Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC MONODISCIPLINAR

PROPUNĂTOR: Stănică Irina Elena


GRUPA: Mare „Puișorii Moțați“
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când,cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI: „Verde crud de primăvară“
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DȘ+DPM+DEC+DLC
DISCIPLINA: Activitate matematică
TEMA ACTIVITĂȚII: „O ajutăm pe buburuză“
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic interdisciplinar

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
B.1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
E.2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat

COMPORTAMENTE VIZATE:
A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
B.1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații problematice
specifice
C.1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi
E.2.1. Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să numere în șir crescător și descrescător în limitele 1-10;
O2: să raporteze corect numărul la cantitatea de obiecte și invers;
O3: să identifice vecinii numerelor date;
O4: să utilizeze corect numeralul ordinal;
O5: să rezolve probleme simple (adunarea cu o unitate);
O6: să răspundă corect la ghicitori;
O7: să execute corect comenzile primite;
O8: să intoneze fragmente din cântece cunoscute;
O9: să respecte regulile jocului.
SCOPUL: Dezvoltarea capacității de a înțelege și utiliza numerele și cifrele și consolidarea
cunoștințelor referitoare la număratul în concentrul 1-10.

SARCINI DE JOC:

- să identifice vecinii numerelor;


- să identifice numerele de pe jetoane și să formeze mulțimi din tot atâtea elemente;
- să intoneze câte o strofă din cântecele pentru copii „Fluturașul meu“ și „Albinuța“;
- să găsească răspunsurile corecte la ghicitori;
- să rezolve operații de adunare cu o unitate;
- să identifice al câtelea nor a fost luat de vânt;
- să precizeze al câtelea fluturaș a zburat.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, închiderea și deschiderea ochilor, aplauze, întrecerea,


recompense.
REGULI DE JOC:
- răspund, rând pe rând, doar copiii solicitați de educatoare din fiecare echipă, colegii de
echipă oferind ajutor atunci când este nevoie;
- răspunsurile corecte sunt aplaudate și recompensate cu o bulină neagră pe aripile buburuzei;
- câștigă echipa care acumulează cele mai multe buline.
STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee: conversația, observația, expunerea, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul
Resurse materiale: machetă poieniță, siluetă buburuză, buline negre, jetoane cu numere, scrisoare
de la buburuză, siluete flori și rândunele, siluete păianjeni și albine, siluete nori numerotați și fluturi,
stimulente dulci.
Forme de organizare: frontal, individual
BIBLIOGRAFIE:
- Curriculum pentru educație timpurie, OMEN 4694/02.08.2019;
- Educația timpurie – o necesitate. Evoluții în plan sistemic și curricular – Scrisoare metodică pentru
anul școlar 2021-2022;
- Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani
UNICEF, 2008;
Nr. Etapele activităţii Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare /
Crt Metode şi
. indicatori
Metode şi Mijloace de
procedee învăţământ
1. Moment Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii: Exercițiul
organizatoric
 pregătirea materialelor; organizatoric
 așezarea copiilor pe scăunele

2. Copiii fac cunoștință cu Buburuza-Ruza și află dintr-o Conversația Buburuza Observarea


scrisoare,că aceasta este foarte supărată, deoarece, a ieșit de Ruza comportamentului
Captarea şi
orientarea atenţiei dimineață din culcușul ei și un vântișor i-a spulberat toate Scrisoare de copiilor
bulinele negre de pe ea. Pentru a nu se mai întâmpla astfel de la Buburuza-
lucruri neplăcute, Buburuza-Ruza cere ajutorul copiilor. Ruza
Cum?!

3. Copiii vor desfășura un joculeț, care se numește „Ajut-o pe Conversația Observarea


buburuză“. După cum spune denumirea jocului, copiii o vor sistematică
ajuta pe Buburuza-Ruza să își recapete bulinele .Copiii vor
trebui să numere în ordine crescătoare și în ordine Manifestarea
Anunţarea temei şi
a obiectivelor descrescătoare în limitele 1 – 10, vor trebui să recunoască comportamentului
cifrele de la 1 la 10, să identifice vecinii numerelor date, să
utilizeze corect numeralul ordinal și să rezolve probleme
simple (adunarea cu o unitate).
Explicarea jocului (reguli și sarcini)
4. Observarea
Copiii vor fi împărțiți în două echipe: echipa fluturașilor și
Ecusoane cu sistematică a
echipa albinuțelor. Vor primi ecusoane cu fluturași și
fluturi și comportamentului
albinuțe. Conversația
albine copiilor
Prezentarea Vor fi anunțați că vor avea de rezolvat mai multe sarcini care
conţinutului şi Expunerea
vor fi enumerate pe parcurs și că vor trebui să coopereze
dirijarea învăţării
pentru a o ajuta pe buburuză. La sfârșitul jocului, copiii vor Exercițiul
Buline negre
reuși să realizeze o frumoasă machetă de primăvară.
Jocul Îndeplinirea
Se enunță regulile jocului:
corectă a
- răspund doar copiii care sunt numiți, pe rând, câte doi
sarcinilor de lucru
copii din fiecare echipă;
- copilul care nu va reuși să rezolve sarcina va fi ajutat
de un coleg;
- fiecare răspuns corect este aplaudat și recompensat cu
o bulină pe aripioarele buburuzei;
- câștigă echipa care acumulează cele mai multe buline.

