Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 05.05.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „Ion Bojoi”, Structura „Mihail Sturdza”
CLASA: a III- a
DISCIPLINA: Științele naturii
TEMA: Nevoia de hrană și energie a viețuitoarelor. Creștere, înmulțire.
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Berbunschi Mariana Monica
TIPUL LECȚIEI: însușire de noi cunoștințe
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Caracteristici ale lumii vii
SCOPUL: însușirea unor noi informații despre plantele și animalele din mediul înconjurător; aplicarea notiunilor asimilate în diferite
situații de învățare.
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1 Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii și nevii
2.3 Reprezentarea grafică a unor observații realizate în cadrul investigației realizate după un plan dat, utilizând tabele, diagrame,
formule simple
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 să descrie modul de înmulțire al diferitelor specii de animale;
O2 să identifice etapele de dezvoltare ale viețuitoarelor;
O3 să clasifice viețuitoarele după modul de înmulțire;
O4 să precizeze importanța animalelor în viața omului.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI PROCEDEE: Conversația, Explicația, Metoda Știu-Vreau să știu- Am învățat.
MATERIALE DIDACTICE:laptop, video-proiector, caietul elevului, prezentare PowerPoint.
FORME DE ORGANIZARE: frontal,individual.
RESURSE:
-umane: 22 elevi
-temporale: 45 minute
BIBLIOGRAFIE :
o Programa şcolară pentru clasa a III-a –Științe ale naturii, Bucureşti, 2014;
o Mihaela Garabet, Olguța Șchiopu,Paula Copăceș, Științe ale naturii , Clasa a III-A, Ed. Litera, Bucureşti, 2021;
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecției Ob Conținut științific Strategii didactice Evaluare


.op
Metode și Materiale Forme de
procedee didactice organizare
1. Momentul Pregătirea materialelor necesare Observare
organizatoric pentru buna desfășurare a lecției. sistematică

2. Verificarea Se adresează elevilor Frontal Orală


cunoştinţelor următoarele întrebări:
anterioare -Care sunt nevoile de bază Conversația
pentru ca o planta, om sau
animal sa vieţuiască?
( apa, aer, hrană si caldură)
-Ce se intampla cu o planta daca
nu are apă? Dar căldură?
-Ce se intampla cu omul dacă nu
are hrană? Dar aer?
-Ce relatie există intre toate
aceste vieţuioare?
( relaţie de interdependenţă)

3. Captarea Se prezintă elevilor o ghicitoare


atenţiei Cu pernuțe,
Cu lăbuțe,
Cine calcă-ncetișor Conversația Laptop Frontal Orală
Parc-ar merge pe covor?
Nepoftiții șoricei
Se feresc din calea ei

Nu e furcă, nu e fus
Și totuși pe tors s-a pus ( de
Tudor Arghezi)
4. Anunţarea „Astăzi la ora de Științe vom Conversația Laptop
temei și a continua aventura noastră de a Frontal
obiectivelor captura cuvintele pierdute și
vom învăța despre Nevoia de Caietul
hrană și energie a elevului
viețuitoarelor. Creștere și
înmulțire”
5. Dirijarea Se prezintă elevilor un tabel cu
învăţării metoda Știu- Vreau să știu-Am
învățat. Conversația Laptop
Se vor completa primele două Frontal Orală
rubrici ale tabelului, iar cea de a
treia rubrică va fi completată la
finalul activității.( Anexa 1)
Explicația Caietul
Prezentarea subiectului lecției
elevului
printr-un Power Point.
Se adresează întrebări cu privire
O1 la înmulțirea diverselor specii de
animale.

Știu- Vreau
să știu- Am
învățat
6. Fixarea Pe baza informațiilor prezentate Conversația Laptop Frontal Orală
cunoştinţelor se vor rezolva oral următoarele
exerciții:
1. Scrie, în ordine cronologică,
etapele de viață prin care trec
viețuitoarele
Cresc, mor, îmbătrânesc, se
nasc, se înmulțesc.
2. Scrie numele unor viețuitoare
care se înmulțesc astfel:
a) nasc pui vii
b) ies din ou
c) răsar din semințe.
3. Precizați importanța
animalelor în viața omului.
7. Obtinerea Se completează cea de a treia Conversația Laptop Frontal Orală
performanţei rubrică a metodei Știu- Vreau să
știu- Am învățat ( Anexa 1) Știu-Vreau să
știu-Am
învățat
8. Încheierea Se fac aprecieri asupra modului
activităţii în care elevii au participat la Conversația Laptop Frontal
1 minut desfășurarea lecției si asupra
comportamentului pe toată
perioada acesteia.
Anexa 1

Știu Vreau să știu Am învățat

S-ar putea să vă placă și