Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

CLASA: a II-a
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Înmulțirea numerelor naturale
SUBIECTUL: Exerciții și probleme
TIPUL LECŢIEI: consolidare și sistematizare
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume,
diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, <,
>, =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1. Să rezolve minim două dintre exercițiile date, pentru a descoperi ce forme de relief a
desenat fiecare copil
O2. Să scrie minim patru dintre înmulțirile date sub formă de adunări repetate de termeni
egali
O3. Să efectueze operația corectă rezultate din expresiile folosite în enunțurile prezentate
O4. Să afle câte ghinde sunt în cel puțin un coșuleț al veveriței, folosindu-se de operația de
înmulțire
O5. Să scrie numărul 30 sub formă de: termeni egali, produs de 2 factori, produs de 3 factori
O6. Să descopere ce punctaj a obținut cel puțin unul dintre copii, folosindu-se de operația de
înmulțire

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee de învăţământ: expunerea, conversația, problematizarea, explicația,
exercițiul
b) Mijloace didactice: manual, proiector, laptop, wordwall,
c)Forme de organizare a activității: frontal, individual, în perechi

EVALUARE: aprecieri verbale, observarea sistematică a comportamentului


Secvenţele Ob. Conţinutul ştiinţific al lecției Strategia didactică Evalu
lecției op. Metode Mijloa Form are
ce e de
organ
izare
CGI
1. Se va face aerisirea sălii de clasă și se X
Organizarea pregătesc materialele. Se stabilește
activității ordinea și disciplina.
2. Se verifică frontal tema, calitativ cât Conversația
Verificarea și cantitativ.
temei.
3. Captarea Se va face printr-un joc în care sunt Conversația Word X Obser
atenției prezentate cutii misterioase pe Exercițiul wall varea
wordwall. compo
rtame
ntului

4. Copiii vor realiza cerințele din cutiile Explicația X


Reactualizar misterioase prezentate în momentul
ea de captare a atenției prin metoda
cunoștințelo calcului mintal. În urma acestora, se
r. vor scrie pe tablă 2 adunări repetate
pe care copiii trebuie să le transpună
sub formă de înmulțiri, oral.

Elevii vor fi anunțați că astăzi vom Conversația X


5. Anunțarea face împreună exerciții și probleme cu
temei și a înmulțiri.
obiectivelor.
O primă sarcină destinată acestei Conversația Manua X Obser
6.Desfășurar O1 Explicația l varea
activități va presupune rezolvarea a 3
ea activității Demonstraț Proiect compo
exerciții pentru a afla ce formă de ia or rtame
Exercițiul Laptop ntului
relief a desenat fiecare copil, Acest
exercițiu se va realiza frontal, iar la
tablă se va trece câte un copil pentru
realizarea calculului.
Următorul exercițiu constă în scrierea
O2
sub formă de adunări repetate de
termeni egali ale câtorva înmulțiri
date. Exercițiul se va realiza frontal.
O3
Următoarele 2 exerciții vor consta în
înmulțirea a două numere la care, în
primul exercițiu vor aduna produsul
cu numărul 63 iar în al doilea vor
scădea produsul cu numărul 28.
Primul exercițiu se va realiza frontal X
iar al doilea individual.
Următoarea sarcină va consta în
aflarea numerelor care sunt
-cu 7 mai mici decât: 21, 42, 63, 70,
de
-de 7 ori mai mari decât: 9, 6, 3, 4
-cu 7 mai mari decât:21, 42, 63, 35
Se va stabili împreună ce înseamnă și
ce operație folosim la fiecare dintre
expresiile ”cu n mai mici” , ”de n ori
mai mari”, ”cu n mai mari”.
(4 În următorul exercițiu copiilor li se
vor distribui câte un exercițiu la
fiecare bancă pentru a afla câte ghinde
x
se află în fiecare coșuleț al veveriței.
Se va verifica dacă între cei 2 colegi
de bancă corespund rezultate iar apoi
se va verifica frontal și se vor realiza
exercițiile la tablă.
O5 Următoarea sarcină presupune
scrierea numărului 30 ca: sumă de
termeni egali, produs de 2 factori,
produs de 3 factori.
Exercițiul se va realiza frontal iar
pentru fiecare dintre aceste calcule
vor fi trecuți copii la tablă care nu au
mai participat activ la oră.
7.Fixarea O6 Pe tablă se vor desena 2 ținte pe care Problematiz Proiect X
cunoștințelo area or
sunt împlântate săgeți la diverse
r Laptop
numere, acestea regăsindu-se și în Word
wall
manual. În acest exercițiu, copiii vor
trebuie să descopere ce punctaje au
obținut cei 2 copii.Exercițiul se va
realiza la tablă dar și în caiete.
8. Încheierea Se vor aduce o serie de aprecieri Conversația X Apreci
activității eri
privitoare la comportamentul copiilor.
verbal
e

S-ar putea să vă placă și