Jocul de probă
Cu ajutorul formulei „Buburuză-Ruză, zboară în grădină / Pe
Bagheta
cine te vei așeza / Pe aceia îi voi chema“, voi chema doi copii
magică
din echipa fluturașilor.
Sarcina: veniți până în poieniță, sărind într-un picior; așezați
norișorii pe machetă, în ordinea crescătoare a numerelor de pe Siluete nori
norișori, apoi numărați în ordine descrescătoare; un copil va numerotați
așeza norișorii conform cerinței, iar celălalt va număra în
ordine descrescătoare.
Cu ajutorul aceleiași formule, voi chema doi copii din echipa
albinuțelor.
Sarcina: veniți până la poieniță, mergând ghemuit,așezați
soarele pe machetă și recunoașteți cifra de pe acesta.(5) Siluetă soare
Dacă au nevoie de ajutor, vor fi ajutați de coechipieri.
răspunsurile corecte sunt aplaudate, iar buburuza primește
câte o bulină neagră pentru fiecare răspuns corect.

Desfășurarea jocului propriu-zis


Sarcina 1: veniți până la poieniță cu pași de uriaș; cu ajutorul
norișorilor expuși, identifică vecinii numerelor 2 și 3
(fluturașii);
Sarcina 2: veniți până la poieniță mergând ca piticii (mers
ghemuit); cu ajutorul norișorilor expuși, identifică vecinii
numerelor 4 și 5 (albinuțele);
Sarcina 3: veniți până la poieniță mergând pe vârfuri cu
mâinile sus; cu ajutorul norișorilor expuși, identifică vecinii
numerelor 6 și 7 (fluturașii);
Sarcina 4: veniți până la poieniță mergând pe călcâie cu
mâinile la spate; cu ajutorul norișorilor expuși, identifică
vecinii numerelor 8 și 9 (albinuțele);
Sarcina 5: veniți până la poieniță mergând ca soldații; cu
ajutorul norișorilor expuși, identifică vecinul mai mare al
numărului 1 și vecinul mai mic al numărului 10. (fluturașii);
Sarcina 6: veniți până la poieniță sărind ca greierașii;
Siluete flori
identifică numărul de pe jeton și formează o mulțime de flori
din tot atâtea elemente (albinuțele);(9) Jetoane cu
Sarcina 7: veniți până la poieniță zburând ca fluturașii; cifre
dăruiește fiecărei flori câte un fluture, apoi cântă o strofă din
Siluete fluturi
cântecelul „Fluturașul meu“ (fluturașii);(9)
Sarcina 8: veniți până la poieniță zburând ca albinuța;
identifică numărul de pe stup și așază pe acesta, tot atâtea
Siluete albine
albinuțe, apoi cântă o strofă din cântecelul „Albinuța mea“
(albinuțele);(7)
Sarcina 9: veniți până la poieniță imitând sunetul albinuței;
Siluete
găsește răspunsul la ghicitoare (Este dulce aliment / Natural
borcane cu
medicament / Strâns cu multă greutate / Din flori dulci și
miere
colorate. Mierea), numără borcanele de miere și indică jetonul
cu cifra corespunzătoare (fluturașii);(2) Jetoane cu

Sarcina 10: veniți până la poieniță ciripind ca o păsărică; cifre

găsește răspunsul la ghicitoare (Coada ca o furculiță, /


Roșioară sub bărbiță, / Toamna plec de-aici din țară, /
Primăvara mă-ntorc iară. / Lângă voi stau fără frică, / Și mă Siluete
cheamă… (Rândunică) și așază în pomișor atâtea rândunele, rândunele
cât îți indică numărul de pe jetonul arătat de colegul tău
(albinuțele);
6. Complicarea jocului Conversația Observarea
Voi cere copiilor să închidă ochii. Când vor deschide ochii, Exercițiul sistematică
Siluete nori
vor observa mai întâi că lipsește un norișor, apoi vor observa Jocul
Obţinerea numerotați
că lipsesc doi norișori din șir.
performanţei
Sarcina 11: al câtelea norișor a fost luat de vânt? / câți Îndeplinirea
norișori au fost luați de vânt? (2) Al câtelea aici? Al câtelea corectă a
acolo? (fluturașii) cerințelor
Copiii vor închide iarăși ochii și de data aceasta vor lipsi din
șirul fluturașilor, mai întâi unul, apoi câte doi.
Sarcina 12: al câtelea fluturaș a zburat? / câți fluturași au
zburat?(2) Al câtelea aici? Al câtelea acolo?( albinuțele)

Sarcina 13: veniți până la poieniță imitând sunetul


greierașului răspunde corect la ghicitoare, apoi răspunde la
întrebare (fluturașii)
„Colorat e ca o floare, / Trupul fin şi mic el are, / Zboară,
zboară pe câmpie, / Spuneţi ce-ar putea să fie? ” (Fluturele) Siluete fluturi

Într-o poieniță, 9 fluturi zboară / De mai vine unul, câți avem


sub soare? (10)
Sarcina 14: veniți până la poieniță sărind într-un picior;
răspunde corect la ghicitoare, apoi răspunde la întrebare
(albinuțele)
Siluete
„Ghioceii sunt pe câmpuri, / Rândunelele în crânguri /
păianjeni
Copacii înmuguresc, / Pe cine vestesc? “ (Primăvara)
Pe o pânză prăfuită / Trei păienjeni stau la soare. /Dacă ar
mai veni unul, / Câți sunt ei în total oare?(4)
7. Evaluarea Toți copiii vor fi felicitați și aplaudați pentru activitatea Conversația Stimulente Aprecieri pozitive
desfășurată și vor fi recompensați cu stimulente dulci, iar
Buburuza-Ruza nu își mai încape în piele de fericire că și-a
recăpătat bulinele.

S-ar putea să vă placă și