Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

CLASA: I
DATA: 20.03.2023
UNITATEA DE ÎNVĂțĂMÂNT: Școala Gimnazială Ștefan Bârsănescu
STUDENT PRACTICANT: Condurache Maria căs.Dorneanu
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
SUBIECTUL: Adunarea numerelor naturale în concentrul 0 –20,U+U cu trecere peste ordin
FORMA DE REALIZARE: lecție integrată
TIPUL LECȚIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
COMPETENŢE SPECIFICE:

1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini
sau reprezentări schematice
SCOPUL LECTIEI:consolidarea cunoștințelor despre adunarea numerelor naturale U+U în concentrul 0-20 ,cu trecere peste ordin;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-să rezolve corect exerciții și probleme, în concentrul 0-20, cu trecere peste ordin ;
O2-să utilizeze corect terminologia matematică.(<,>,=, termen, sumă, diferență etc)
O3-să rezolve corect sarcinile de pe fișele de lucru;
O4-să respecte regulile jocului.
O5-să rezolve probleme cu o singură operaţie
O6-să rezolve sarcinile individual sau pe grupe, în raport cu cerinţa

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația, demonstrația, observarea, algoritmizarea, problematizarea, cadranele, jocul
didactic.
Mijloace de învățământ: fișe de lucru, foi, tablă, marker, laptop
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi, pe grupe
BIBLIOGRAFIE:*** Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului-clasa I, aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 3418/ 19.03.2013, Bucureşti.

Desfășurarea activității

Strategii didactice
Momentele Mijloace Forme de
OB. OP Conţinutul instructiv-educativ Metode și
lecṭiei de organizar
procedee
învăṭare e
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a
1.Moment orei de Matematică şi explorarea mediului: Conversația Frontal
oragnizatoric - aerisirea sălii de clasă
1 min.
- amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii
- pregătirea materialului didactic
Se desfăşoară jocul “Descoperă mesajul” în pereche (Anexa
1). Conversația Fișă de Individual
Elevii trebuie să calculeze operaţiile date şi să scrie în căsuţe lucru
O1 literele pentru a afla ce vor face la ora de matematică.
Exercitiul
8+6=U 5+8=C
2. Captarea
9+9 =Ă 8 + 8= A
atenţiei
1 min. 6+5 =L 9+2=L Problematizar
6+7=C 6+9=M ea

13 16 11 13 14 11 18 15

C A L C U L Ă M

3.Reactualiza O2 CALCUL MENTAL


-rea
Să ne încălzim puțin mintea răspunzând oral la câteva Conversația Frontal
cunostințelor
10 min întrebări matematice:
 Care sunt vecinii numărului 10?
 Numerele 15, 13, 11 sunt pare sau impare?
 Numerele care se adună se numesc.............
 Rezultatul adunării se numește….... Exercițiul
 Semnul adunării este..
 Semnul scăderii este…
 Numerele care se adună se numesc..
 Care este numărul cu 8 mai mare decât 10?
 Care este vecinul mare a numărului 19?
 Rezultatul scăderii se numește..
 Suma dintre 4 și 10 este..
 Diferența dintre 9 și 9 este..
 Măriți cu 1 pe 4. Exercițiul
 Micșorați cu 2 pe 5.
Se vor expune titlul și obiectivele lecției:
,,Astăzi, vom lucra mai bine, exerciții și probleme cu adunări Frontal
Explicația
4. Anunțarea și scăderi cu numere formate doar din unități. Vom face
obiectivelor Tabla
exerciții și probleme pentru adunări cu trecere peste ordin cu
lecției
numere mai mari și mai mici.”
1 min Se anunță elevii că pe parcursul orei de matematică vor
rezolva exerciții și probleme cu adunări cu trecere peste ordin
în concentrul 0-20.
Se va oferi o fișă de lucru cu exerciții de rezolvat individual și
Conversația
frontal.
Explicația
La tablă vor fi scrise exerciții precum cele din fișă și se vor Individual
Exercițiul
rezolva simultan cu elevii, insistându-se asupra algoritmului
de efectuare a adunării. Va fi numit câte un elev pentru a
5. Fixarea și
O3 rezolva un exercițiu la tablă.
consolidarea
Apoi elevii vor fi lăsați să rezolve celelalte exerciții de pe Frontal
cunoștintelor
dobândite fișă-muncă individuală.(Anexa 2)
Tinta
anterior
Markere-
10 min Joc didactic săgeti
Ulterior se va realiza un scurt joc didactic numit-La țintă.
1.Explicarea jocului

O4 Elevii vor fi împărțiți pe trei sau patru echipe echipe.


