Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

(Lectie de proba)

Data: 07.12.2021
Unitatea de învățământ: Colegiul Național Pedagogic „Constantin Cantacuzino” Târgoviște
Clasa: a XII-a
Filiera vocațională, profil pedagogic
Specializarea: învățător-educator
Profesori propunători: ZA, VM
Profesor metodist: ZN
Aria curriculară: Matematică și Științe
Disciplina de învățământ: Științe
Unitatea de învățare: Proprietățile materiei vii - metabolismul. Ciclurile de viață ale organismelor
Subiectul lecției: Metabolismul intermediar, energetic și bazal
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției: predarea-învățarea-evaluarea cunoștințelor referitoare la metabolismul intermediar, energetic și bazal
Durata activității didactice: 50 minute

Competențe specifice vizate:


1.1 Structurarea cunoștințelor științifice în vederea utilizării acestora în abordarea subiectului lecției cu ajutorul unor aspecte interdisciplinare
2.2 Stabilirea unor predicții în scopul evidențierii unor caracteristici ale metabolismului și a unor relații între trăsăturile metabolismului
organismelor vii
3.2 Susținerea unor comunicări de natură științifică, pe baza unui referat de lucrare practică/ experimentală (etapa de evaluare - temă pentru
acasă)

Obiective operaționale:
O 1.1 - să recunoască noțiuni conceptuale despre subiectul lecției cu ajutorul definițiilor, clasificărilor și caracteristicilor colectate din texte
științifice scurte (fișă de documentare). Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare grup de lucru recunoaște cel puțin 10 noțiuni conceptuale
în timpul acordat de 8 minute.
O 1.2 - să structureze informații de natură științifică prezentate în fișa de documentare în vederea utilizării acestora pentru completarea
unei hărți conceptuale sub forma fișei de lucru interactivă. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare grup de lucru reușește să structureze
informația după criteriile cerute în timpul acordat de 8 minute de lucru și 2 minute de expunere în fața clasei.
O 2.2 - să evidențieze corelații și relații care există între trăsăturile organismelor vii bazate pe schimburile de substanțe și energie pe care
acestea le întrețin cu mediul înconjurător. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev reușește să rezolve cel puțin un exercițiu aplicativ
expus în timpul acordat de lucru.
O 3.1 - să proiecteze o activitate practică pentru elevi de ciclu primar prin care să se abordeze subiectul metabolismului energetic la plantele
verzi (evidențierea formării și numărarea bulelor de oxigen la o frunză verde proaspătă scufundată în apă la temperatura camerei).
Obiectivul se consideră îndeplinit dacă fiecare elev proiectează o activitate practică într-o fișă de activitate experimentală de o pagină în care
să fie menționate următoarele aceste elemente: scop, ipoteză, metodă de lucru, ustensile și materiale necesare, tabel cu măsurători, 2
observații experimentale și o concluzie.

Strategii didactice
Metode, procedee și tehnici didactice: conversația euristică, brainstorming-ul, explicația, exercițiul, observația, munca în grup,
documentarea științifică, TIC
Mijloace de învățământ: laptop, videoproiector, aplicații Google Workspace, telefoane mobile
Forme de organizare: online, sincron, individual, pe grupe
Forme de evaluare: autoevaluare, interevaluare, apreciere verbală, test cu itemi

Bibliografie:
Programa școlară pentru disciplina Științe - clasa a XII-a, ciclu superior al liceului, filiera vocațională, profil pedagogic, specializarea învățător-
educatoare. anexa 2 în OMEC nr. 5959/22.12.2006, Editura Ministerului Educației și Cercetării Consiliul Național pentru Curriculum, București,
2006.
Desfășurarea activităților pe etape
Nr. Denumire Ob. Eșalonarea conținutului Strategii didactice Forme de
crt. etapă lecție op. evaluare
Inițiale Activitatea propunatorului Activitatea elevilor Metode, Mijloace de Forme de
propunător: AZ/ procede învățământ organizare
VM e, tehnici
(durata)

1 Momentul - Salută elevii și prezintă Răspund la salut Convers Asincron


organizatoric propunătorii activității: ația Online
AZ „Bună ziua, numele nostru este Individual
(3 minute) … și vom desfășura împreună
astăzi activitatea de la disciplina
științe”

Asigură condițiile optime Telefoane cu


desfășurării activității: conexiune Verifică conexiunea la conexiune la
Internet, acces la fișierele cu fișa Interne și accesul la Internet
de documentare și fișa de lucru, documentele Google Laptop cu
și aplicația slido.com (în Docs conexiune la
colaborare cu profesorul Internet
metodist)

