Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Propunatoare: Mănescu Antonia


Data:11.03.2022
Clasa: a-III-a
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Înmulţirea numerelor naturale în concentrul 0 – 100
Subiectul: Înmulțirea unui număr de două cifre cu un număr de o cifră
Tipul lecţiei: consolidare a cunoștințelor
Scopul didactic: Sistematizarea, consolidarea și recapitularea cunoștințelor referitoare la operația de înmulțire a nr. naturale utilizând
proprietățile operației și algoritmii de calcul;
Competenţe specifice
Matematică:
2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 10 000 şi de împărţiri folosind tabla înmulțirii, respectiv tabla împărțirii;
5.1.Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente
simple
5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0-10 000.
Obiective operaţionale
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1: să efectueze operații de înmulțire în concentrul 0-100;
O2: să utilizeze corect terminologia specifică operaţiei de înmulțire: factori, produs, de atâtea ori mai mare, de atâtea ori mai mult,
dublul, triplul;
O3: să respecte ordinea operaţiilor în rezolvarea exerciţiilor;
O4:să rezolve înmulţiri când un factor este un număr de două cifre şi altul de o cifră prin procedeul preferat;
O5:să rezolve probleme pe baza analizei logice a acestora (judecata problemei);

Durata : 45 minute
Nr. Elevi: 28 ( 10 fete și 18 băieți)
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic.
Mijloace de învăţământ: manual, caietele elevilor, flipchart, fișe de lucru, planșe , cățel pluș, casă cățel din carton.
Forme de organizare: frontal, individual, pe microgrupuri, în echipe.

BIBLIOGRAFIE:

1. Programa școlară pentru disciplinele Limba și literatura română, Matematică, Educație civică, Joc și mișcare, clasele a III-a și
a IV-a, București, 2014;
2. Neacșu, I., Dascălu, G., Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Manual pentru liceele pedagogice, Editura Sigma,
București, 2003;
3. Ana, D., Ana M., Logel, D., Stroescu- Logel, E., Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Editura Carminis, Pitești;
4. Mihăescu Mirela, Pacearcă Ştefan, Manual de matematică,clasa a III-a, editura Intuitext, 2014
DEMERS DIDACTIC
Momentele Conținut instructiv - educativ STRATEGII DIDACTICE Evaluare
lecției Ob.
op. Metode si Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1.Moment Pregătirea materialelor necesare pentru buna Conversația Frontal Capacitatea de
organizato- desfășurare a lecției. organizare a
ric elevilor
1min.
2.Verifica- Se verifică modul în care a fost efectuată tema Explicația Caietul de Frontal Capacitatea de
rea temei si pentru acasă. Solicit elevilor să citească rezultatele teme a rezolva tema
a cunoștințe- obținute – verificarea calitativă şi cantitativă. Individual corect
lor Joc : LOTO Conversaţia Capacitatea de
anterioare O1 Fiecare elev primește câte un cartonaș pe care este Jocul a reda
4 min. scrisă o operație de înmulțire și un rezultat al altei didactic Cartonașe cu Frontal terminologia
operații de înmulțire. Începe cartonașul pe care scrie înmulțiri specifica
START și se continuă până la stop. matematicii

3.Captarea Captarea atenţiei elevilor o voi realiza printr-o Conversaţia Poezie- Frontal Capacitatea de
atenției poezie-problemă adusă de Tomi –un cățeluș problemă a identifica
3 min. O1 prietenos ( ANEXA 1): operația de
O2 „În grădina mea cu flori Planșă cu înmulțire
Au înflorit cinci bujori. problema dată necesară
Mai stau gata-mbobocite Cățel pluș rezolvării
De 11 ori mai multe problemei
Lalele rumenite . Casa cățelului date;
Câte flori eu voi avea
În buchet când ţi-l voi da ?”
-Se discută despre numerele din poezie și de operația
pe care o folosim în rezolvarea problemei astfel încât
ajungem la tema lecției .
4.Anunțarea Se anunță tema activității si obiectivele urmărite într- Explicația Tabla Frontal Capacitatea de
temei si a o manieră accesibilă elevilor: receptare a
obiectivelor ”Inmulțirea unui număr de două cifre cu un număr de unui mesaj oral
1 min. o cifră. ” Conversația
Se prezintă faptul că în timpul activității elevii se vor
juca cu numerele naturale, cu tabla înmulțirii și vor
ajuta noul prieten să rezolve probleme ce presupun
operații de înmulțire învățate.
5.Dirijarea - Se prezintă o planșă cu modalitățile de rezolvare a Exercițiul Frontal Capacitatea de
învățării operațiilor de înmulțire, atunci când înmulțim un Planșă cu a explica
30 min. număr de două cifre cu un număr de o cifră. procedeele de Individual procedeele de
(ANEXA 2) calcul calcul
O2 -Se cere elevilor să lipească în caiet schema dată ce
presupune procedee de calcul pentru înmulțirea unui Cap de a
număr de două cifre cu un număr de o cifră. efectua operații
de înmulțire ce
TOMI, vine cu mai multe provocări pentru copii: Explicația presupun
Tabla înmulțirea unui
O4
1. Se efectuează câteva operații de înmulțire la Exercițiul nr. de 2 cifre
O1 tabla și în caiete prin ambele procedee de Frontal cu un nr de o
Caiete de
O4 calcul învățate. cifră;
lucru
O5 3 x 21= Capacitatea de
5 x 20= identifica
2 x 41 = procedeele de
7 x 13 = Explicația calcul;
Exercițiul Planșă Frontal Capacitatea de
2. Se prezintă o planșă cu exerciții ce presupun Fișe de lucru Individual a realiza
corespondența între operația de înmulțire și corespondeța
rezultatul corespunzător. Elevii primesc o fișă între exercițiul
cu acest exercițiu pe care o lipesc în caiet. dat și rezultatul
(ANEXA 3) Problematiza corespunzător;
rea Fișe de lucru Pe
Cap de rezolva
3. Activitate pe microgrupuri Exercițiul microgru-
probleme date
Clasa este împărțită în 7 grupe de câte 4 elevi. Conversația puri folosind
Fiecare grupă primește o problemă ce se Explicația procedeele de
rezolvă prin procedeele de calcul învățate. calcul învățate:
Fiecare grupă este recompensată cu ștampile
la panou. (ANEXA 4)

