Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

FINANȚE-BĂNCI
Buruiana Tatiana
ȘCOALA: Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” Alba Iulia
CLASA: X-a B
OBIECT: Contabilitate
TEMA: Raportul de gestiune zilnic
TIMP: 2 ore
DATA: S
LOC DE DESFĂȘURARE: sala de clasă
PROFESOR:ec. Buruiana Tatiana
Obiective operaționale – performative: Elevii vor însuși noțiunea de raport de gestiune si vor aplica in
practica întocmirea unui raport.
Obiective cu efecte asupra personalității:
a) cognitive: Să definească ce este raportul de gestiune
Să recunoască un raport de gestiune.
Să completeze un raport de gestiune

b) afective: întărirea încrederii în forțe proprii prin rezolvarea în mod conștiincios a sarcinilor propuse.
curiozitatea de a transpune în practică cunoștințele teoretice
c) psihomotorii: formarea deprinderilor de a munci perseverent
execuție corectă și în timp optim a lucrărilor contabile aplicative .
Obiectivul fundamental: întocmirea unui raport de gestiune
Tipul lecției: formare de priceperi și deprinderi .
Metode și procedee: Problematizarea, expunerea, conversația, explicația, exercițiul, repetiția
Material didactic: Raport de gestiune
Bibliografie: -manual de CONTABILITATE, clasa a X a. Editura Economică

Desfășurarea lecției

EVENIMENTELE LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI

Moment organizatoric După ce face prezența elevilor Răspund la întrebările puse de


, face observații și profesor, își însușesc
recomandări, dacă este cazul. observațiile și recomandările
primite.
Prezentarea temei Propune elevilor o noua Raportul de gestiune zilnic
situație (lecție)
Verificarea cunoștințelor Profesorul îi îndrumă pe elevi Sunt atenți și respectă pașii ce
necesare rezolvării temei să intre întocmească trebuie făcuți pentru
documentul întocmirea documentului, dacă
Le dă indicații în ceea ce au neclarități pot pune
privește modul în care trebuise întrebări.
alese răspunsurile. (în nici un
caz asupra răspunsurilor).
Muncă independentă Profesorul urmărește Elevii rezolvă independent
activitatea elevilor și îi sprijină problemele aplicative
pe cei care întâmpină greutăți
Stabilirea rezultatelor Comunică rezultatele corecte Confruntă rezultatele corecte
cu cele înscrise în caiet și
efectuează corectarea
Temă pentru acasă Tema este prezentată în fișa de Notează problema de rezolvat;
lucru. Explică elevilor rețin precizările profesorului.
eventualele neclarități legate
de sarcinile de lucru.
Concluzii şi aprecieri Formulează aprecieri, Rețin aprecierile, observațiile
observații și recomandări. și recomandările.
Apreciază prin note
răspunsurile elevilor
motivând-le.

FIȘĂ DE LUCRU
Întocmirea raportului de gestiune zilnic
clasa X – economic

S.C ALICE SRL are un sold inițial la mărfuri in valoare de 2500 lei la data de 19. Septembrie 2017 . In
aceasta zi au avut loc următoarele intrări si ieșiri de mărfuri
-achiziție marfa conform FF 12/19/09/17 si NIR nr. 5 de la S.C.Omega SRL ,750 LEI
- achiziție marfa conform FF 13/19.09.17 si NIR nr.6 de la S.C.Gama. SRL , 100 LEI
- vânzare marfa conform FF nr. 3 la S.C.Dolly S.R.L. ,400 LEI
Se cere completarea raportului de gestiune zilnic pentru data de 19 septembrie 2017

S-ar putea să vă placă și