Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data : 18.03.2019
Clasa : a II-a
Propunător: Țogoe Atena Andreea
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina : Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: „O lume minunată”
Tema : Legenda ghiocelului – poveste populară
Tipul lecţiei: transmitere - însuşire de cunoştinţe
DISCIPLINE IMPLICATE ÎN LECȚIE: Comunicare în limba română

Arte vizuale şi abilități practice


Dezvoltare personală

COMPETENŢE SPECIFICE:
CLR:
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral din textele accesibile variate
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte
de comunicare cunoscute
2.2 Transmiterea unor informații print-o suită de enunțuri înlănțuite logic
2.3 Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare
Competenţe specifice integrate:
DP
1.1 Stabilirea unor asemănări și deosebiri între sine și ceilalți, după criterii simple
2.1. Exprimarea emoțiilor de bază în situații variate
2.2 Utilizarea unor elemente de ascultare activa
2.3. Explorarea abilitatilor de relationare cu ceilalti
AVAP:
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;

Obiective operaţionale:
Pe parcursul activităţii elevii vor fi capabili să :
a) cognitive :
● să citească textul clar, expresiv, respectând semnele de punctuație;
● să răspundă la întrebările adresate pe baza textului citit;
● să despartă în silabe cuvintele date;
● să completeze un text lacunar cu ortogramele: într-o/într-un, dintr-o/dintr-un, s-a/sa;
● să găsească sinonime și antonime pentru cuvinte date;
● să găsească însușiri pentru cuvinte date;
● să realizeze corespondența dintre imagini și ideile principale ale textului;
● să alcătuiască propoziții folosind semnele de punctuație învățate.

b) afective
● să manifeste iniţiativă , plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală ;
● să manifeste atenţie şi toleranţă faţă de partenerul de dialog , curiozitate pentru mesajul ascultat;
● să-şi respecte colegii şi opiniile acestora;

c) psihomotorii:
● să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul scrisului;
● să se grupeze/regrupeze corect şi rapid în conformitate cu specificul sarcinii de lucru

Forme de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe

Resurse :
a) umane: elevii clasei, învăţătorul
b) procedurale: citirea explicativă, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, analiza, descoperirea, jocul didactic
c) materiale: manual, caiete, creioane, fişe/mape de lucru, planşe, tabla, creta,
d) temporale: 50 min.

Bibliografie:
1. Vistian, G., Dragotoiu , I., (1995)Metodica predarii limbii si literaturii romane, Editura Didactică si Pedagogică, Bucuresti

Etapele lecţiei Activităţi de învăţare Resurse Forme de Modalităţi


Temp. Material Metode organizare de
e evaluare
Moment Asigurarea condiţiilor optime pentru Caiete Conversaţia Frontal
organizatoric desfăşurarea lecţiei. Se împart elevii in patru 3min. Manual
echipe. Creioane
Verificarea Se verifică tema cantitativ şi calitativ. 3min. Caiete Conversaţia Frontal autoevaluare
temei Se verifică prin sondaj corectitudinea Creioane Explicaţia
sarcinilor primite. colorate
Captarea Se realizează prin intermediul unui puzzle, 5min.
atenţiei stabilind corespondența între cuvinte cu sens
asemănător. Se discută despre imaginea
obținută (ghiocel). Frontal Evaluare
Conversaţia orală
Anunţarea Se anunţă subiectul lecţiei: ”Legenda 2min. Tabla, Conversaţia Frontal Observaţia
subiectului ghiocelului”, pentru a afla cum a devenit creta, sistematică
lecţiei şi a ghiocelul primul vestitor al primăverii creioane,
obiectivelor caiete
operaţionale
Se citește textul în gând, însemnându-se cu 27min Frontal Observaţia
creionul cuvintele necunoscute; în lanț, Citirea sistematică
selectiv și integral. explicativă
Dirijarea Se poartă discuții pe baza textului. Exerciţiul
învăţării Se rezolvă pe grupe următoarele sarcini:
1. Răspunde la întrebări: Explicaţia
a). Ce i-a spus Dumnezeu zăpezii?
b). Cine i-a împrumutat culoarea
zăpezii? Exerciţiul
c). Cum îl răsplătește zăpada pe Frontal
ghiocel?
Analiza
2. Formulează întrebări pentru Problematizarea Evaluare
următoarele răspunsuri: secvenţială
a). Dumnezeu a creat totul pe pământ.
b). Zăpada și-a povestit necazul Pe echipe
ghiocelului.
c). Zăpada a primit culoarea ghiocelului. Frontal
Explicaţia Individual
3. Desparte în silabe cuvintele: ghiocel,
culoare, frig, albăstruie.
4. Alcătuiți trei propoziții despre
personajele textului, la sfârșitul cărora să
folosiți: (.), (?), (!).
5. Găsește cuvinte cu sens opus pentru:
frig, tristă, a refuza.
6. Găsește însușiri pentru: trandafir,
floarea-soarelui și iarbă.
În cazul în care timpul îmi permite, se
va completa un text lacunar cu
ortogramele învățate.

