Sunteți pe pagina 1din 13

Unitatea de învățământ:

Data: 17.12.2021
Clasa: I
PROIECT DE LECȚIE
Propunător:
Secvențe Pedagogice Conținut științific Strategii Resurse
Aria curriculară: Limbă și comunicare
CLASA I didactice materiale
Disciplină: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: Muncim, învățăm, ne jucăm
Subiectul: Recapitularea și sistematizarea cunoștințelor
Tipul lecției: Recapitulare
Obiectiv fundamental: Fixarea și consolidarea cunoștințelor
referitoare la literele învățate.

Formă de realizare: frontal, individual

Discipline integrate:
 MEM
 AVAP

Competențe generale

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;


2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare.
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare
cunoscute.

Competențe specifice
Nr.
Crt
.
1. Moment Creez un climat optim pentru o bună
organizatoric desfășurare a activității la ora de activități
(1 min) vizuale și activități practice.

2. Captarea atenției
( 2 min)
Le citesc copiilor scrisoarea primită de la Conversția Scrisoare de
Moș Crăciun (Anexa 1). la Moș
Crăciun

3. Anunțarea temei și
a obiectivelor Anunț tema activității și obiectivele
( 1 min) urmărite într-o manieră accesibilă
elevilor. Observația
Tablă
Astăzi ne reamintim toate literele pe care Conversația

le-am învățat până acum.


4. Dirijarea activității Rog copiii să deschidă pliculețele care se
(25 min) află pe banca lor, în interiorul cărora
Observația
aceștia descoperă o roată realizată de
Plicuri
mine în aplicația WordWall (Anexa 2). Explicația
Puzzle
Le solicit copiilor să coloreze cu galben
literele mici de mână și cu albastru Roartă
WordWall
literele mari de mână.
Conversația
Împart fișele de lucru care conțin tot ceea
ce am invățat până în prezent și ofer
explicațiile necesare pentru rezolvarea Manual
cerințelor. (Anexa 3).
Fișă de lucru
Creioane
colorate

Conversația
euristică
5. Evaluare Verificăm împreună toate exercițiile și
(5 min) corectăm greșelile.
Fac aprecieri la nivel global, urmând ca
elevii să îsi auto-evalueze cunoștințele
dobândite la final de unitate de învățare.

Explicația
6. Încheierea Elevii își notează tema pentru casă.
activității Ofer recompense. Fișă de lucru
(5 min)
Anexa 1

Scrisoare de la Moș Crăciun

Dragii mei, cu siguranță voi știți cine sunt eu, mă așteptați an de an în această perioada. Pe tot parcursul
anului sunt atent la tot ceea ce faceți și la modul în care vă comportați. Această scrisoare o trimit doamnei
învățătoare cu rugămintea ca ea să vă transmită următoarea cerință: deschideți plicul de pe băncuțe și
ascultați cu atenție ce aveți de facut. Dacă duceți cerințele la bun sfârșit, cu siguranță recompensa vă așteapă
sub brad în zilele ce urmează.

Cu drag, cel ce vă încântă în fiecare an!


Anexa 2 CLASA I
Anexa 3 CLASA I

RECAPITULARE

1. Eu spun una, tu spui multe! Completează cu litere de mână după model:


măr – mere

alună –

leu –

cal –

ou –

nor –
2. Transformă cuvintele ca în model, folosind literele de mână:
cană nuca rama mura

𝓸 𝓬𝓪𝓷ă 𝓸………….. 𝓸…..…....... 𝓸……………

3. Unește silabele pentru a forma cuvinte:

ma- ma mu- -ră

E- -ma nu- -măr


4. Realizează corespondența între litera mică și litera mare de mână:
𝒶 𝓊 𝑒 𝒾 𝓂 𝓃 𝓸 𝓁 ă

E 𝓜 𝒜 𝒪 𝓛 Ă 𝓘 𝒩 𝒰

Anexa 2 CLASA a II-a

Nume: Data:

Fişă de lucru
Colindătorii
de George Coşbuc

1.Noaptea de Craciun e noapte specială. Marchează însuşirile acestei nopţi:


noapte adâncă linişte şi armonie în casă viscol

căldura plăcută a focului ninsoare liniştită ceartă


emoţia copiilor ascultând povestea mamei nerăbdarea copiilor

2.Legaţi cuvintele cu sens asemănător: liniştit frumos


drăguț blând
încet ușor

3.Scrieţi cuvintele cu sens opus pentru:

albi =_____________ a se culca=____________ a uita=_____________

frig=____________ a veni=_____________ a pleca=___________

4. Transformaţi după model, apoi despărţiţi în silabe cuvintele obţinute, notând numărul acestora între paranteze.
model: înger-îngerii în-ge-rii (3)
miel-___________ ____________ ( ) păstor-______________ _______________ ( )
copil-__________ ____________ ( ) brad- ______________ _______________ ( )
5.Alcătuiţi câte o propoziție referitoare la fiecare imagine.

__ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________ _ _____
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
______________ _______________________________________ _________
_______________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________

______________________________________________________ ____ _____


_______________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ ___ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

6. Răspunde la următoarele întrebări:


Despre ce sărbătoare religioasă le vorbește copiilor mama?
-Mama le vorbește copiilor despre nașterea lui Hristos.

Ce anotimp este descris în poezie?


________________________________________________
_______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

Ce află copiii despre nașterea lui Hristos?


__ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

Ce învățătură ai desprins din a doua strofă a poeziei?


_______________________________________________
_______________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și