6.Obținerea Joc: X şi 0 Explicația Fişe de lucru În echipe Capacitatea de


performan- ( ANEXA 5) Exercițiul rezolva
ței O1 Elevii vor lucre în perechi. Se explică regulile jocului individual
5 min. și se trasează sarcinile de lucru. Fiecare elev trebuie Jocul inmulțirile date
să rezolve, pe rând, câte o operație de înmulțire didactic
pentru a trasa o linie orizontală, verticală sau
diagonală.

7. Încheierea - Tema pentru acasă: Fișă de lucru individuală. Explicația Fișă de lucru frontal Aprecierea
activității (ANEXA 6) verbală
1 min. - Se fac aprecieri asupra modului în care elevii au
. participat la desfășurarea lecției si asupra Conversația
comportamentului pe toată perioada acesteia. Se
încurajeaza elevii mai puțin activi pentru obținerea
unor rezultate mai bune.
ANEXA 1

„În grădina mea cu flori


Au înflorit cinci bujori.
Mai stau gata-mbobocite
De 11 ori mai multe
Lalele rumenite.
Câte flori eu voi avea
În buchet când ţi-l voi da ?”
TOMI

ANEXA 2

EX. 1) 2 x 13 = 2 x (10+3) EX. 2) 13 x

= 2 x 10 + 2 x 3 2

= 20 +6 26

= 26

ANEXA 3

- Realizează corespondența între exercițiu și rezultatul potrivit.

11 x 5= 72
12 x 4= 55
36 x 2= 65
13 x 5 = 48
ANEXA 4

Echipa 1.

Într-o livadă sunt 3 rânduri cu câte 30 de meri şi 4 rânduri cu câte 20 de pruni. Câţi meri şi pruni sunt în total în livadă?

Echipa 2.

O bluză costă 16 lei, iar o fustă 20 lei. Cât vor costa în total 5 bluze şi 5 fuste de acelaşi fel?
Echipa 3.

La o şcoală, 10 de fete şi 18 de băieţi au cules fructe de pădure. Ştiind că fiecare elev a cules câte 6 kg de fructe, să se afle
câte kilograme de fructe au strâns copiii.
Echipa 4.

Ia din cel mai mare număr par scris cu 3 cifre distincte produsul nr. 10 şi 7.

Echipa 5.

Într-o livadă sunt 3 rânduri cu câte 30 de meri şi 4 rânduri cu câte 20 de pruni. Câţi meri şi pruni sunt în total în livadă?

Echipa 6.

Ia din cel mai mare număr par scris cu 3 cifre distincte produsul nr. 10 şi 7.

Echipa 7.

O bluză costă 16 lei, iar o fustă 20 lei. Cât vor costa în total 5 bluze şi 5 fuste de acelaşi fel?
ANEXA 5

Fișă de lucru în perechi

X și O

1. Rezolvă corect operații pentru a trasa o linie orizontală, verticală sau pe diagonală. Fiecare
jucător își alege o altă culoare pentru a trasa liniile.
Succes!

7 x 8=
10 x 3 = 5 x 9=

(8 + 2) x 2= 11 x 4= 6x6=

48 +(20 x2 ) 3 x 25= 95 - 10 x 4=
ANEXA 6

Fișă de lucru

1. Calculează:

17x 13x 26x 15 x 17x 12x


2 4 3 5 4 1

2. La o florărie s-au adus 15 buchete a câte 3 lalele și 16 buchete a câte 5 garoafe.


Câte flori s-au adus în total?
Rezolvă problema sub forma unui exercițiu.

S-ar putea să vă placă și