Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Școala: Școala Gimnazială „Dimitrie Onciul” Straja

Data: 12.05.2022

Clasa: a V-a C

Disciplina: Consiliere și dezvoltare personală

Propunător: diriginte, prof. Șoflău Elena

Unitatea de învățare: Dezvoltarea socio-emoțională

Tema: Exprimarea emoțiilor și comportamente adecvate

Tipul lecției: dezvoltare de cunoștințe, de priceperi și deprinderi, valori și atitudini

Scopul lecției: Formarea la elevi a unor atitudini și abilități de gestionare a emoțiilor prin
manifestarea unor comportamente adecvate

Competențe generale:
Relaționarea armonioasa cu ceilalți în contexte școlare și extrașcolare

Competențe specifice:
2.1 Recunoașterea unei varietăți de emoții trăite în raport cu sine și cu ceilalți
2.2 Acordarea feed-back-ului pozitiv în relaționarea cu ceilalți

Obiective operaționale:
- Să descopere modul în care pot reacționa oamenii în diferite situații
- Să identifice reacții comportamentale asociate emoțiilor;
- Să exemplifice modalități eficiente de a gestiona emoțiile și comportamentele
neadecvate;
- Să redea, prin intermediul jocului de rol, anumite emoții
- să manifeste emoții diferite pe parcursul întregii activități

Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, conversația examinatoare, conversația euristică,
exercițiul, problematizarea, studiul de caz, jocul de rol, jocul „Mingea fierbinte”,
aplicația Mentimeter
 Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe, în perechi
 Resurse materiale: fișe de lucru, tabla, marker, videoproiector, ecran, computer,
telefoane mobile smart, planșa, minge, bilețele
 Forme de evaluare: observarea sistematică, evaluarea orală, proba scrisă,
autoevaluarea

Bibliografie:
- Florin Ulete, Rodica Cristescu, Alina Minodora Toth, “Proiectarea și realizarea
orei de consiliere școlară/Ghid metodologic pentru profesori diriginți și consilieri
școlari”, Bucureşti,Editura Didactică și Pedagogică, R.A, 2016
- Domica Petrovai, “Dezvoltarea abilităților socio-emoționale ale copiilor”, Fundația
Copiii Noștri
- Adriana Băban , “Consilierea educațională” – Ghid metodologic pentru orele de
dirigenție, Ed. ASCR, Cluj Napoca, 2011;
- Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb, “Consiliere și orientare - Ghid de educație
pentru carieră – Editura ASCR, 2008 .
- https://www.youtube.com/watch?v=9F7DcT_xPRM
- https://www.mentimeter.com/app/presentation/
2744cfe663caad34e36d0b492c44ac13/3c2f32a46c77/edit?
Nr. Momentele Strategii didactice Obs.
crt. activității Conținutul științific Metode și Resurse Forme de Strategii de
procedee materiale organizare evaluare
1. Moment Se pregătesc materialele necesare lecției
organizatoric și se asigură climatul favorabil conversația frontală
1min desfășurării activității
Se face prezența elevilor
2. Reactualizarea Profesorul le cere elevilor să enumere Evaluare orală
cunoștințelor câteva emoții pe care le trăiesc frecvent și Obs. Curentă
anterioare și să le grupeze pe două categorii: emoții Conversația Frontală
verificarea temei pozitive și emoții negative examinatoare Fișa de lucru Scrisă- fișa de
12 min Câțiva elevi citesc tema de pe fișa pentru lucru
acasă
Elevii sunt rugați să identifice câteva
emoții pe care cred că le-au avut
personajele din filmul „Steluțe pe
pământ” în diferite situații
- Cum s-a simțit băiețelul când i-a
spus fratele său că pictează conversația Calculatorul orală
frumos? (min. 32.21) frontală
- Ce emoții a trăit când a fost lăsat
singur la școala de corecție? (min. videoproiectoru
49.30) l
- Cum s-a simțit mama când i-a
arătat profesoara testul de la
matematică?(min. 42.45)
- Cum s-a simțit băiatul când a fost
atacat la joacă? Cum a reacționat?
(min. 10)
- Cum s-a simțit când a câștigat
concursul de desene? (min
2.26....)
3. Captarea atenției Se propune elevilor jocul „Mingea Jocul
5 min fierbinte” prin care fiecare elev care minge frontală Obs.
primește mingea trebuie să exprime „Mingea sistematică
emoțiile pe care le simte la momentul fierbinte”
respectiv și pasează mingea mai departe
4. Anunțarea temei Profesorul prezintă tema lecției și
și a obiectivelor obiectivele: expunerea
2 min Astăzi vom discuta despre modul în care frontală Observarea
ne exprimăm emoțiile și cum anume ar sistematică
trebui să ne comportăm în diferite situații
La sfârșitul orei veți fi capabili să:
identificați reacții comportamentale
asociate emoțiilor;
exemplificați modalități eficiente de a
gestiona emoțiile și comportamentele
neadecvate;
redați, prin intermediul jocului de rol,
anumite emoții
să manifestați emoții diferite pe parcursul
întregii activități

