Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 6 mai 2022


UNITATEA DE INVATAMANT : Grădinița P.P. “Piticot” Craiova
GRUPA: Mare
EDUCATOARE: Nicolaescu Nicolina / Ciuperceanu Mihaela
TEMA ANUALA : Când, cum și de ce se întâmplă?
PROIECT : «În lumea celor care nu cuvântă»
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Om și Societate
MIJLOC DE REALIZARE : lipire
TEMA ACTIVITĂȚII: ”Animale îndrăgite”
TIPUL DE ACTIVITATE: -exersare de priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Informativ:
 consolidarea cunoştinţelor cu privire la animale;
 Formativ:
 exersarea deprinderii de mânuire corectă a foarfecii – de a apuca, a ține, a manipula, a înmâna foarfeca;
 Educativ:
 cultivarea sensibilităţii artistice a copiilor.
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili :
-cognitive : -să denumească materialele şi instrumentele de lucru, precum şi regulile de utilizare a acestora;
-să efectueze corect operația de decupare, respectând conturul imaginii;
-afective : -să manifeste stabilitate și perseverență în timpul activității;
-să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi faţă de lucrările celorlalţi, motivându-şi părerile;
-psiho-motorii : -să respecte poziţia corectă a corpului în timpul realizării lucrării, pentru o bună coordonare oculo-motorie.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
(A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE)
1.Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
3.Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală
(C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE)
2.Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
COMPORTAMENTE URMĂRITE:
(A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE)
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
1.2. Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare;
1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;
3.4. Utilizează reguli de securitate fizică personală.
(C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE)
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți.
STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă
METODE ŞI PROCEDEE:
 conversaţia, explicaţia, demonstrația, exerciţiul, jocul.
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: carte cu ilustrații ”Animalele din pădure”, mulaje și câteva siluete cu animale, jetoane de
format A5 de carton imprimate color cu imagini cu animale, foarfece.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
EVALUARE: -continuă – prin observarea comportamentului și analiza modului de lucru;
-finală – prin analiza produselor activității.
DURATA: 25 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 MEN- „Curriculum pentru educaţia timpurie”, 2019;
 Preda, Viorica, „Activități practice în grădiniță”, Editura Aramis, București, 2006.

Desfășurarea activității
MOMENTELE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE
ACTIVITĂȚII DIDACTICE
Moment Se asigură condițiile optime desfășurării activității:
organizatoric - aerisirea sălii de grupă;
- pregătirea materialului didactic;
- plasarea organizată a preșcolarilor în spațiul educațional
amenajat sugestiv.
Captarea atenției Prezint copiilor cartea cu ilustrații ”Animalele din pădure”, mulajele Conversatia Observarea
și siluetele animalelor. Purtăm o scurtă conversație despre animalele Carte, mulaje, comportamentului
ilustrate în paginile cărții. siluete
Frontal
Reactualizarea Intuirea materialului: Conversatia Analiza
cunoștințelor -Ce materiale ați primit pe măsuțe? Cartonașe cu răspunsurilor
-Ce lucrări am putea realiza cu acestea? imagini cu animale, copiilor
-Regăsim animale întâlnite și în carte și în jetoanele de pe măsuțe? foarfece
Frontal, individual
Anunțarea temei și a -Azi vom decupa animalele și păsările de pe cartoane pentru a avea Conversația Observarea
obiectivelor mai multe siluete la sectorul Știință. Explicatia comportamentului
-Vom decupa după contur animale, cu care ne vom juca în restul Cartonașe cu
săptămânii. Vom fi foarte atenți să folosim corect foarfeca, așa cum imagini cu animale,
am învățat. foarfece
Frontal, individual
Dirijarea învățării Fiecare copil are pe măsuță 2 cartoane cu imagini ale unor animale Conversatia
diferite pe care va trebui să le decupeze după contur, precum siluetele Explicatia
prezentate. Demonstrația Observarea
comportamentului și
După prezentarea modelelor, reamintesc, explic și demonstrez copiilor Exerciţiul
a modului de lucru
modul de lucru , prezentând instrucţiuni privitoare la mânuirea Cartonașe cu
foarfecii: imagini cu animale,
-Priza: cu degetul mare şi mijlociul cu sprijin pe arătător;
foarfece
-Închiderea şi deschiderea foarfecului;
-Tăierea pe contur a hârtiei pliate;
-Se deschide foarfeca şi se aşează pe linia conturului;
-Se mişcă hârtia astfel încât foarfeca să fie în permanenţă pe linie. Frontal, individual

Preșcolarii execută mișcări de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor.


Pe fundalul sonor al cântecelor cu animale, copiii realizează
lucrările.
Pe parcursul activităţii, urmăresc modul de lucru, corectez poziţia
mâinilor și a corpului. Intervin acolo unde copiii întâmpină greutăţi.
Asigurarea retenției și După terminarea lucrărilor, siluetele vor fi expuse la panou și Conversația Analiza produselor
transferului analizate. Lucrările copiilor activității
Frontal și individual
Evaluarea Voi face aprecieri individuale asupra modului de lucru şi asupra Conversația Observarea
activităţii participării copiilor la întreaga activitate. Siluetele cu animale comportamentului
realizate de copii copiilor
Frontal și individual
Încheierea -Fixarea temei Conversația Analiza
activităţii -Copiii vor primi buline cu fețe vesele pentru comportamentul adecvat răspunsurilor
și răspunsurile copiilor la activități. Frontal

S-ar putea să vă placă și