Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECȚIE

ȘCOALA:
PROFESOR:
DISCIPLINA : Contabilitate generală
DATA: 24.11.2017
CLASA : a X-a
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Utilizarea metodelor, procedeelor și principiilor contabilității
TITLUL LECTIEI : Inventarierea
TIPUL LECTIEI : Transmitere/ însuşire de cunoştinţe
CUNOȘTINȚE: 3.1.1. Prezentarea elementelor definitorii ale procedeelor comune
dsciplinelor economice: evaluarea, calculatia, inventarierea
ABILITĂȚI: 3.2.1. Interpretarea conceptelor si trasaturilor specific procedeelor comune
disciplinelor economice
ATITUDINI: 3.3.1. Manifestarea receptivitatii in asimilarea concptelor si trasaturilor
specifice procedelor comune disciplinelor economice: evaluarea, calculatia, inventarierea
OBIECTIVE OPERAȚIONALE-PERFORMATIVE: elevii să realizeze inventarierea
elementelor patrimoniale.
OBIECTIVE CU EFECTE ASUPRA PERSONALITĂȚII:
a). Cognitive:
 să identifice tipurile de inventariere;
 să definească inventarierea;
 să precizeze etapele inventarierii;
 să identifice diferențele obținute la inventariere.
b). Afective:
 să aibă curiozitatea de a transpune în practică cunoștințele teoretice, dorința de a-și
perfecționa tehnica de operare în contabilitate.
c). Psihomotorii:
 să-și formeze deprinderea de a lucra cu planul de conturi și deprinderi de execuție
corectă și în timp optim a lucrărilor contabile aplicative.
METODE FOLOSITE:
 Conversația euristică
 Exercițiul
 Problematizarea
 Explicația
 Știu/ Vreau să știu/ Am învățat
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
 Fișe de lucru
 Planul de conturi general
 Videoproiector
 Prezentare PowerPoint
TIPURI DE ACTIVITATE :
 Frontal
 Individual
METODE DE EVALUARE:
 Sumativă
 Continuă
 Formativă
DURATA: 50 minute
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasa

1
BIBLIOGRAFIE:
Tănțica Petre, Gabriela Iordache, Comerț – Manual pentru clasa a X-a, Editura CD Press,
București, 2010.

1. Moment organizatoric : notarea absenţelor, pregătirea materialului didactic şi asigurarea


condiţiilor necesare desfăşurării optime a lecţiei.
1 min.
2. Enunţarea temei şi a competenţelor specifice
Profesorul enunţă titlul lecţiei, prezintă competenţele lecţiei.
1 min.
3. Reactualizarea cunoştinţelor:
5 min.
Cu ajutorul metodei Ciorchinelui se vor actualiza cunoștințele privind calculația în
contabilitate.
e). Transmiterea noilor cunoştinţe:
30 min.

Se aplică metoda ”Știu, vreau să știu, am învățat” pentru lecția nouă.


Cu întreaga clasa se trece în revistă ceea ce elevii știu deja despre inventariere și se
formulează întrebări la care se așteaptă găsirea răspunsului în lecție. Se cere elevilor să
formeze perechi și să facă o listă cu tot ce știu despre tema ce urmează a fi discutată în cadrul
orei.
Li se cere câtorva perechi să spună celorlați ce au scris pe listele lor, iar în tabelul de
pe tablă se vor nota lucrurile cu care toți sunt de acord.
După completarea primei coloane a tabelului li se va cere elevilor să formuleze întrebări
despre lucrurile care nu sunt siguri. Aceste întrebări pot apărea în urma dezacordului privind
unele detalii sau pot fi produsul curiozității elevilor. Ele vor fi trecute în coloana din mijloc.
În continuare li se va cere elevilor să vizioneze o prezentare în PowerPoint. Pe baza
prezentării se va putea răspunde la întrebările formulate de elevi.

f). Fixarea cunoştinţelor:


10 min.
Se va realiza prin completarea celei de a treia coloană de pe tablă (Am învățat).

g). Evaluarea sumativă: se notează elevii care au lucrat cel mai bine.
2 min.

h). Anunţarea temei pentru acasă.


Pentru acasă elevii vor avea de studiat noțiunile predate.
1 min.

S-ar putea să vă placă și