Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA :
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA: pregătitoare C
PROPUNĂTOR:
UNITATEA TEMATICĂ: „Jucăriile”
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului
SUBIECTUL LECȚIEI: Numerele naturale în concentrul 0-31- consolidare
FORMĂ DE REALIZARE: lecţie integrată
TIPUL LECŢIEI: fixare şi sistematizare a cunoştinţelor

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:

Matematică și explorarea mediului


1.1. Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat.

Comunicare în limba română


1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;

Arte vizuale şi abilităţi practice:


2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- să numere în ordine crescătoare sau descrescătoare ;


O2 să precizeze vecinii numerelor date;
O3-să selecteze un număr după un criteriu dat;
O4- să completeze şirurile cu elementele potrivite;
O5- să rezolve problemele ilustrate;

1
STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ŞI PROCEDEE: conversația,observația, explicația, exercițiul, expunerea,


demonstrația, problematizarea, munca individuală.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;

RESURSE MATERIALE: Laptop, planăe flipchart, fișe de lucru

RESURSE TEMPORALE: 35 de minute+10 min activități recreative

FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a elevilor, evaluare


orală, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE:

* Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI


Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013;
Didactic.ro
Twinkl.ro
Youtube.ro

2
SCENARIU DIDACTIC

ETAPELE Ob STRATEGII DIDACTICE


LECŢIEI op. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL Metode Resurse Forme de
LECŢIEI și procedee materiale organizare
EVALUARE
1. Moment Asigurarea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a Conversaţia Frontal
organizatoric activităţii.
1 min Pregătirea materialelor necesare.
Se realizează cu ajutorul unei conversații despre Jeni
prințesa colecționară, personajul săptămânii. Conversația Frontal
2. Captarea atenţiei
3 min
Se realizează discuţii introductive despre numerele Conversația Frontal
3. Reactualizarea pe care elevii le-au învăţat până în prezent. Imagini cu
cunoștințelor Se solicită elevii să numere crescător și descrescător Explicația numere Aprecierea
5 min de la 0 la 31, să identifice vecinii numerelor. verbală

Se anunță tema lecției și se prezintă obiectivele Conversația


4. Anunțarea temei și vizate, în termeni accesibili. Frontal
a obiectivelor „Astăzi, vom repeta numerele în concentrul 0 -31, Explicația
2 min vom număra, vom ordona, vom preciza vecinii
numereleor și vom realiza adunări și scăderi simple,
ajutându-o pe prințesa Jeni”

3
Se prezintă elevilor niște plicuri care conțin diferite Frontal Analiza
5. Desfășurarea lecției O1 sarcini de lucru pe baza cărora vor lucra la tabla de răspunsurilor
25 min flipchart și pe fișele individuale. Explicația
1.Numără jucăriile pe care le-a așezat Jeni în fiecare Exercițiul Imagini
O3 cutie și încercuiește numărul potrivit!
Conversaţia
O2 2. Colorează jucăria cu cu numărul mai mare!
Aprecierea
3.Completează vecinii numerelor! Exercițiul Flipchart, Individual verbală
ilustrații
5.În camera prințesei Jeni se află un tren pe care este Demonstrația pentru exerciții
desenată litera J.Încercuiește, apoi scrie în casetă câte
O4 litere ai decoperit!

6. Regele i-a cumpărat prințesei jucării noi.Afla care


O5 este prețul fiecăreia știind că cea mai ieftină este Observarea
mingea , cea mai scumpă mașinuța , iar ursulețul este sistematică
mai ieftin decât iepurașul!

Se realizează tratarea diferențiată a elevilor care


finalizează într-un timp mai scurt cerințele de lucru
prin plasarea unor sarcini suplimentare.
6. Obținerea O1 Se realizează cu ajutorul unor jocuri prezentate la Explicația Joc digital Individual
perfomanței O4 calculator.
5 min Exerciţiul
Problematizarea

7. Încheierea lecției Se fac aprecieri generale. conversația Frontal Aprecieri finale


1 min

S-ar putea să vă placă și