Sunteți pe pagina 1din 19

Proiect de activitate integrată

Data: 15.04.2022
Propunător: Istrate Georgiana-Cătălina
Nivel: 3-4 ani (nivel I) + 5-6 ani (nivel II)
Grupă combinată
Tema anuală de studiu: ,,Cum este/ a fost și va fi aici pe Pământ?”
Proiect tematic: ,,Lumea animalelor”
Tema săptămânii: ,,Cine a spus Miau?”
Tema activității integrate: ,,Ne jucăm cu Pisicile Miaunicile”
Categorii de activități de învățare nivel I: ADP+ALA1+ADE(DOS+DȘ)+ALA2
Categorii de activități de învățare nivel II: ADP+ALA1+ADE(DOS+DȘ)+ALA2
 Activități de dezvoltare personală (ADP):

 Rutine: întâlnirea copiilor;

 Întâlnirea de dimineață: ,,Pisicuța cu fundiță roz” – împărtășirea de grup (puzzle);

 Tranziții: cântece, joc cu text și cânt;

 Jocuri și activități liber alese ( ALA)

o ALA1

- Artă – ,,Pisica” – pictură cu bețișorul(nivel I)/ desen din imaginație (nivel II);

- Bibliotecă – ,,Mustățile pisicii” - elemente de comunicare scrisă – linii, (nivel I)/ ,,Corpul pisicii”
(nivel II);

- Știință -,,Pisicuța Miau” – puzzle (nivel I), / ,,Urme de lăbuțe” – jocul umbrelor (nivel II);

o ALA2

- ,,Pisica oarbă” – joc senzorial

- ,,Care pisică a dispărut?” - joc de atenție

Activități pe domenii experiențiale (ADE) Nivel I+ Nivel II

Domeniul Om și Societate: Activitate practică – ,,Miaunicele – prietenele pisicuței Miau” - colaj


Domeniul Știință: ,, Fiecare pisică la lădița ei” – joc didactic

Tipul de activitate: mixtă - transmitere de noi cunoștințe și consolidare a priceperilor și a deprinderilor


Mijloc de realizare: activitate practică (lipire) + joc didactic;
Forma de realizare: activitate integrată

Dimensiuni ale dezvoltării Comportamente urmărite


A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte 1.1.Își poziționează corpul și membrele în mod
de viaţă familiare corespunzător pentru a imita ceva/ pe cineva sau
pentru a executa o mișcare (a merge, a alerga, a
prinde/a arunca o minge etc.)

A.2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea 2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm,
mișcării cadență, pauză, semnale sonore, melodii.
A.3. Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și 3.2. Manifestă deprinderi de păstrare a igienei
practici privind securitatea personală personale

B.1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste 1.3. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii
apropiate de vârstă apropiată

B.2. Comportamente prosociale, de acceptare și de 2.2. Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele
respectare a diversității acestora în planul relațiilor sociale, în contexte
familiare
2.4. Demonstrează acceptare și înțelegere faţă de
celelalte persoane din mediul apropiat

C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare 1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru
experimentarea și învăţarea în situații noi

C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență 2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
în activități)
D.1. Mesaje orale în contexte de comunicare 1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca
cunoscute urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor
etc. (comunicare expresivă)

D.2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare 2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a
unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii

E.3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii 3.2. Identifică și valorifică unele caracteristici ale
înconjurătoare lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului

Obiective operaționale:
O1. Preșcolarul va fi capabil să reconstituie imaginea prin așezarea corectă, la locul potrivit, a bucățelelor
de puzzle.
O2. Preșcolarul va fi capabil să utilizeze corespunzător instrumentele și materialele de lucru puse la
dispoziție la cele trei centre de interes deschise, respectând indicațiile educatoarei.
O3. Preșcolarul va fi capabil să exerseze tehnica de lucru - lipire, redând tema dată.
O4. Preșcolarul va fi capabil să denumească culoarea pisicii extrase, așezând-o corect din punctul de
vedere al culorii în lădița de aceeași culoare.

