Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

DATA: 4. 03. 2022


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială „Vlaicu-Vodă”, structură Şcoala
Gimnazială „Aurel Vlaicu” Brăila
CLASA: I A
PROF. ÎNV. PRIMAR: Martiș Nicoleta
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Magia primăverii”
SUBIECTUL LECȚIEI: Adunarea și scăderea în limitele 0-100 cu trecere peste ordin.
Probleme
TIPUL LECŢIEI: consolidare

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent
la numărare;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +.
-) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;
3.2. manifestarea grijii pentru comportarea corectă în realație cu mediul natural.
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operații de adunare sau scădere în concentrul
0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O.1 Să rezolve mental și în scris exerciții simple de adunare și scădere;
O.2 Să scrie pe tablă și pe caiete datele unei probleme;
O.3 Să compună probleme simple după imagini;
O.4 Să rezolve probleme cu una sau două operații în concentrul 0-100;
O.5 Să recunoască elementele necesare unui tablou de primăvară.

STRATEGIA DIDACTICĂ
1. METODE ŞI PROCEDEE: conversația, explicația,exercițiul, rezolvarea de probleme;
2. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
3. RESURSE- MATERIALE: planșă cu primăvara, elemente de primăvară, fișă cu
probleme de rezolvat, fișă individuală;
- TEMPORALE: 45 minute
- UMANE: 15 elevi

BIBLIOGRAFIE: Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA


MEDIULUI, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Anexa nr. 2 la ordinul ministrului
educaţiei naţionale nr. 3418/19.03.2013, MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE
SCENARIUL DIDACIC

Nr. Etapele lecției Du- Ob. Desfășurarea activității Strategii didactice Evaluarea
Crt rata Op. Activitatea învățătoarei Activitatea Metode și Mijloace Mod de
. elevilor procedee de înv. org.
1 Moment Asigur liniștea în clasă și Se așează în Frontal
organizatoric pregătesc elevii pentru bănci.
începerea orei.
2 Verificarea Verific tema cantitativ și apoi Prezintă tema. Conversația Caiete cu frontal
temei și calitativ: un elev citește tema Un elev citește tema,
Reactualizarea și ceilalți corectează pe tema.
cunoștințelor caiete. Reactualizarea
cunoștințelor se realizează cu Corectează
ajutorul unor întrebări: greșelile Exercițiul
- Cum se numesc eventuale
numerele care se
adună?
- Cum se numește
rezultatul adunării? Răspund la
- Cum se numește întrebări
rezultatul scăderii?
- Cum se numeste
numărul din care se
scade? Dar cel pe
care îl scădem?
- Care este vecinul
lui….?
- Ce este predecesorul?
Dar succesorul?
3 Captarea Se realizează prin Rezolvă mintal Explicatia Tablou de Frontal Apreciez
atenției prezentarea unui puzzle pe exercițiile după Exercitiul primăvară Individual raspunsurile
O1 care sunt scrise operații pe puzz-le primite
care le vor rezolva mintal. Pe
măsură ce aflăm răspunsurile Puzzle cu
O5 descoperim puzzle-ul și exerciții
descoperim o imagine de
primăvară din care lipsesc
elementele necesare:
buburuză, narcisă, rândunică,
lalea, zambilă, ghiocel,
fluture.
Pentru a completa planșa
trebuie să rezolvăm câte o
problemă pentru fiecare
element.
4 Anunțarea Anunț tema lecției: Scriu în caiete Caiete Frontal
temei și a “Adunarea și scăderea. data și titlul
obiectivelor Probleme” și obiectivele. lecției.
Scriu titlul lecției pe tablă.
5 Consolidarea O5 Prezint elementele pe care le Exercitiul Elemente Individual Fac
și vom atașa tabloului și le arăt de Frontal aprecieri de
sistematizarea că fiecare are câte o Conversația, primăvară fiecare data
cunoștințelor problemă pe spate, în plic. Răspund la și plicuri cand
Problemele se regăsesc în întrebările din cu primesc un
O1 anexa 1 joc probleme raspuns
Încep cu un scurt joc: Cât Explicația, corect.
pun peste 6 pentru a Sunt atenti la
obține10? Cât scad din 10 cerinta si scriu
pentru a-mi rămâne 8? etc… pe caiete datele
Lucram la tabla si pe caiete problemei.
probleme cu una sau două Rezolva inainte
operații (+ sau-). problemele de la Rezolvarea de
O2 Problemele vor fi alese astfel tabla. probleme
încât să se respecte principiul
de la simpu la complex:
- Două probleme
ilustrate. Se scriu
datele problemei la
O4 tablă și pe caiete;
- O problemă pe care o
citesc eu și ei o
ascultă. Se scriu
datele problemei la Citesc Fișă de
tablă și pe caiete; problema. Scriu lipit pe
- Două probleme pe datele caiete
care le vor citi elevii. problemei.
Se scriu datele
O3 problemei la tablă și
pe caiete; Compun
- Compunere de problemele după
probleme după imagini
imagini. Se scriu pe
tablă și se rezolvă pe
caiete.
- Matematică
distractivă (dacă
permite timpul)
Se repetă operațiunea până
când completăm cu destule
elemente..
Dau indicații suplimentare
atunci când este cazul.

