatia Evaluarea


atentiei descoperirea - Frontal frontala
materialelor de către
copii, stimulându-se
astfel interesul
acestora pentru
activitate.

3. Reactualizare 1 min Se realizeaza O1 Conversatia- Evaluarea


a exercitii de Individual individual
cunostintelor dezvoltare a
analizatorilor auditiv
si vizual
(educatoarea bate
din palme de 6 ori,
iar copiii precizeaza
de cate ori au auzit
bataia) si exercitii
pentru recunoasterea
cifrei si raportarea ei
la numar , a
numarului la
cantitate si invers.
4. Anuntarea 1 min Jocul matematic de Conversatia- Evaluare
temei astazi se numeste Frontal frontala
“ Cauta vecinii”
5. Desfasurarea 1 min Varianta I: Explicatia Aprecieri
activitatii 1.Explicarea și Demonstratia- verbale
demonstrarea Frontal Aplauze
jocului: Copiii vor
fi impartiti in doua
echipe . Pentru
fiecare rasouns
corect se primeste
cate un punct.
Echipa care castiga
cele mai multe
puncte va fi
declarata
castigatoare.
2. Jocul de proba:
2 min Se prezinta copiilor
jetonul pe care sunt
reprezentate doua
pahare . Unul dintre
copii va numara si
identifica numarul
si cifra
corespunzatoare ,
lipind jetonul
identificat pe
tabla . Cate un copil
din fiecare echipa
trebuie sa
numeasca si sa
gaseasca cei doi
vecini mai apropiati
ai numarului, lipind
in ordine jetoanele
pe tabla alba.
3. Jocul propriu- O2 Exercitiu
zis: Observatia
2 min a) Un copil va Problematizar
spune ea
numarul de Pe echipe
obiecte
observate,
identificand
cifra, pe care O2
o va lipi pe
tabla.
2 min b) Un copil
dintr-o
echipa
numeste si
gaseste
celalalt vecin
apropiat de-
al numarului
asezat initial.
2 min c) Un copil din
cealalta
echipa
numeste si
gaseste
celalalt vecin
apropiat de-
al numarului
asezat initial. O3
Varianta II:
1. Complicarea Conversatia
2 min jocului: Problematizar
Copiii inchid ochii si ea
pe tabla alba sunt Exercitiul
asezate siruri de
Pe echipe
numere ; 1_3, 2_4,
4_6, etc.
Apoi , ca ultima
proba , vor trebui sa
identifice greselile
din cateva siruri de
numere:
3 2 4, 5 4 6, 2 3 1 .

6. Obtinerea 1 min Îşi va face apariţia o Evaluare


performantei jucărie interactivă iar frontala
copiii care vor fi
nevoiți să o
programeze astfel
încât să meargă la o
cifră indicată, fiind
programată de câte
un reprezentant al
fiecărei echipe în
parte
7. Evaluarea 2 min Evidenţiez efortul Conversatia- Evaluare
activitatii fiecărei echipe în frontal frontala
rezolvarea sarcinilor
de lucru.
Vom număra
împreună bulinele
de pe hartă peste
care am trecut și
stabilim câștigătorii.

8. Incheierea 1 min Se vor numara Conversatia - Aprecieri


activitatii punctele si se anunta Individual verbale
echipa castigatoare.
Se fac aprecieri
asupra modului de
lucru si de
participare a copiilor
la activitate.

S-ar putea să vă placă și