Cer administratorului IT al clasei Administratorul clasei Tableta


să introducă nr. de tel ale AZ si introduce și confirmă grafică
VM în grupul de WhatsUp al introducerea nr. de Aplicația
clasei cu valabilitate pe perioada telefon în grupul Whatsup
lecției. WhatsUp al clasei

2 Reactualizarea O1.1 Propune elevilor să ne Ascultă și răspund la Convers Tableta Sincron Evaluare
cunoștințelor O1.2 reactualizăm câteva informații întrebări ația grafică Online orală
AZ învățate în lecțiile anterioare. euristică PPT (link) Individual Apreciere
(5 minute) „Sper că ați realizat tema pentru verbală
acasă (schema unui ciclu de
viață la o plantă sau animal) prin
care ați avut oportunitatea să vă
verificați cunoștințele învățate pe
parcursul lecției anterioare”
„Vă propun să mai facem un
efort pentru demersul acesta”
Amintesc elevilor cele 7
caracteristici fundamentale ale
organismelor vii (compoziția
chimică, metabolismul, creșterea
și dezvoltarea, îmbătrânirea și
moartea, mișcarea, adaptarea);
cele 2 procese antagoniste ale
metabolismului (anabolismul și
catabolismul); cicluri de viață ale
organismelor vii. Și să nu uităm
că unitatea fundamentală a vieții,
celula, are și ea un ciclu de viață
cu 3 etape.

3 Activitate/ O1.1 „Poate credeți că metabolismul Ascultă Convers Evaluare


discuție O2.2 este doar relevant la om. Dar nu ația orală
introductivă este așa. Așa cum știm deja, euristică Apreciere
AZ metabolismul este o Problem verbală
(5 minute) caracteristică fundamentală a atizarea
tuturor organismele vii. Poate
acum vă simțiți obosiți, cu o stare
de somnolență, poate o stare de
frig sau cald. Din punct de
vedere termodinamic, toate
sistemele biologice sunt sisteme
deschise și dețin termoreglarea.
Aceasta este o altă caracteristică
a organismelor vii, care este
strâns legată de metabolism.
Amintesc elevilor stările de
termoreglare: homeotermie,
poikilotermie, starea de
amorțeală (hibernarea și
estivarea).
Întreb elevii: „Oare oamenii de
știință au evidențiat o corelație
dintre trăsăturile organismelor vii
și schimbul permanent de Scriu pe caiet
substanțe chimice și energie pe întrebările propuse
care acestea îl întrețin cu mediul„
„Are relevanță să studiem
metabolismul la nivel celular? Observă imaginea
Există corpusculi celulari și Răspund la
biomolecule comune întrebarea chestionar
organismelor vii care facilitează
această corelație?”

4 Anunțarea O1.1 Precizez elevilor tema lecției Ascultă și notează pe Convers -


temei lecției și ”Tema lecției de astăzi se caiete data ația
a obiectivele de numește metabolismul calendaristică și tema euristică
învățare intermediar, metabolismul lecției
AZ energetic și metabolismul bazal”
Menționez elevilor obiectivele
(2 minute) operaționale: „Vom recunoaște,
vom structura și vom evidenția
noțiuni științifice de tip
conceptual și practic printr-un
efort de lectură, de documentare
din text științific și de rezolvare
de exerciții pe baza unor studii
științifice despre metabolism.”
Prezint elevilor pe videoproiector Privesc imaginea Brainstor
o imagine cu George Emil Răspund la ming
Palade din 1974, din timpul chestionarul de pe
ceremoniei decernării premiului slido.com
Nobel pentru Medicină.
Adresez elevilor întrebarea:
„Care este primul român care a
studiat funcțiunea și organizarea
la nivel celular?”
Cer elevilor să recunoască după
nume pe cercetător dintr-o listă
cu cei 4 români premiați cu
Nobel.

5 Prezentare O1.2 Cer elevilor organizarea lor în 6 Elevii se grupează în Harta Fișă de Individual Autoevaluare
optimă a O2.2 grupe de lucru, stabilirea 6 grupe Concept documentar Online Interevaluare
conținutului și responsabilităților individuale în uală; e sincron
dirijarea fiecare grup, inclusiv al elevului Explicați
învățării care va prezenta rezultatele. a
V.M. Exercițiul
Partajez elevilor pe ecranul Se orientează după Lectura
(8 minute) videoproiectorului din clasă fișa indicațiile date în Docume
de lucru pentru realizarea hărții harta conceptuală ntarea
conceptuale

Denumesc fiecare grupă de lucru


și orientez elevii despre sarcinile
de lucru ale fiecărei grupe
”Grupa 1 se numește Definirea
metabolismului și procese
metabolice.
Grupa 2: Metabolismul energetic
3: Metabolismul bazal
4: Metabolismul glucidelor
5: Metabolismul lipidelor
6: Metabolismul proteinelor

