Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Clasa: aVIII-a

Disciplina opţională: Conflictele şi comunicarea

Subiectul lecţiei: Gînduri despre arta de a face faţă conflictelor

Tipul lecţiei: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe

Scopul lecţiei: să-şi analizeze în mod critic atitudinile şi opiniile cu privire la conflict

Strategia didactică :
1. Metode şi procedee : exerciţiul, explicaţia, conversaţia, argumentarea,
2. Mijloace de învăţământ: fişa de lucru, creioane, hârtie
3. Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală, individuală, echipă
Scenariul didactic:
Nr. Etapa competente ’ Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme Evaluare
crt procedee de
organizare
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Momentul 2’ - Salută elevii - Răspund la salut. conversaţia frontală
organizatoric - Notarea absenţlor - Spun absenţii şi motivul absenţelor.
- Asigură un climat propriu pentru - Se pregătesc pentru începerea lecţiei.
începerea orei
2. Moment Profesorul roagă elevii să deseneze în -Elevii desenează conversaţia frontală
aperceptiv 2’ caiete un semn particular care să îi
reprezinte.el va preciza că acest semn
îi va reprezenta pe fiecare fişă de lucru
rezolvată de-a lungul anului şcolar
3. Precizarea 2’ Profesorul anunţă titlul lecţiei şi îl - Elevii scriu data şi titlul lecţiei în conversaţia frontală
titlului şi a notează la tablă. caiete şi ascultă explicaţiile
obiectivelor Precizează obiectivele lecţiei. profesorului.

4 Profesorul roagă elevii să completeze Elevii ascultă explicaţiile profesorului Conversaţia fişă de Frontală
Comunicarea O1 fişa de lucru nr. 1.precizează faptul că Completează fişa de lucru Exerciţiul lucru
noilor nu au voie să-şi compare răspunsurile Individuală
cunoştinţe aprecieri
O2 După ce elevii şi-au comletat fişa de Elevii notează în caiete. verbale
lucru profesorul va scrie la tablă
definiţia corectă a conflictului.

O3 Elevii îşi vor prezenta răspunsurile în Elevii îşi prezintă opiniile în faţa Conversaţia
faţa clasei. clasei Argumentarea
Frontală
Profesorul va strange fişele de lucru pe
O4 care la va înapoia elevilor la sfârşitul
anului şcolar astfel încât ei să îşi
compare punctele de vedere iniţiale cu
cele actuale

5. Fixarea şi O3 15’ Echipe aprecieri


sistematizarea Profesorul va grupa elevii în echipe ce Elevii lucrează la harta conceptuală Conversaţia Hârtie verbale
vor face o hartă conceptuală a frontal
conflictului ţinând cont de informaţiile Concluzii.
O4 dobândite
Hărţile vor fi afişate pe un panou

Conversaţia
Profesorul va insista asupra deosebirii Elevii participă la dialog.
Asocierea şi dintre violenţă şi conflict aprecieri
6.
generalizarea frontală verbale

aprecieri
7. Aprecierea 1’ Profesorul apreciază contribuţia adusă frontală verbale
activităţii de elevi şi
individuală
8. Precizarea 1’ Profesorul roagă elevii sconceapă o Elevii notează în caiete. conversaţia caiet frontală
temei pentru fişă în care să se prezinte: genul favorit
acasă de muzică, materia favorită la
şcoală,culoarea favorită,hobby-ri
9. Încheierea 1’ Salutul Salutul
lecţiei
FIŞĂ DE LUCRU

Numele……………………

1. Când mă gândesc la cuvântul conflict, mă gândesc la …….

2. Cuvintele conflict şi violenţă înseamnă acelaşi lucru pentru voi?

4. De ce fel de forme de conflicte aţi avut parte în ultima perioada?

4. Cum ai rexolvat un conflict avut cu :


Parintii…………….
Prietenul/prietena……….
Un profesor……

S-ar putea să vă placă și