Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Propunator: PRANGATE ECATERINA


Clasa a VI-a A
Şcoala Gimnazială ,,D. Sturdza” TecuciDACTIC
Componenta: Comunicare si abilitati sociale
Tema: „FENOMENUL BULLYING”
Durata: 50 min

Competenţe specifice: sa identifice dezavantaje ale manifestarii comportamentului agresiv

Obiective operaţionale:
- sa defineasca fenomenul bullying;
- sa identifice formele de bullying;
- sa constientizeze nevoia de siguranta si bunastare in scoala;
- sa învețe care sunt alegerile corecte pe care le pot face în situațiile în care ar putea fi agresați.

STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Resurse procedurale
Metode şi procedee: brainstorming, conversaţia, observarea dirijată, explicaţia, expunerea, dialogul dirijat,
problematizarea.
Forme de organizare: frontal, individual, lucru în grup.
2. Resurse materiale: fişă de lucru, calculator plus videoproiector, expunere diapozitive PPT, foi de flipchart, foi
de hârtie, fişe de evaluare.
Bibliografie:
„STRATEGII PENTRU O CLASĂ FĂRĂ BULLYING” – MANUAL PENTRU PROFESORI ȘI
PERSONALUL ȘCOLAR - 2016
Scenariul didactic:

Resurse procedurale
Momentele Timp Forme de Resurse
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi
lecţiei alocat organizar materiale
procedee
e
Organizarea 2 min.  Pregăteşte materialele necesare orei. - aduc la cunoştinţă dacă sunt Conversaţia Frontal
clasei  Verifică prezenţa elevilor absenţi şi apoi se grupează pe 5
 Urmăreşte aşezarea elevilor la locurile stabilite, echipe.
anume organizaţi în 5 grupe.
 Amplasează mijloacele tehnice;
 Distribuie materialele.
Captarea atenţiei 3 min.  „No matter how badly someone treats you never - ascultă cu atenţie cugetările şi Individual
drop down to their level. Remain calm, stay strong încearcă să-şi facă o idee asupra
and walk away.” temei ce urmeaza a fi discutate

Anunţarea temei 2 min. - Anunţă titlul activităţii - ascultă şi sunt atenţie la Expunerea Frontal
lecţiei precum şi - „Fenomenul bullying” expunere.
a obiectivelor Scrie pe tablă titlul lecţiei.
acesteia - Enumeră obiectivele lecţiei.
Desfăşurarea 2 min. Spargerea ghetii – mima -un elev se gandeste la o emotie Frontal
propriu-zisă a si o mimeaza. Ceilalti intuiesc
lecţiei ce stare a mimat.
8 min. Prezinta elevilor materialul PPT pe tema fenomenul - ascultă şi sunt atenţie la
bullying. expunere. Conversaţie
Discuta cu elevii pe baza materialului prezentat. - dau exemple de situatii
Brainstorming
asemanatoare celor prezentate
8 min. „Alege corect” – Da exemple de situatii agresive si - Exprima propriile pareri Conversaţie Individual
prezinta acțiunile agresorului și cele două alegeri greșite - Discuta pe baza situatiilor Explicaţie Frontal
ale persoanei agresate. Apoi, ii provoaca pe elevi să expuse
găsească alegerea corectă pentru situația specifică.(anexa
1)
“Semaforul emotiilor”
16 min. Elevii, in grupe, sunt invitati sa raspunda la urmatoarele - Raspund la intrebari
intrebari (fiecare intrebare corespunzand unei culori) Activitate
- Realizeaza postere
Verde: Ce ar trebui ceilalți (elevi sau profesori) să facă să pe grupe
mă simt bine și în siguranță în
- Fiecare echipă îşi
clasă/școală, în relațiile cu colegii mei de clasă?(grupa 1) desemnează un reprezentant
Galben: Ce mă face să mă simt prost sau supărat în care va citi ideile
relațiile cu ceilalți din clasă/școală? (grupa 2) consemnate
Rosu: Ce mi se pare foarte rău, ofensator și dureros în
relațiile cu ceilalți din clasă/
școală?(grupa 3)

Grupele 4 si 5 vor realiza postere cu tema STOP


BULLYING

Asigurarea feed- 7 min. Pe tablă se va face un acrostih cu termenul - Elevii vor completa cuvinte Acrostih Frontal
back-ului BULLYING pentru fiecare litera a cuvantului
Monolog - eleva Diana Georgescu va prezenta
monologul cu titlul „ Violenta nu este raspunsul
meu”

Tema pentru 2 min. Anunta tema pentru urmatoarea ora de dirigentie – - Elevii aleg fata trista sau Conversaţie
acasă analiza situatiei la invatatura la sfarsitul anului scolar fata vesela pentru a exprima
2016-2017 cum s-au simtit in timpul
activitatii

Anexa 1
Situatia de agresiune Raspunsul de supunere Raspunsul agresiv Raspunsul corect
Agresorul rade si, aratand Victim se uita suparata si Victim tipa si il loveste pe Victima il priveste calm pe
catre victima, spune: incepe sa planga. agresor. agresor si ii spune:”Iti
“Fraier! Fraier!”. irosesti timpul incercand sa
ma faci sa ma supar”.
Agresorul ii spune victimei: Victima spune: “Imi pare Victima striga: “Pe cine Victima ii spune calm
“Din cauza ta am luat gol rau ca am gresit”. faci tu prost, cretinule?” agresorului:”Nu esti tu cel
prostule. Data viitoare nu care decide asta”.
mai joci”.
Agresorul trece pe langa Victim nu spune nimic, Victima se intoarce spre Victim ii spune calm
victim si o imbranceste. pune capul jos si pleaca. aggressor si ii spune agresorului:”Nu-mi place
acestuia: “Esti un sa fiu tratat asa si te rog sa
nesimtit!” incetezi”.
Verde: Ce ar trebui ceilalți (elevi sau profesori) să facă să mă simt bine și
în siguranță în clasă/școală, în relațiile cu colegii mei de clasă?(grupa 1)

Galben: Ce mă face să mă simt prost sau supărat în relațiile cu ceilalți din


clasă/școală? (grupa 2)

Rosu: Ce mi se pare foarte rău, ofensator și dureros în relațiile cu ceilalți


din clasă/școală?(grupa 3)

S-ar putea să vă placă și