Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data : 23.10. 2020

Unitatea școlară: Școala Gimnazială Holbav

Clasa: a II-a

Prof înv. primar : Dinu Stela

Aria curriculară : Matematică și științele naturii

Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Unitatea tematică: Viețuitoarele pământului

Subiectul lectiei : Formarea, citirea, scrierea numerelor naturale de la 0-1000. Numere pare și impare. Compararea
numerelor naturale de la 0-1000 și ordonarea lor.
Tipul lecției : Consolidare

Forma de organizare: Activitate integrată

Discipline integrate: Comunicare în limba română, muzică și mișcare.


Competențe specifice :

* MEM :

1.1 Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 1000.


1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-1000

* CLR :

2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare.

* MM:

2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual a cântecelor, asociind dirijatul intuitiv.

Obiective operaționale :

MEM:
 OP1 – să utilizeze corect terminologia specifică matematicii.
 OP2 – să recunoască clasa sutelor, zecilor, unităților a unui număr format din 3 cifre.
 OP3 – să compare numerele date, utilizând corect semnele <,>,=.
 OP4– să ordoneze crescător și descrescător numerele.
 OP5- să compună numerele formate din unități, zeci și sute.
 OP6- să identifice regula care stă la baza formării unui șir de numere.
 OP7- să diferențieze numerele pare de cele impare.

Resurse:
 Procedurale : conversatia, explicatia, exercitiul, jocul didactic.
 Materiale : fise de lucru individual, imagini cu personajele din povestire,biletele cu exercitii, jetoane în forma de
ghetuțe cu litere.

 Forme de organizare: individual, frontal.


 Temporale: 50 minute

Bibliografie:

 Programa scoalară pentru disciplina Matematică si explorarea mediului, apobată prin ordin al ministrului
Nr.3418/19.03.2013
 Monica Paraschiva Purcaru-Metodica Activitătilor matematice si a aritmeticii pentru Institutori/Profesori pentru
învătământul primar si prescolar, Ed.Universitatea ”Transilvania” Brasov, 2008.
Desfășurarea activității

Momentele lecției O Conținutul instructiv-educativ


op Metode Mijloace didactice Forme de Evaluare
didactice organizare
1.Momentul Crearea climatului optim desfășurării lecției. Conversatia Frontal
organizatoric
1 min.
2. Verificarea Profesorul verifică tema calitativ și cantitativ. Conversația Caietele de teme Frontal Aprecieri
temei Va face aprecieri asupra modului de rezolvare Manualul Individual verbale
4 min. a exercițiilor.
3.Captarea Profesorul va propune citirea unei scrisori, Imagini cu Frontal
atenției care are ca expeditor pe iepurașul din Conversația iepurașul și cu
2 min. povestirea Ciuboțelele ogarului. Acesta le Explicația numărul 1000
spune elevilor că ciuboțelele sunt foarte
Individual
călduroase și că, venind spre casă, a găsit o Scrisoarea
O1 pungă cu niște galbeni. El nu reușește să iepurașului
citească acest număr, așa că îi roagă pe copii
O2 să-l ajute. Copiii vor recunoaște numărul
1000.
Elevii sunt anunțați că vor descoperi un
Cod secret, dacă vor rezolva sarcinile primite
pe parcursul orei de matematică și explorarea
mediului.
Pentru fiecare sarcină rezolvată corect, vor
primi o literă din Codul secret.

4. Anunțarea Se comunică elevilor tema lecției si Explicația Caiete Observația


temei și a obiectivele acesteia, pe înțelesul lor.
obiectivelor Se notează titlul pe tablă, iar elevii îl vor nota
operaționale. în caiete.
1 min
5. Dirijarea Exercițiile vor fi propuse spre rezolvare de
activității de către cele două personaje din povestire. Observarea
consolidare și sistematica
sistematizare a  Ogarul propune următorul exercițiu: Exercițiul Caietele de clasă Frontal
a elevilor
cunoștințelor. Scrie în casete numărul format pe fiecare
25 min O1
numărătoare.(Anexa 1) Aprecieri
Jetoane sub formă Individual
de ghetuțe. verbale
 Iepurașul propune următorul exercițiu:
O2 Scrie cu litere numerele găsite la exercițiul de
mai sus.
După rezolvarea acestei sarcini, elevii Jocul didactic Figurine cu
primesc primul jeton cu litera,,G’’. personajele din
Ciuboțelele
 Ogarul le propune elevilor următorul ogarului.
O5 exercițiu:
Compune numerele. (Anexa 2) Aprecieri
verbale
Elevii primesc al doilea jeton cu următoarea
literă ,,H ,, din codul secret.

 Iepurașul le propune elevilor următorul


exercițiu:
O6 Fii atent la regula de formare a șirurilor.
(Anexa 3)

Elevii primesc al treilea jeton cu următoarea


litera,,E’’din codul secret.

Ogarul le propune elevilor următorul


O3 exercițiu:
Compară numerele.
(Anexa 4)

Elevii primesc al patrulea jeton cu ultima


litera ,,T’’din Codul secret.

Iepurașul propune elevilor următorul


O7 exercițiu:
Ordonează crescător numerele. ( ANEXA 5)
Elevii primesc al cincilea jeton cu ultima
litera ,,E’’din Codul secret.

Elevii au obtinut codul: GHETE


Se ofera explicații, ajutor și se corectează
eventualele greșeli.
Se poartă discuții referitoare la faptul că acest
cod este necesar pentru urmatoarea oră de
AVAP.

6. Asigurarea O1 Solicit elevilor să rezolve


beedbackului următorul exercițiu: Frontal Observarea
5 min Alegecifra corectă pentru a arăta că relația sistematica
O2 este adevărată. (Anexa 6) Exercițiul Caietele de clasă
a elevilor
Se oferă explicatii, ajutor și se corectează individual
eventualele greșeli.
Aprecieri
verbale

7 Asigurarea Se va da tema pentru acasă. Jocul Caietele de clasă Frontal Observarea


retenției și Elevii vor cânta Cu sfială în glas și-n pas/ A sistematică
transferului venit un iepuraș.
12 min Activități recreative.
ANEXA 1

Completează tabelele cu cifrele corespunzătoare.

S Z U
S Z U S Z U

4 0 2
ANEXA 2

Compune numerele:

400 20 6 500 70 3 900 20 4 200 4


ANEXA 3

Fii atent la regula de formare a șirurilor și completează cu încă 6 numere fiecare șir.

103, 203, 303,....................

925, 825, 725,......................

562, 564, 566,.............................


ANEXA 4

Compară numerele

254 319 673 673

809 908 157 148


ANEXA 5

Ordonează crescător numerele:

571, 403, 612, 312, 216, 504, 302, 197, 618, 490.
ANEXA 6

Alege cifra corectă pentru a arăta că relația este adevărată

a24 < 473

5 4 7

S-ar putea să vă placă și