6 Realizarea O3 Împart elevilor fișe Rezolvă fișele Exercitiul Fise Individual


feedback-ului O4 individuale de lucru. de lucru individuale
Dau indicatii acolo unde este de lucru
cazulAnexa 2
7 Încheierea O5 Adun fișele, fac aprecieri și Privesc tabloul Frontal Fac
activității dau tema pentru acasă. complet. aprecieri la
Reamintim elementele nivelul
tabloului de primăvară. intregii
clase.
1.

Pe floarea din grădină stau Au venit și ….…. fluturi Câte insecte mici stau
……… albine. pe floarea din grădină?
Rezolvare: ____________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
R:………………………………

2.În seră au înflorit ……….. flori.


Dintre acestea, ……. sunt lalele iar restul
sunt panseluțe. Câte panseluțe sunt în
grădină?

R:…………………………
3. Într-un coș sunt 25 zambile și narcise cu 7 mai puține. Câte flori sunt în coș?

4.Din suma numerelor 34 și 16 scade vecinul mai mic al numărului 26.

5.Trei verișori duc bunicii ghiocei. Primul duce 23, al doilea duce 19 și al treilea duce 25. Câți
ghiocei va primi bunica?

6.Citește datele problemei și completează tabelul.


La o florărie s-au vândut 37 buchete de lalele și 13 buchete de ghiocei. Buchete de
narcise s-au vândut cât lalele și ghiocei la un loc. Câte buchete s-au vândut în florărie?

TOTAL
7.Înlocuiește cuvintele subliniate care sugerează operații, transformând problema de adunare
într-una de scădere și invers.
A) În poiană erau 16 narcise. Ana a plantat 3. Câte narcise sunt acum în poiană?
În poiană erau 16 narcise. Ana a ………………. 3. Câte narcise sunt acum în poiană?

B) În poiană erau 26 cărăbuși. Au plecat 2. Câți cărăbuși sunt în poiană?

R
Anexa 2
Fișă individuală de lucru
1. Citește problema și alege variană corectă de rezolvare.
Bunica plantează în grădină 13 lalele și 8 panseluțe. Câte flori a plantat bunica în grădină?
a) 13 – 8 = 5
b) 13+ 8 = 21
c) 13+ 8 = 23

2. Compune o problemă după imaginile de mai jos.

12 + 9

Competențe:
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +. -
în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;

Descriptori de performanță
Foarte bine Bine Suficient
I1 Alege varianta corectă de Alege varianta greșită de Alege varianta de scădere (a)
răspuns (b) adunare (c)
I2 Compune o problemă Compune o problemă cu enunț Compune o problemă incertă
simplă respectând incert, respectând operația sau fără a respecta operația
operația cerută. cerută cerută

S-ar putea să vă placă și