Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data: 11.06.2015

Unitatea de învăţare: GPP Floare de colţ

Grupa: mare

Educatoare:

Propunătoare:

Tema anuală de studiu:

Tema săptămânală de lucru:

Tema activității: ”Numeraţia în concentrul 0-10, operaţii de adunare şi scădere cu o unitate”

Domeniul experienţial: DŞ

Forma de realizare: activitate matematică

Mijloc de realizare: joc didactic matematic

Tipul de activitate: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

Scopul: consolidarea cunoştinţelor despre numeraţia în concentrul 0-10 şi dezvoltarea capacităţii


de a efectua operaţii de adunare şi scădere in limitele 0-10

Obiective operaţionale:O1 - să numere crescător şi descrescător în concentrul 1-10;

O2 - să raporteze corect numărul la cantitate şi cantitatea la număr;

O3- să determine locul fiecărui număr în şirul natural recunoscând


vecinii numerelor;

O4 - să efectueze operaţii simple de calcul oral de adunare şi scădere cu


una şi două unităţi în limitele 1-10;

O5- să rezolve probleme simple având ca suport ilustraţii;

O6- să rezolve corect fişa de lucru individuală.

Regulile jocului:

 jocul se desfăşoară pe două echipe;


 fiecare copil trebuie să rezolve sarcinile;
 fiecare răspuns este recompensat cu un punctuleţ;
 câştigă echipa care are cele mai multe punctuleţe.

Strategii didactice:

- elemente de joc: surpriza, aplauzele, întrecerea, recompensele, deplasarea, mânuirea


materialului;
- metode şi procedee: conversaţia,explicaţia, demonstraţia, exerciţiul si problematizarea;

- materialul didactic: scrisoare, minge, fise cu exerciţii şi fişe de lucru individuale.

Forma de organizare: frontal/ pe grupe/ individual.

Forme şi metode de evaluare: aprecieri verbale, observaţia, verificare prin proba practică.

Locul de desfăşurare: sala de grupă.

Durata: 30 min.

Bibliografie:

 Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7ani), Bucureşti 2008.


 Jocuri didactice pentru activităţile matematice din grădiniţă-culegere, Ştefania
Antonovici, Cornelia Jalbă, Gabriela Nicu, Editura Aramis/2005.
Desfăşurarea activităţi

Etapele activităţi Ob Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare


didactice
Moment Pentru o bună desfăşurare a
organizatoric activităţii se vor lua următorele
măsuri:
- aranjarea mobilierului;
- pregătirea materialului didactic
necesar desfăşurării activităţii.

Captarea -Deschiderea scrisorii și citirea Observa-rea


Atenţiei mesajului de la Zâna Vară: Conversaţia, comportamentului
”Dragi copii, pentru că, suntem în Surpriza, copiilor/
anotimpul vara, anotimpul jocurilor si Scrisoarea capacitatea de
distracției vă provoc la un joc nou și concentrare
distractiv : ”Micul matematician”. V-
am trimis materialele necesare cu
ajutorul cărora să învățați lucruri
bune, folositoare pentru viața voastră.
Munca voastră va fi recompensată!
Pe curând, Zâna Vară!”

Anunţarea temei Pentru a primi recompensa va trebui Explicaţia Observa-rea


şi precizarea să participaţi la o întrecere între două comportamentului
obiectivelor echipe pentru a constata care echipă nonverbal
al copiilor
cunoaşte mai bine numeraţia de la 0-
10 şi efectuarea unor operaţii de
adunare şi scădere.

Reactualizarea Înainte să începem, vom rezolva


cunoştinţelor câteva exerciţii împreună pentru a va Conversaţia,
aminti ce aţi învăţat la matematică: Explicaţia, Orală,
 Număraţi crescător de la 1 la Exerciţiul răspunsurile
O1 10! elevilor
O3  Număraţi descrescător de la
10 la 1!
 Când folosim semnul „+”?
 Care sunt vecinii lui 4?
 Când folosim semnul „=”?
Dirijarea învăţării
- Formarea Acum putem începe jocul. Formăm
echipelor întâi două echipe. Număraţi pe rând Explicaţia,
unu, doi, unu, doi. Toţi copiii care au Exerciţiul
numărat „unu” formează echipa Conversaţia
fluturaşilor si cei care au
numărat ,,doi” formează echipa
floricelelor. Descoperirea
-se prezintă la un panou
„fluturașii” si ,,floricelele”, unde se
vor înregistra punctajul celor două
echipe.
Explicarea si Explicaţia,
demonstrarea Cu ajutorul unei mingi care se va Demonstraţia
jocului: plimba de la un copil la celălalt până
la semnalul educatoarei „Stop!” se va
alege copilul ce va merge la panou de
unde va extrage din coş un exerciţiu.
Copii celor două echipele vor rezolva
exerciţii de adunare şi scădere de pe
fişele ilustrative cu exerciţii. Dacă
copilul greşeşte va fi ajutat de
coechipieri. Răspunsurile corecte sunt
recompensate cu aplauze şi câte un
Executarea
punct pe panou în dreptul echipei Verificare prin
jocului de probă Demonstraţia
respective. proba practică.
O2
O3 Un copil va veni la panou unde va
Executarea extrage din coş un exerciţiu cu o
O4 scădere sau o adunare.
jocului de către O5 Jocul,
copii Exerciţiul
Copilul care va răspunde va fi ales
cu ajutorul unei mingi care se va
plimba de la un copil la celălalt până
la semnalul educatoarei „Stop!”
Pe rând, copiii vor merge la panou
si vor extrage câte un exercițiu.
Copiii trebuie să fie atenţi să nu
greşească, iar
răspunsurile corecte vor fi aplaudate
si însemnate cu câte un ”punctuleţ” la
panou.

Asigurarea Copiii vor rezolva fişa de lucru


retenției și a O6 individuală, iar sarcinile acesteia vor Aprecieri verbale
O2 fi: să indice cifra corespunzătoare
transferului mulțimii de obiecte, să încercuiască
vecinii cifrei 6.
(Anexa 1)
Încheierea Fac aprecieri asupra
activităţii comportamentului copiilor la
activitate. Le voi da copiilor cate o
floare celor din echipa floricelelor si
celor din echipa fluturaşilor câte un
fluturaş.
Fişă de lucru

1.Scrie cifra corespunzătoare mulțimii de obiecte:

_______ _______ ______

2. Încercuieşte vecinii cifrei 6.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
SCRISOAREA ZÂNEI VARA

”Dragi copii,

Pentru că, suntem în anotimpul vara, anotimpul jocurilor si distracției vă provoc


la un joc nou și distractiv : ”Micul matematician”. V-am trimis materialele
necesare cu ajutorul cărora să învățați lucruri bune, folositoare pentru viața
voastră. Munca voastră va fi recompensată! Pe curând, Zâna Vară!”

S-ar putea să vă placă și