5. Dirijarea Se notează titlul lecției la tablă și pe


învățării caiete Exercițiul Fișa de lucru Individuală Scrisă
15 min Elevii primesc trei studii de caz pentru Studiul de Tabla, marker
care trebuie să aleagă varianta potrivită: caz
– Fișa de lucru: exercițiul I ( anexa 1)
Se discută fișa pentru a descoperi felul în
care se pot manifesta oamenii în diferite
situații:
- Emoția poate fi aceeași, dar o Conversația Tabla, marker Frontală Observarea
trăiesc persoane diferite în situații euristică curentă
diferite
- În aceeași situație, persoane
diferite, trăiesc emoții diferite
- Emoția este exprimată diferit, de
persoane diferite, dar în aceeași
situație
Se notează toate ideile la tablă și pe caiete

Elevii vor rezolva în perechi o nouă


sarcină care presupune identificarea
unor situații în care pot apărea Proba practică
Exercițiul
emoțiile scrise pe bilețele și
exemplificarea unui comportament În perechi
adecvat și a unuia neadecvat. Pentru Problematiza- bilețele
comportamentul neadecvat se propun rea
câte două modalități de a reacționa
adaptativ și de a gestiona emoțiile.
Emoții: dezamăgire, furie, frică,
supărare, tristețe, bucurie, entuziasm,
încântare, vinovăție, entuziasm
recunoștință, surpriză
Modalități de a reacționa adaptaiv:
Plâng pentru a mă descărca
Încerc să gândesc pozitiv
Îmi găsesc de lucru
Discut cu părinții
Mă joc
Cer ajutor
Număr până la 10
Fac sport
Mănânc o prăjitură
Ies la o plimbare
Râd cu poftă
Încerc sa repar problema
Țin pumnii strânși
Ascult muzică
6. Obținerea Elevii grupați pe 5 grupe vor primi câte o
performanței sarcină pe fiecare grupă care presupune
10 min realizarea unei miniscenete pentru câte o
situație cauzatoare de emoții Jocul de rol Fișe de lucru Pe grupe Prezentarea
SARCINI PENTRU GRUPURI directă

1.creați o miniscenetă pe care să o jucați


în clasă.
2. stabiliți personajele care să participe la
acțiune.
3.alegeți și celelalte personaje – monitor/
timer, observator
4.stabiliți câteva repere ale evenimentului.
5.improvizați rolul fiecărui personaj.

SITUAȚIILE CREATE SUNT


1. Un coleg face o boacănă și ești
învinuit pe nedrept.
2. Este prima zi de școală și nu
găsești clasa.
3. Nu ai știut să rezolvi cele două
probleme la fizică și nu ai tema făcută.
4. Ești răcit/ă, nu te simți bine și ai
lucrare la istorie.
5. Te întâlnești cu un prieten vechi,
pe care nu l-ai mai văzut din clasele
primare. (anexa 2)
7. Realizarea feed- Prin aplicația Menti.com elevii vor Aplicația Telefoane Frontală Scrisă
back-ului descrie într-un cuvânt ora la care au Mentimeter Calculator Rezultatul
4 min participat., folosind telefoanele mobile. Videoproiector individuală obținut cu
(cod prezentare: 7778 9580) La final, va ecran aplicația
fi proiectat pe ecran norișorul acestei
lecții
8. Încheierea Se fac aprecieri verbale conversația fișa frontală
activității Se dă elevilor o fișă de autoevaluare individuală Autoevaluare
1 min (anexa 3) a scrisă
Anexa 1
I. Studiu de caz: Învățăm despre noi

Alege varianta corectă:

1. Andrei este dezamăgit pentru că nu a câștigat concursul. Ionela este dezamăgită


pentru că nu a găsit mărimea potrivită a rochiei pe care și-o dorește.
Concluzie:

Emoția este: aceeași/ diferită trăită de persoane diferite/aceleași în situații diferite/


aceleași

2. Elevii așteaptă rezultatele concursului la Limba română. Andrei, care crede că va


obține un punctaj bun, e plin de speranță. Ionela, care știe că nu a scris caligrafic, e
puțin îngrijorată.
Concluzie:

În aceeași/ diferită situație, persoane diferite/aceleași trăiesc emoții diferite/aceleași.

3. La aflarea rezultatelor, Marian zâmbea discret, iar Ionela a sărit în sus de bucurie.
Concluzie:

Emoția este exprimată diferit/ la fel de persoane diferite/identice, dar aflate în aceeași/
diferită situație.
Anexa 2

SARCINI PENTRU GRUPURI

1.CREAȚI O MINISCENETĂ PE CARE SĂ O JUCAȚI ÎN CLASĂ.


2. STABILIȚI PERSONAJELE CARE SĂ PARTICIPE LA ACȚIUNE.
3.ALEGEȚI ȘI CELELALTE PERSONAJE – MONITOR/ TIMER, OBSERVATOR
4.STABILIȚI CÂTEVA REPERE ALE EVENIMENTULUI.
5.IMPROVIZAȚI ROLUL FIECĂRUI PERSONAJ.

SITUAȚIILE CREATE SUNT


1. Un coleg face o boacănă și ești învinuit pe nedrept.
2. Este prima zi de școală și nu găsești clasa.
3. Nu ai știut să rezolvi cele două probleme la fizică și nu ai tema făcută.
4. Ești răcit/ă, nu te simți bine și ai lucrare la istorie.
5. Te întâlnești cu un prieten vechi, pe care nu l-ai mai văzut din clasele primare.
Autoevaluare

Am înțeles

Nu mi-a plăcut

Pot să răspund la o întrebare despre

Mai am o întrebare despre

Îmi dau nota ........ și sunt

S-ar putea să vă placă și