Strategii didactice:
 Metode și procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, jocul, observația;

 Mijloace de învăţământ: personaj integrator ,,Pisicuța cu fundiță roz”, calendarul naturii, roata
emoțiilor, fotografiile copiilor, regulile grupei, jetoane, panou, puzzle, cutie, calculator, boxă,
acuarele, siluetă de pisică, bețișoare igienice, coli A4, fișe de lucru (cu semne grafice), carioci,
culori, foi suport cu umbre de lăbuțe, lăbuțe de pisică decupate din hârtie colorată, lipici, panou
pentru expoziție, clopoțel, bucățele de hârtie colorată (maro, portocaliu, gri și alb), lădiță din lemn,
medalii cu simbol de pisică, panou cu cele patru trepte ale piramidei, jetoane cu imagini potrivite
pentru completarea piramidei, eșarfă;
 Forme de organizare a activității: individual, frontal, pe grupe;

Durata activității: o zi.

Bibliografie:

 https://www.versuri.ro/versuri/cantece-de-joaca-bat-din-palme-_w817.html# accesat la
10.04.2022
 https://www.cutiutafermecata.ro/trenul-veseliei-cantece-pentru-copii-in-limba-romana/
accesat la 12.04.2022, ora 16:10
 https://www.youtube.com/watch?v=oA0tyzy1XHk accesat la 12.07.2022, ora 19:00

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

I. Momentul organizatoric ADP- Primirea copiilor

Se vor asigura condiții optime pentru desfășurarea activității. Se aerisește sala de grupă și se aranjează
mobilierul pentru a crea un spațiu propice derulării activităților. Materialele didactice se vor pregăti în
prealabil, înaintea fiecărui tip de activitate propus. Ulterior, educatoarea va primi copiii în sala de grupă.

II. Captarea atenției

Se va realiza prin introducerea sub formă de surpriză în sala de grupă a unei cutii în care se află niște
imagini sub formă de piese de puzzle trebuie să-l rezolve toți împreună pentru a descoperi imaginea cu
personajul surpriză, care îi va însoți pe tot parcursul zile.

III. Anunțarea temei și a obiectivelor

Educatoare va anunța tema zilei și a obiectivelor propuse ce urmează a fi realizate pe parcursul activității
sub forma unor formulări accesibile care să le trezească interesul copiilor pentru activitate și finalitatea
enunțată.
IV. Dirijarea învățării și obținerea performanței
a. Întâlnirea de dimineață

Salutul

Copiii intră în sala de grupă și își aleg, pe rând, un mod de a o saluta pe doamna educatoare, apoi se așează
pe scaun și descoperă o parte din surprizele pregătite. Primesc salutul educatoarei ,,Bună dimineața, dragi
copii!”.

Prezența

Pentru aceasta, educatoarea le propune un joc. Primul copil numit de educatoare, se ridică, salută colegii
cu formula: „Bună dimineața, eu sunt prezent/prezentă!” și plasează fotografia sa pe panoul de prezență în
spațiul corespunzător. Apoi, se așează pe scăunel și educatoarea numește un alt copil pentru a completa
prezența. Jocul se desfășoară până când toți copiii prezenți așează fotografia pe calendar. Cu ajutorul
fotografiilor, copilul numit de educatoare identifică copiii care lipsesc. Fotografiile copiilor absenți sunt
așezate, de către educatoare, în spațiul corespunzător. Se numără toți copiii prezenți, împreună cu
educatoarea, și fotografiile copiilor absenți. Din discuția cu copiii, deduc faptul că cei absenți sunt bolnavi
și de aceea nu se află în grupă. Educatoarea își exprimă bucuria că cei sănătoși sunt prezenți și își exprimă
regretul că ceilalți lipsesc. Se fac urări de însănătoșire grabnică pentru copiii absenți.