Obţinerea Ordonează imaginile și propozițiile în


performanţei ordinea desfășurării acțiunii. 2min. Exerciţiul
Frontal

Se va realiza printr-un joc de rol, având ca Frontal


Asigurarea feed- personaje: trandafirul, floarea-soarelui, 7min. Joc de rol Evaluare
back-ului vioreaua, iarba, ghiocelul și zăpada. orală
Încheierea Se fac aprecieri cu privire la activitatea 1min. fişe Conversaţia Frontal Evaluare
lecţiei desfăşurată. orală
Se anunţă tema, respectiv Harta lecturii .

1.Răspunde la întrebări:
a). Ce i-a spus Dumnezeu zăpezii?
______________________________________
__________________________________
b). Cine i-a împrumutat culoarea zăpezii?
______________________________________
__________________________________

c). Cum îl răsplătește zăpada pe ghiocel?


______________________________________
______________________________________
______________________________________

2.Formulează întrebări pentru următoarele


răspunsuri:
a)._____________________________________
_______________________________________
a). Dumnezeu a creat totul pe pământ.
b).____________________________________
_______________________________________
b). Zăpada și-a povestit necazul ghiocelului.
c)._____________________________________
_______________________________________
c). Zăpada a primit culoarea ghiocelului
.

3.Desparte în silabe cuvintele:


ghiocel=

culoare=

frig=

albăstruie=
4.Alcătuiți trei propoziții despre personajele
textului, la sfârșitul cărora să folosiți: (.), (?),
(!).
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
5.Găsește cuvinte cu sens opus pentru:
frig=

tristă=

a refuza=

6.Completează textul cu:într-o/într-un,


dintr-o/dintr-un, sa/s-a.
__________ dimineață ghiocelul ______ trezit
din somnul iernii. De sub plapuma ______
călduroasă ______ arătat soarelui.__________
privire soarele
l-a îndrăgit. __________ copac se auziră
păsărelele.
__________ cuvânt, sosise primăvara !
Legenda ghiocelului
poveste populară

Autorul textului
Textul are
____ alineate. este: __________
Titlul lecţiei este:
_________________
________________________
_____________

Personajele textului sunt: Desparte în silabe cuvintele

înduioșat…………………………………
______________________________
veșmânt……………………………………
___________________________________________
primăvară…………………………………
_____________________________________
recunoștință……………………………….
_____________________________________
_____________________________________
Formulează propoziţii cu : trandafir, viorea,
__________________________ floarea-soarelui , iarbă

___________________________________________
___________________________________________
Transcrie cuvintele care conţin grupuri de litere:
ce/ci, ge/gi, che/chi, ghe/ghi. ___________________________________________
___________________________________________
______________________________
___________________________________________
______________________________
___________________________________________
______________________________
___________________________________________
______________________________

Desenează personajele principale ale textului.

S-ar putea să vă placă și