Trimit elevilor un link către fișa de


documentare pe grupul de Accesează și
WhatsUp și le transmit startul lecturează fișa de
pentru completarea hărții documentare
conceptuale

(2x6 minute) Solicit fiecărui elev responsabil Ascultă și notează în


de grup să prezinte și să analize caiete ideile
într-un timp de maxim 2 minute principale
rezultatele obținute și redactate
în harta conceptuală

6 Fixarea O1.1 Arăt elevilor pe videoproiector 2 Răspund la întrebări Convers Prezentare individual Itemi de
cunoștințelor O.2.2 grafice plăcintă cu rezultatele Formulează ație ppt Online completare
AZ ratei metabolismului la 2 argumente pentru euristică Sincron
(10 minute) persoane. Întreb elevii răspunsurile date Explicați
următoarele 3 întrebări: a
1.Sunt rezultatele prezentate ale Problem
aceleiași specii? atizarea
Argumentează răspunsul dat. Exercițiul
2. Sunt rezultatele prezentate ale
aceluiași organism?
Argumentează răspunsul dat.
3. Formulează caracteristica
metabolismului global a celor 2
organismele Graficul (a)
corespunde unui organism ......
Graficul (b) corespunde unui
organism .....
Cer elevilor să-și calculeze rata
metabolismului bazal cu ajutorul
modelului semiempiric ecuația
Harris-Benedict. Întreb elevii:
„Care credeți că este colegul de
clasă cel mai potrivit pentru a
face sport de performanță
precum ciclism, maraton,
alpinism, curse de formula 1?”

Arăt elevilor pe videoproiector un


tabel cu date experimentale
obținute pentru rata
metabolismului bazal pentru 2
mamifere de dimensiuni diferite
(șoarece și elefant).
Întreb elevii care specie are rata
metabolismului bazal mai mare.

Arăt elevilor pe videoproiector un


grafic cu 2 curbe care arată rata
metabolismului bazal la 2
animale, unul homeotermic și
unul poikilotermic. Cer elevilor să
identifice care curbă este
corespunzătoare cărei specii.

7 Asigurarea O1.1 Precizez elevilor ca temă pentru Ascultă, Individual Test cu itemi
retenției și O1.2 acasă un test tip grilă, cu barem verifică accesul la Asincron obiectivi
transferului O2.2 de punctaj prestabilit testul grilă,
AZ Ofer elevilor link-ul cu testul pun întrebări
Cer elevilor să verifice dacă au referitoare la barem și
(5 minute) acces la link pe Internet notarea în catalog
Menționez termenul limită de
predare a testului

8 Aprecieri și O3.1 Recomand elevilor, ca muncă Ascultă și notează Experim Fișă de Individual Autoevaluare
recomandări independentă pentru portofoliu la tema de portofoliu entul activitate Asincron a
finale disciplina Științe, să continuie Portofoli practică Portofoliu
învățarea despre tema ul individual
(5 minute) metabolism, prin efectuarea unei
fișe de activitate practică care
trebuie concepută și elaborată
pentru elevii de clasa a IV-a în
cadrul disciplinei Științe ale
Naturii. Ofer elevilor un model de
fișă de activitate practică cu tema
„Punerea în evidență a
metabolismului la plante”

Anexele proiectului didactic

1. Fișa de documentare în format electronic, pusă la dispoziția elevilor pentru lecturarea în timpul activității didactice
Fișă Documentare_metabolism intermediar, energetic şi bazal.docx
2. Fișa de lucru în format electronic, pusă la dispoziția elevilor pentru completarea în timpul activității didactice
Macheta harta conceptual[.xlsx
3. Prezentarea cu aplicații practice și probleme și exerciții rezolvate, în format electronic în aplicația Google Prezentări, pusă la dispoziția
elevilor în timpul activității didactice (LINK către document în G-Drive)
4. Formularul de evaluare (LINK către document în G-Drive) de tip chestionar grilă, în format electronic în aplicația Google Formulare,
pusă la dispoziția elevilor în timpul activității didactice dar pentru completare individuală ca temă pentru acasă
5. Fișa de activitate practică (Link către document în G-Drive) experimentală ca model, în format electronic elaborat în aplicația Google
Docs, pusă la dispoziția elevilor după activitatea didactică.
6. Prezentare, versiune de la data de 07.12.2021, ora 16:00.

Mențiune: accesul celor care dețin adresele din G-Drive pentru cele 6 documente (vezi mai sus) se acordă până la data 01.01.2022.

S-ar putea să vă placă și