Calendarul naturii

Se realizează cu ajutorul unui text lacunar și a jetoanelor cu simboluri: Se precizează faptul că stabilesc
starea vremii aici și acum, „Privim cerul și vedem…, Astăzi este…., Precizăm data zilei de astăzi, Suntem
în luna…și…, Este anul …, Suntem în anotimpul…; Iarna ne îmbrăcăm cu haine”…;

ZILELE SĂPTĂMÂNII

LUNI, MARȚI, MIERCURI, JOI, VINERI, SÂMBĂTĂ, DUMINICĂ

Regulile grupei

Pentru o bună desfășurare, educatoarea împreună cu copiii reamintesc regulile grupei stabilite la începutul
anului școlar, pe care le respectă zilnic: mâncăm frumos, lăsăm ordine la locul de joacă, ne jucăm frumos
împreună, suntem atenți la activități, suntem prietenoși. Se precizează faptul că, pe lângă regulile
enumerate, în grădiniță, sunt responsabili cu diferite activități ce țin de ordine, igienă și disciplină.

Împărtășirea cu ceilalți
Educatoarea orientează discuțiile spre tema săptămânii pentru descoperirea temei activității
ADP, ,,Pisicuța cu fundiță roz”. Educatoarea prezintă cutia cu piesele de puzzle pe care au găsit-o în clasă,
deschide cutia și le propune copiilor îmbinarea pieselor. Numește un copil pentru alegerea unei piese de
puzzle. Copilul ales arată imaginea colegilor săi și încearcă descrierea a ceea ce vede în imagine, iar la
sfârșit o lipește în chenarul de pe panoul special amenajat. Activitatea continuă în același mod până când
copiii reușesc reconstituirea imaginii. La final, copiii descoperă imaginea unei pisicuțe cu fundiță roz.

Copiii sunt provocaţi la discuţii legate de imaginea obținută : ,,Ce se află în imagine?”; ,,Ce fel de animal
este pisica?”; „Unde trăiește?’’; ,,Din ce este alcătuit corpul pisicii?”;,Ce nume vreți să îi punem pisicii?”

Activitatea se finalizează cu extragerea mesajului zilei.

Mesajul zilei: „Ne place pisica!”

Roata emoțiilor

Prin întrebarea Cum te simți astăzi?, educatoarea solicită copiilor exprimarea stării de spirit, cu ajutorul,
roții emoțiilor: bucuros / trist / furios / speriat.

Drept recompensă că se descurcă foarte bine, sunt apreciați prin aplauze și educatoarea le propune copiilor
îmbarcarea în trenulețul vesel.

Momentul de mișcare

ADP - Tranziție

Momentul zilnic de mișcare

Tranziția de la întâlnirea de dimineață la activitățile liber alese este realizată pe un fond muzical adecvat
(„Trenulețul veseliei”), însoțit de versuri. Copiii imită mișcările sugerate de textul cântecului și sugerate de
versuri. Textul prezentat pe un fond muzical sugerează elemente, mișcări specifice înviorării de dimineață.

Vine un tren in stație

E trenul distracției

Conductorul ne-a văzut

Și din mana ne-a făcut

„Dragă nene conductor


Mai ai loc de călători?”

„De departe noi venim

Drumu-i lung si ne grăbim

Haide sus! Și când urcați

Să râdeți și să cântați

Trenul ăst’ ca să-l urnim

Veseli trebuie să fim!”

Copilașii zâmbăreți

Cu păpuși și ursuleți

S-au urcat tare-ncântați

„Si voi ce mai așteptați?

Trenul ca sa îl grăbim

Muți și veseli hai să fim!”

Toți copiii au aflat

Si in tren ei s-au urcat

„Hai, părinți, veniți si voi

Sa vă veseliți cu noi!

