Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

Data: 31 martie 2021


Propunător: Porajan Marta Raluca
Şcoala Gimnazială ,,Matei Basarab” - Târgoviște
Clasa: Pregătitoare D
Disciplina de învățământ: Matematică și explorarea mediului
Unitatea tematică: Pasiunile mele
Disciplina integrată: Comunicare în limba română
Subiectul: Compararea și ordonarea numerelor naturale de la 0 la 31
Tipul lecţiei: consolidare

Scopul:
 Informativ:
- Consolidarea deprinderilor de a compara și ordona numere naturale de la 0 la 31

Competențe specifice:

a. Matematică și explorarea mediului


1.2 Compararea numerelor în concentrul 0 – 31
1.3 Ordonarea numerelor în concentrul 0 – 31, folosind poziționarea pe axa numerelor

b. Comunicare în limba română


2.2 Transmiterea unor informații referitoare la sine și la universul apropiat, prin mesaje
scurte

Obiective operaționale:

a. Matematică și explorarea mediului:


O1.2.1 Să selecteze numerele scrise pe jetoane respectând criteriile date (obiectivul se
consideră îndeplinit dacă fiecare copil selectează corect numărul pentru minim 2 situații
din cele 6 propuse)
O1.2.2 Să compare numerele respectând criteriile date (obiectivul se consideră îndeplinit
dacă fiecare copil compară corect minim în 3 cazuri din cele propuse)
O1.2.3 Să scrie vecinii numerelor date (obiectivul se consideră îndeplinit dacă fiecare copil
scrie corect vecinii a 2 numere din 4 date)
O1.3.1 Să ordoneze crescător și descrescător numerele date (obiectivul se consideră
îndeplinit dacă fiecare copil ordonează crescător/descrescător 2 din 4 situații date)

b. Comunicare în limba română:


O2.2.1 Să formuleze enunțuri despre activitatea identificată sau despre activitatea preferată
(obiectivul se consideră îndeplinit dacă fiecare copil formulează minim un enunț despre
activitatea identificată sau despre activitatea preferată)
Strategii didactice:

 Metode și procedee:
- Conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic

 Mijloace de învățământ:
- calculator, auxiliar didactic, fișe de lucru, jetoane, creioane colorate, carioci, coli
flipchart, puzzle,

 Forme de organizare a colectivului:


- frontal, individual

Forme de evaluare: autoevaluare, aprecieri verbale, observare sistematică

Resurse:

 Bibliografie:
- *** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, aprobată prin ordin al ministrului nr.
3418/19.03.2013
- Mirela Mihăescu, Ştefan Pacearcă, Aniţa Dulman, Crenguţa Alexe, Otilia Brebenel,
„Matematică și explorarea mediului”, caietul elevului pentru clasa pregătitoare”,
Editura Intuitext, 2016

 Temporale: 45 minute (30 minute – ora de curs și 15 minute – activități liber -alese)
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
MOMENTELE OB. CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECȚIEI OP Metode și Mijloace Forme de
procedee organizare
1.MOMENTUL Asigur condițiile necesare Conversația Frontal
ORGANIZATORIC desfășurării optime a lecției
(1 min.)
2. ACTIVITATE/ Se realizează împreună cu elevii Conversația Post-it-uri Frontal Aprecieri verbale
DISCUȚIE histograma pasiunilor pe care le
INTRODUCTIVĂ au copiii: muzică, pictură, dans,
(4 min.) sport.

3.REACTUALIZAREA Distribui copiilor jetoane pe care Conversația Jetoane Frontal Aprecieri verbale
CUNOȘTINȚELOR ȘI sunt scrise numere. Elemente de cu numere
DEPRINDERILOR Solicit elevilor să se ordoneze în joc
( 3 min.) funcție de numărul scris pe jeton.
Propun elevilor diverse sarcini:
numărul ,,x,, un pas în față,
vecinul mai mare/mai mic al
numărului un pas în față; numărul
aflat între numerele… ghemuit;
numerele mai mari decât 27,
aplaudă etc.
3. ANUNȚAREA Anunț copiii că astăzi, la ora de Conversația Frontal
TEMEI ȘI A matematică și explorarea
OBIECTIVELOR mediului ne vom juca cu
(1 min.) numerele, le vom selecta pe cele
corespunzătoare, vom scrie
vecinii, le vom compara, ordona
și vom formula propoziții
despre activitatea preferată.
4. PREZENTAREA Dirijez conversația pentru a Conversația Frontal Aprecieri verbale
OPTIMĂ A O1.2.2 evidenția importanța numerelor în
CONȚINUTULUI ȘI viața oamenilor.
DIRIJAREA
ÎNVĂȚĂRII
( 20 min.)
O1.3.1 Prezint copiilor o cerință de Exercițiul Fișă de lucru Individual Observare
activitate individuală, de tip Calculator sistematică prin
diferențiat: Videoproiector listă de control
Nivel 1: să coloreze cu roșu caseta privind
de sub mulțimea formată din mai Creioane capacitatea de a
multe elemente colorate / compara două
Nivel 2: să compare numerele, carioci mulțimi / numere
colorând cu roșu numărul mai
mare.
Verific sarcina, proiectând fișa la
videoproiector.
(Anexa 1)
Explicația Fișe de lucru Individual
Solicit elevilor să rezolve Exercițiul Calculator
următoarea sarcină: pentru fiecare Videoproiector
număr scris pe nor, trebuie să scrie Fișe de lucru
un număr mai mic.(Anexa 2)
Verific sarcina la videoproiector. Individual
Explicația
Exercițiul Jetoane
Prezint copiilor cerința următoare: Calculator
ordonarea crescătoare a numerelor Videoproiector
scrise pe soare .(Anexa 3)
Fiecare copil are jetoane cu
numerele de la 20-31. Copiii vor
trebui să sorteze și să așeze pe
bancă doar acele numere scrise pe
soare de pe fișă..
Verific sarcina la videoproiector.
5. FIXAREA O1.2.1 Propun elevilor următoarea sarcină Explicația Caietul Individual
CUNOȘTINȚELOR de lucru: ex.6 de la 88 elevului
( 2 min.) Proiectez imaginea.
6. ASIGURAREA O1.3.1 Solicit copiilor să participe la o Exercițiul Puzzle Individual Aprecieri verbale
RETENȚIEI ȘI A O2.2.1 activitate individual. Fiecare va
TRANSFERULUI (CLR) trebui să ordoneze numerele
( 3 min.) crescător pentru a reconstitui
puzzle-ul.
Voi purta discuții, pornind de la
imaginea reconstituită, iar copiii
vor formula enunțuri de tipul: Eu
fac…, Eu merg la…., Mi-ar plăcea
să…, privind activitățile la care ei
sunt înscriși.
(Anexa 5)
7.ACTIVITĂȚI Copiii vor alege o activitate, în Cărți cu Individual Observarea
RECREATIVE / funcție de preferințe (jocuri de povești sistematică a
LIBER ALESE mișcare, jocuri de rol, răsfoire de Puzzle atitudinii
(10 min.) cărți, folosire de instrumente Caiete cu copiilor în
muzicale, puzzle etc.) foaie velină relațiile cu
ceilalți
colegi
8. APRECIERI ȘI Fac aprecieri individuale asupra Conversația Frontal Autoevaluare
RECOMANDĂRI activităţii desfăşurate. Se vor
( 1 min.) face unele recomadări pentru
activitatea viitoare.

S-ar putea să vă placă și