Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
INTEGRATĂ
PROIECT DIDACTIC
Data: 26.05.2021
Clasa: I C-Școala Gimnazială ,,Aron Cotruș ,,-Arad
Propunătoare:Profesor învățământ primar,Veliciu Amelia Simona
Aria curriculară: Matematică și explorarea mediului
Disciplina: Matematica și explorarea mediului
Unitatea de învățare:,,Magia primăverii,,
Discipline integrate: Comunicare în limba română, Dezvoltare personală,Muzică și mișcare
Subiectul: Adunarea numerelor naturale de la 0 la 100, cu trecere peste ordin
Tipul lecției: predare-învățare
Scopul lecției: însușirea deprinderilor de calcul matematic cu trecere peste ordin a numerelor naturale formate din
zeci și unități
COMPETENȚE GENERALE
Utitlizarea numerelor în calcule elementare
COMPETENȚE SPECIFICE
Matematică și explorarea mediului
1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice termen, sumă, total, diferență, <, >, =, +, -) în rezolvarea și/
sau compunerea de probleme
Comunicare în limba română
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.2.Transmiterea unor informații prin intermediul unor mesaje simple
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare
Dezvoltare personală
3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate
Muzică și mișcare
2.1.Cântarea individuală sau în grup,asociind mișcarea sugerată de text și de ritm
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1 - să calculeze rapid și corect exercițiile colegilor;
O2 –să-și însușească noul algoritm de calcul al adunării ;
O3 –să scrie adecvat, respectând liniatura caietului de matematică;
O4 - să aplice corect algoritmul în exercițiile propuse;
O5 - să folosească terminologia matematică corespunzătoare operației de adunare;
O6 - să respecte regulile jocului ,,Scaunele muzicale,,;
O7 - să participe activ în desfășurarea scenariului didactic.
STRATEGII DIDACTICE:
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Obiec Strategii didactice
Nr Momentele tive Conținutul științific Metode și Mijloace Forma Evaluare
crt lecției opera procedee de învăță de
ționa mânt organiza
le re
1. Moment O7 Voi asigura un climat corespunzător Conversa Manual Frontal Observare
organizatoric unei bune desfășurări a orei de ția Caiet sistematică
Matematică și explorarea mediului. Instrumen
te de scris
2. Reactualiza Voi verifica tema pe care au avut-o
rea O1 elevii de realizat acasă. Apreciez tema Conversa Minge Indivi Observare
cunoștințelor O7 elevilor. ția dual sistematică
Se vor efectua oral exerciții de
calcul oral,folosind metoda interactivă
RAI(Răspunde,Aruncă,Interoghează). Exercițiul
Aceasta presupune aruncarea unei mingi
de la un coleg la celălalt ,prin adresarea Problema Evaluarea
unor întrebări și răspunsuri. tizarea reciprocă
Tot prin această metodă se repetă
formarea numărului natural,care este
alcătuit din zeci și unități.
Exemplu:
Câte unități are numărul 59?
Câte zeci are numărul 63?
3. Captarea
atenției Vă mai amintiți de Zâna Primăverii Conversa Frontal Observare
de vineri?Ce credeți că mi-a spus să vă ția sistematică
transmit?Dorește să vă vadă cât de atenți
veți fi la explicațiile mele, pentru a
învăța să socotiți calcule mai
dificile,deoarece a văzut că sunteți copii
deștepți.Dorește să vă mai audă cântând .
Dacă veți calcula corect ,ne vom juca din
nou jocul ,,Scaunele muzicale,, .
5. Dirijarea Elevii vor fi atenți la explicația mea. Conversa Manual Frontal Observare
învățării Voi scrie pe tablă o adunare,folosind ția sistematică
culorile roșu pentru zeci și albastru
pentru unități.Aceasta va fi scrisă la
O7 dimensiuni mărite și va rămâne scrisă Caiete
toată ora ,ca model. Observa Instrumen
Astăzi vom învăța varianta în scris, ția te de scris
pentru ca elevii să își însușească așezarea
corectă a zecilor sub zeci și a unităților
sub unități. Indivi
1 1 Explicația dual
O2
45+ 45+ Tablă
77 27 Demon
strația
Marker
42 72
Se vor explica pașii pe care îi vor
urma în efectuarea calculului:
1) Se adună unitățile : 7+5=12
2) Se scrie unitatea numărului obținut
sub unități.
3) Se scrie zecea obținută deasupra
zecilor.
4) Se calculează zecile: 4+1=5 sau
2+4+1=7
TERMEN 27 45 29 53 62 37
TERMEN 36 38 31 38 29 47
SUMĂ