Hai, părinți, veniți si voi

Sa va veseliți cu noi!”
ALA1 – Activități liber alese

Personajul surpriză (pisicuța cu fundiță roz din activitatea anterioară), prin intermediul, educatoarei, își
exprimă dorința de a sta o zi la grădiniță, împreună cu copiii, pentru a vedea ce se întâmplă, dacă îi place,
întrucât are de gând și ea să meargă la grădinița pisicilor.
Se intuiesc materialele de la centrele deschise, apoi educatoarea explică sarcinile de realizare de la fiecare
centru în parte.
Înainte de începerea lucrului pe centre se fac câteva exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii, cu
ajutorul cântecului, „O morișcă-n vânt, mâinile îmi sunt”, însoțit de mișcările sugerate de versuri.

* Centrul Artă: Tema activității : ,,Pisica” – pictură cu bețișorul(nivel I)/ desen din imaginație (nivel II)

* Materiale necesare: bețișoare, acuarele, siluetă de pisică, coli A4, carioci, culori;

* Sarcina de lucru: Preșcolarii vor picta cu ajutorul bețișorului corpul pisicii, respectând conturul dat
(nivel I). Preșcolarii să compună pe o foaie A4 corpul unei pisici în mod personal și original (nivel II).

* Centrul Bibliotecă: Tema activității: ,,Mustățile pisicii” - elemente de comunicare scrisă – linii (nivel
I) ,,Corpul pisicii” (nivel II);

* Materialele necesare: fișe de lucru cu semne grafice, carioci;

* Sarcina de lucru: Preșcolarii vor trebuie să unească punctele pentru redarea mustăților pisicii (nivel I),
respectiv corpului pisicii (nivel II)

* Centrul Știință: Tema activității: - ,,Pisicuța Miau” – puzzle (nivel I)/ ,,Urme de lăbuțe” – jocul
umbrelor (nivel II)

* Materialele necesare: foi suport cu umbre de lăbuțe, lăbuțe de pisică decupate din hârtie colorată, lipici,
piese de puzzle cu pisica, coli A4;

* Sarcina de lucru: Preșcolarii vor trebui să suprapună prin lipire lăbuțele peste umbrele potrivite, redând
drumul pisicuței până la șoricel (nivel II). Preșcolarii vor trebui să îmbine piesele de puzzle pentru a reda
imaginea, iar aceștia vor trebui să o lipească pe coala A4 (nivel I).
ADP - Tranziție
Pe versurile cântecului „Bat din palme, clap, clap, clap”, copiii se îndreaptă către grupul sanitar unde
desfășoară rutina „Apa și săpunul sunt prietenii mei”. Apoi, se întorc în sala de grupă unde îi așteaptă alte
surprize.

”Bat din palme clap, clap, clap


Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la baie ne pornim!”

ADE- Domeniul Om și Societate – ,,Miaunicile – prietenele Pisicuței Miau ” - lipire


Organizarea activității
Se asigură cadrul adecvat activității practice, se aranjează mesele și materialele didactice necesare.
Introducere în activitate
Pisicuța Miau - personajul pretext al zilei, își face din nou apariția în fața copiilor. Prin intermediul
educatoarei, le spune că este foarte frumos la grădiniță, dar ei îi place cel mai mult viața de la fermă.
Acolo petrece timpul împreună cu prietenele ei, se joacă, dar mai ales cântă, de aceea împreună cu alte
pisicuțe fac parte dintr-o orchestră. Preșcolarii sunt întrebați dacă doresc ascultarea orchestrei pisicuțelor.
Odată ce aceștia își dau acordul, se ascultă la laptop duetul ,,Orchestra pisicuțelor ”, pentru crearea bunei
dispoziții în rândul copiilor și motivarea acestora pentru participarea la următoarele activități.
Educatoarea îi întreabă pe copii dacă le place orchestra pisicuțelor. Subliniază faptul că, în orchestră, sunt
mai multe pisicuțe și îi anunță că, în continuare, se joacă cu Pisicuța Miau și celelalte pisici de la fermă. Se
anunță, astfel, tema și obiectivele activității, în termeni accesibili nivelului de înțelegere al copiilor.
Se readuce în prim plan Pisicuța Miau, căreia îi este foarte dor de prietenele ei, celelalte pisicuțe de la
fermă, așa că este supărată. Educatoarea o alintă, o mângâie și îi validează emoția.