Fiecare elev va ieși la tablă pentru a ținti un punctaj de pe un
panou, cu ochii închiși.(Anexa 3).
Echipa care va acumula cel mai mare punctaj însumat, va fi
declarată câștigătoare. Explicatia
2.Jocul de probă
Demonstratia
Se va demonstra jocul de probă de către cadrul didactic.
3.Desfășurarea propriu zisă a jocului Exercițiul
Elevii vor ieși pe rând la tablă pentru a ținti.
4.Complicarea jocului
Pe grupe
La sfârșitul jocului, fiecare echipă va trebui să-și însumeze
punctajele obținute.
Conversatia
Toți elevii se vor aplaude.
Laptop
Lectia va continua cu
Probleme – Adunarea numerelor naturale de la 0 la 20 cu
Jocul didactic
trecere peste ordin
https://wordwall.net/resource/52014377
Joc online – probleme cu o operație
Regulile jocului
- învățătorul citește problema, iar elevii vor răspunde la
O4 întrebări, pe rând;
- calculele se vor face mintal sau cu ajutorul obiectelor;
- elevii care au nevoie, vor fi ajutați.
Criterii de evaluare: corectitudinea răspunsurilor
C. Cadranele
Fișe de Individual
Vor rezolva o problemă prin metoda cadranelor.
lucru
,,Mara are în grădină 8 flori, iar Ana are cu 7 mai multe flori Explicația
6.Obținerea decât Mara.Câte flori are Ana?,,
Problematizar Frontal
performanței
O5 Ce stim? Ce nu stim? ea
10 min
CONDIŢIA INTREBAREA
Rezolvarea problemei Rezultatul

REZOLVAREA
RĂSPUNSUL
Fișa călătoare- Fiecare pereche va primi câte o fişă Exercițiul În perechi
cuprinzând operaţii de adunare Concursul se desfăşoară sub
Fișe de
formă de ştafetă. Câştigă perechea care termină prima. Se va Explicația lucru
verifica corectitudinea exerciţiilor.
7. Realizarea
feed-back- O6
ului O2 +4 +4 +1
3
+2
+2 +1 +3

Elevii vor dansa pe muzica cântecelului ,,Danseaza hopa- Explicația Laptop Frontal
8. Activitate
hopa,,- https://www.youtube.com/watch?v=hXZGJ-
recreativa
V2Ap8&a b_channel=BoonBoon
6 min
9. Încheierea Fac aprecieri individuale şi colective asupra modului în care Explicația Frontal
lecţiei elevii au participat la lecţie și voi da elevilor tema pentru
1 min acasă din caietul auxiliar pagina 87 ,exercitiul 13.
ANEXA 1

8+6=U 5+8=C
9+9 =Ă 8 + 8= A
6+5 =L 9+2=L
6+7=C 6+9=M

1 1 1 1 1 1 1 1
3 6 1 3 4 1 8 5
C A L C U L Ă M

ANEXA 2
1.Scrie vecinii numerelor:
...... 12 ..... ..... 15 ..... ..... 20 ..... ..... 11 ..... ...... 25 ......

2.Compară numerele (<,>,=):


20 ..... 30 18 ..... 19 23 ..... 32 12 ..... 21 13 ..... 31

3.Completează spatiile goale cu numerele potrivite:

7 +....... = 16 9 + ...... = 13 ......+ 5 = 12 ...... + 3 = 11

4.Calculează:
2+ 8=
6+ 5=
7+4=
7+ 8=
3+ 9=
4+6=
5+ 8=
9+7=
7+6=
1. Ce stim? Datele 2. Ce nu stim?
INTREBAREA

3.Rezolvarea problemei 4.Rezultatul


RĂSPUNSUL
ANEXA 4

+4 +4 +1
3
+2
+2 +1 +3

S-ar putea să vă placă și