Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 4.01.2010
Clasa a II-a, A
Şcoala cu clasele I – VIII, Tărian, Bihor
Invăţător : Topan Victoria
Aria Curriculara: Matematica si stiinţe ale naturii
Disciplina: Matematica
Tema: Formarea, citirea si scrierea numerelor naturale de la 100 la 1000
Tipul lectie: mixtă

Obiective cadru:
o Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii;
o Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic;
o Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiu şi aplicarea matematicii în contexte variate;

Obiective de referinta:
o Să înţeleagă sistemul zecimal de formare a numerelor (din sute, zeci şi unităţi), utilizând obiecte pentru
justificări;
o Să scrie si sa citeasca numere naturale pana la 1000;
o Să manifeste o atitudine pozitivă pentu aflarea rezultatelor unor exerciţii şi probleme;

Obiective operationale:

O1 – Să identifice cifra unităţilor, zecilor şi a sutelor la diverse numere;


O2 – Să folosească corespunzător simbolurile unităţilor şi al zecilor, respectiv: u, z ;
O3 – Să compună corect numere formate din zeci şi unităţi;
O4 – Să descompună corect numere formate din zeci şi unităţi;
O5 – Să reprezinte corect pe numărătoarea de poziţionare a numerelor formate din sute, zeci şi unităţi;
O6 – Să scrie numere formate din sute , zeci şi unităţi , utilizând liniuţele _ _ _ , care vor marca numărul unităţilor,
zecilor şi al sutelor;
O7 – Să citească corect numerele formate din sute , zeci şi unităţi;
O8 – Să rezolve în grup fişa de lucru respectând atât cerinţele fişei cât şi regulile muncii în grup;

Strategii de predare – invăţare :

– Metode si procedee: exercitiul, conversatia, explicatia, jocul didactic;

– Mijloace de invatamant: numaratoare pozitionala, fise de evaluare;

– Moduri de organizare a invatarii: frontal, individual, pe grupe;

Bibliografie:
 Programa – Documentele învăţătorului, Ed. Sigma;
• Mihaela Neagu, Constantin Petrovici, Elemente de didactica matematicii în grădiniţă şi învăţământul primar,
Editura Pim, Iaşi, 2003.

 Ştefan Pacearcă, Mariana Mogoş, Matematică – manual pentru clasa a II-a, E. Aramis, Bucureşti, 2004.
1
Desfăşurarea lecţiei
Strategii de predare- Forme de
Evenimentul Ob Continutul instructiv-educativ invatare evaluare
didactic op Metode Mijloa Moduri
ce de de
învăţă organi
mânt zare
1.Moment Se asigura conditiile necesare bunei desfasurari a
organizatori lectiei
c
2.Verificarea conversaţia
temei pentru Se verifica tema acasa, atat cantitativ cat si explicaţia
acasa calitativ
4.Captarea Calcul mintal:
atentiei 9+5= 3+8= 20+20= conversaţia Calcul frontal
9+8= 8+6= 50+40= explicaţia mintal Evaluare
Măriţi cu 7 cu numărul 13. orală
Măriţi cu 5 numărul 9.
Micşoraţi pe 19 cu numărul 8.
Micşoraţi pe 25 cu numărul 5.
Micşoraţi cu 9 numărul 29.

5. Anuntarea Azi vom învăţa numerelor formate din sute , zeci conversaţia
temei şi unităţi. explicaţia

6.Reactualiz
a- 1. Avem numerele :
rea si O1 12 34 67 89 48 39 40 41
consolidarea
cunostintelor - care este cifra zecilor şi cea a unităţilor la aceste conversaţia
O2 numere ? Scrieţi sub fiecare număr z la zeci şi u evaluare
la unităţi. colectivă
frontal
2. Compuneţi numerele formate din :
3 zeci şi 8 unităţi - 38
O3 8 zeci şi 8 unităţi - 88
9 zeci şi 6 unităţi - 96 exerciţiul

O4 3. Descompuneţi numerele în zeci şi unităţi :


46 - 4 zeci şi 6 unităţi
65 - 6 zeci şi 5 unităţi
84 - 8 zeci şi 4 unităţi

4. Din câte unităţi este formată o zece ?

5. Ce formează zece zeci ?

numără
6. Formaţi pe numărătoarea de poziţionare toare
O5 numărul : pozitio
32 78 65 93 17 10 nală

2
7. Dirijarea Prezint copiilor numărătoarea de poziţionare şi
învăţării formez numărul 23. Ei observă că pe tija zecilor Observaţia
sun două bile, iar pe tija unităţilor sunt 3 bile.Le dirijată
explic că următoarea tijă, după cea a zecilor este
tija sutelor, iar dacă pe aceea tijă pun o bilă avem
un număr format din o sută, două zeci şi trei Explicaţia numără individ
unităţi, formând astfel cifra 123. toare ual
o Ce se întâmplă dacă pe tija sutelor pun 3 exerciţiul poziţio
bile, câte sute avem? nală
o Dar dacă pun 5 bile?
O5 o Solicit copiii să reprezinte la
numărătoarea de poziţionare, numere
formate din sute, zeci şi unităţi, iar apoi să
scrie cu cifrele corespunzătoare, insistând evaluare
pe semnificaţia fiecărei cifre şi poziţia pe individuală
care se află în scriere şi reprezentare.
o Cer elevilor să scrie numere formate din
O6 sute , zeci şi unităţi , utilizând liniuţele - -
- , care vor marca numărul unităţilor,
zecilor şi al sutelor:
- o sută, trei zeci şi cinci unităţi:
135;
- patru sute două zeci şi şapte
unităţi: 4 2 7;
o Citeşte numerele:
O7 352: trei sute cincizeci şi doi
253: două sute cincizeci şi doi
168: o sută şaizeci şi opt
492: patru sute nouăzeci şi doi
520: cinci sute douăzeci

8. Obţinera O8 Elevii trebuie să rezolve o fişă de lucru în grup. Exerciţiul Fişa de Pe Evaluarea
performanţei (Anexa 1) Munca în lucru grupe pe grupe
echipă

9. Încheierea Aprecieri individuale şi colective cu privire la


activităţii modul în care au participat la ectivitate şi la
modul în care au lucrat în grup.
Temă : pag. 55, ex. 5 şi 6.

Anexa 1:

3
Numele grupei: Data:

1. Scrieţi sub fiecare număr litera corespunzătoare: s – pentru sute; z – pentru zeci ; u – pentru unităţi:

542 367 980 856 468 876 643 542 334 345 136 245 876

2. Scrieţi cu cifre numerele:

- două sute şaizeci şi opt __________ trei sute şaptezeci şi nouă __________
- patru sute douzeci _______ opt sute optzeci şi opt __________
- cinci sute şaisprezece _______ două sute optzeci şi partu ________

3. Subliniaţi numerele care au la poziţia sutelor cifra 9:

896 969 359 999 898 976 346 900 397 209 902 290

S-ar putea să vă placă și