Dirijarea învățării
Educatoarea le propune, în continuare, copiilor, realizarea în cadrul activității DOS (,,Miaunicele-
prietenele Pisicuței Miau”) multe pisicuțe, asemeni celor de la ferma de la care provine Miau. Aflați la
măsuțe, copiii identifică și denumesc materialele puse la dispoziție (siluete de pisică, bețe de frigărui,
bucățele de hârtie colorată de culori diferite (maro, portocaliu, gri și alb), lipici, șervețele umede).
Educatoarea le prezintă copiilor modelul realizat de ea, care se analizează puțin. Pe o siluetă de pisică,
educatoarea demonstrează în același timp cu explicația, tehnica și algoritmul de lucru (pe silueta de pisică,
cu ajutorul lipiciului trebuie lipite bucățele de hârtie pe toată suprafața, fără depășirea conturului).
Se execută exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii cu ajutorul versurilor rostite de educatoare:

„Suntem mici, dar multe știm


Și ne place să muncim.
Mișcăm degețelele,
Batem tare palmele,
Răsucim încheietura,
Și dăm mingea dura-dura,
Ploaia picură pic-pic!
La pian cântăm un pic,
Evantaiul știm să-l facem:
Strângem pumnii și-i desfacem.”

Urmează executarea temei de către copii. Copiii de nivel I lucrează pe o siluetă de pisică cu o suprafață
mai mică, iar cei de nivelul II lucrează pe o siluetă de pisică cu o suprafață mai mare. Educatoarea
supraveghează modul de execuție, prin corectarea eventualelor greșeli sau prin oferirea unor indicații,
atenționează copiii asupra păstrării poziției corecte în timpul lucrului și îi ajută pe cei care întâmpină
greutăți. Copiii lucrează pe fond muzical pentru asigurarea unui cadru ambiental relaxant și plăcut. La
finalul activității, se solicită realizarea curățeniei la locul de muncă. Sunt apreciate toate lucrările și
încurajează copiii pentru evaluarea lucrărilor între ei.

Încheierea activității

Tranziție ,,Ca pisica ne mișcăm, unul după altul, acum defilăm!”: Copiii își iau pisica realizată în cadrul
DOS și se așează în rând, unul după altul. Ei pleacă la plimbare, pășesc doar pe vârfuri și imită sunetul
pisicii („miau…miau”).
Educatoarea solicită în continuare așezarea pisicuțelor, de către fiecare copil, la locul indicat (pe o
măsuță), cu fața în jos.

V. Asigurarea retenției și transferul


d. Domeniul Știință: ,,Fiecare pisică la lădița ei”- joc didactic (grupare după culoare)

După ce execută mersul pisicii, copiii se așează pe scăunelele aranjate în semicerc și se pregătesc pentru
următoarea activitate.

Educatoarea le prezintă copiilor patru lădițe care au culori diferite (maro, portocaliu, gri și alb).

Poartă o scurtă conversație cu copiii:

- ,,Copii, ce culoare au lădițele pentru pisică?”

- ,,Dar pisicile realizate de voi, ce culori au?’’

Se anunță tema jocului. Educatoarea explică și demonstrează jocul, prin enumerarea regulilor ce trebuie
urmate pe tot parcursul jocului didactic.

Se desfășoară jocul de probă:

Educatoarea alege un copil, îl ia de mână, îl duce până la masa cu pisicuțe, în timp ce rostește lait motivul:
,,Hai acum, copile, o pisicuță să-ți alegi!” Copilul alege o pisică, pe care o privește cu atenție.

Educatoarea întreabă: ,,Ce culoare crezi că are?’’

Copilul denumește culoarea pisicuței.

Educatoarea întreabă: ,, Care-i lădița ei, oare?’’

