Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Data:03.04.2023
Unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială „Dan Barbilian” Galaţi
Clasa: Pregătitoare
Profesor învăţământ primar: Codiță Ionela
ARIA CURRICULARĂ:Matematică şi ştiinţe
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: Jucăriile
SUBIECTUL: Numerele naturale în concentrul 0-31
TIPUL LECŢIEI: consolidarea cunoştinţelor
DOMENII INTEGRATE: MM, AVAP

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31;
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziţionarea pe axa numerelor

COMPETENŢE INTEGRATE:
MM 3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare;
AVAP 2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
MEM
1.1.1. -să numere în concentrul 0 – 31;
1.1.2. -să scrie numărul elementelor corespunzătoare fiecărei mulțimi;
1.1.3. -să completeze șirul cu numerele care lipsesc respectând regula dată;
1.1.4. -să scrie vecinii numerelor date;
1.2.1. - să identifice numărul mai mare colorând inima corespunzătoare;
1.2.2. - să recunoască numărul mai mic încercuind pătratul corespunzător;
1.2.3. - să găsească numere pare și impare dintr-un șir dat;
1.3.1. - să ordoneze crescător numerele în concentrul 0-31;

MM
3.1.1- să intoneze versurile unui cântec mișcându-se corespunzător ritmului muzical;

AVAP
2.1.1- să coloreze ouăle după criteriul dat;

RESURSE
a) procedurale: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, exerciţiul, observația, munca independentă;
b) materiale: auxiliar, fişe, planşe didactice, laptop, videoproiector, jucării, markere, mascotă, numărătoare, caiete, creioane colorate
c) organizatorice : frontal, individual, pe grupe
TEMPORALE : 35 minute+ 10 minute activitate recreativă
UMANE : 24 elevi
BIBLIOGRAFIE:
 Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competentelor cheie la scolarii din clasele I-IV” -
program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din invatamantul primar.
 MECTS-„Programa pentru disciplinele Comunicare in limba romana, Matematica si explorarea mediului, Dezvoltare personală,
Muzică și mișcare si Arte vizuale si abilități practice, aprobata prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012;
 Ghidul cadrului didactic pentru clasa pregătitoare”, Editura Delta Cart Educațional-Pitești, 2013.
SCENARIUL DIDAC-
TIC
Resurse
Nr, Secvenţele
Ob.op. Activitate învățător Activitate elevi Procedurale Materiale Forme de Evaluare
crt. lecţiei
organizare
1 Moment Asigur un climat educaţional Pregătesc materialele pe care le Explicaţia Frontală Observarea
organizatoric favorabil. vor utiliza la oră.
1 min
2 Reactualizarea Demarez jocul „Alege-mă pe mine!” Cel ales rezolvă sarcina de Jocul Frontală Obseravarea
cunoştinţelor La o bătaie din palme, elevul ales lucru. didactic comportament
anterioare adună o unitate, la două bătăi, scade o Exemplu: 13 ului
5min unitate. 13+1=14
13-2=11
3 Captarea 1.3.1 -Dragii mei, Jojo ar fi dorit să participe Conversaţia Frontală Observarea
atenţiei cu mare drag la jocul vostru. El mi-a Elevii ascultă. focalizării şi
3 min lăsat niște cartonașe cu numere. Primesc cartonașe cu numere, Mascotă menţinerii
Este convins că, dacă va fi atent la voi, le recunosc și le ordonează Cartonașe atenţiei
va fi cel mai isteţ iepuraș. crescător. cu numere
-Ce spuneţi, îl ajutăm?
Îşi oferă concursul.

4 Anunţarea Astăzi ne-am propus să rezolvăm o Elevii ascultă cu atenție Conversaţia Frontală
temei şi a serie de provocări cu numerele obiectivele propuse.
obiectivelor naturale în concentrul 0-31. Le vom
2 min recunoaşte, ordona și compara
numerele.
5 Dirijarea Exerciţiul 1 (Anexa 1) 3 elevi ies în faţa clasei şi
consolidării 1.1.1 Număraţi formele geometrice. număra formele geometrice,
20 min 1.1.2 apoi scriu numărul Fișe de Individual Aprecieri
corespunzător în casetă. Exerciţiul lucru verbale
1.1.3 Exerciţiul 2 (Anexa 1)
Scrie numerele care lipsesc. 2e
nu
sp

1.1.4 Exerciţiul 3 (Anexa 1) 6e


Completează vecinii numerelor: ve
gh

1.2.1 Exerciţiul 4 (Anexa 1)


Colorează inima cu numărul mai
mare. El
1.2.2 pro
Exerciţiul 5
Încercuiește pătratul cu numărul mai
mic.
6 Obţinerea 1.3.1 Fişa „Labirintul ouălor de Paște” 0- Fie
performanţei 31 rez
şi asigurarea 1.2.3 Distribui elevilor o fişă de lucru,
feed-back-ului cuprinzând numerele în concentrul 0-
3min 2.1.1 31 (ANEXA 2)
7. Activitate 3.1.1 În încheiere, propun elevilor să cântăm Câ
recreativă împreună „Iepuraș coconaș”. mi
10 min
Fac aprecieri la nivelul clasei şi oferim
lui Jojo recompense.

ANEXA
2

ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și