Copilul așează pisicuța în lădița potrivită în funcție de culoare.

Pentru rezolvarea corectă a sarcinii copilul primește o medalie cu simbol de pisică de aceeași culoare.

Urmează desfășurarea propriu-zisă a jocului. Jocul se desfășoară până când toți copiii participă și obțin
câte o medalie cu simbol de pisică, folosită într-o activitate următoare.

În complicarea jocului, educatoarea solicită copiilor, care sunt așezați în semicerc, așezarea capului pe
genunchi cu ochii închiși, moment în care aceasta schimbă locul unor pisicuțe, așezate corect în lădița de
culoarea lor, într-o altă lădiță de o altă culoare. La semnalul educatoarei, „Deschideți ochii”, copiii
deschid ochii și la comanda ,,Găsește greșeala!” identifică greșeala produsă . Copiii care sesizează
greșeala anunță și educatoarea alege pe unul dintre ei, pentru corectarea greșelii, prin reașezarea corectă a
pisicuței în lădița potrivită, după criteriul culoare. Copiii de nivel II numără pisicile din fiecare lădiță,
comparând numărul acestora.

Evaluarea activității

Evaluarea activității este realizată prin intermediul metodei interactive de grup - piramida:

Treapta 1: Cine spune Miau?(imagine cu pisica)

Treapta 2: Găsește două elemente din corpul pisicii!(imagine cu urechi și mustăți)

Treapta 3: Ce mănâncă pisica?( imagine cu șoricel, pește, lapte)

Treapta 4: Ce culori are o pisică? (imagini cu culoarea maro, gri, alb, portocaliu)

La final, educatoarea apreciază comportamentul și participarea copiilor la activitate prin oferirea de


recompense copiilor (primesc câte o medalie cu simbol de pisică).

e. Activități liber alese - ALA2

,,Pisica oarbă” - joc senzorial, copiii se așează pe scăunele în semicerc, în fața lor fiind eșarfa de la pisică.
Se alege un jucător care să fie pisica oarbă şi i se leagă o eşarfă la ochi. În acest timp, „pisica oarbă”
trebuie să pună mâna pe capul unui copil, iar copilul atins spune „miau” de trei ori. Pisica trebuie să
ghicească numele copilului pe care îl atinge. La momentul identificării, cei doi copii schimbă rolurile. În
caz că nu identifică copilul care a imitat onomatopeea, mai încearcă o singură dată.

Desfășurarea jocului de probă


Copiii, îndrumaţi de educatoare, execută jocul de probă.

Desfășurarea propriu-zisă a jocului senzorial


Se urmărește derularea acțiunii de joc, respectarea regulilor jocului, interrelaționarea și comunicarea dintre
copii.

,,Care pisică a dispărut?” - joc de atenție, după ce toţi copiii sunt desemnați cei mai buni,la jocul anterior
sunt invitaţi la un joc de atenție („Care pisică a dispărut?”) cu ajutorul laitmotivului rostit de educatoare
(„Acoperim ochii cu mâinile”). Este ales un copil pentru a identifica copilul care a dispărut.
Dacă ghicește, atunci toți copiii îl strigă pe nume pentru a se întoarce în grupă, pe scaun.

VI. Evaluarea și asigurarea feedback-ului

Evaluarea se va realiza cu ajutorul Pisicuței Miau care va oferi aprecieri globale și individuale, va felicita
copiii pentru efortul depus și va lăuda lucrările și modul în care aceștia au răspuns provocărilor. În final le
va spune copiilor că i-a plăcut foarte mult la grădinița lor și a avut multe lucruri de învățat de la ei și că
abia așteaptă să meargă și ea la grădinița pisicuțelor.

❖ Anexe
,,Pisicuța cu fundița roz”
,,Pisica”
,,Mustățile pisicii”
,,Corpul pisicii”
,,Pisicuța Miau”
,,Urme de lăbuțe”

S-ar putea să vă placă și