Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ:Liceul Tehnologic Meserii si Servicii


Profesor:Pisau Florentina
Aria curriculară:Matematica si stiintele naturii
Disciplina:Biologie
Clasa:a X-a C
Data :14.11.2012
Unitatea de învăţare : Structura si functiile fundamentale ale organismelor vii: Functia de nutritie
Subiectul lecţiei:Sistemul digestiv si digestia la mamifere.
Resurse de timp :50 minute
Tipul lecţiei:lectie mixta
Scopul lecţiei: dobandirea de catre elevi a unor cunostinte referitoare la particularitatile structurale ale sistemului digestiv la mamifere.
Competenţe specifice: 1.2 ;3.1 ;5.2 ;5.1
Competente derivate/Obiective operationale:
La sfârşitul lectiei elevii trebuie să fie capabili :
CD1- să identifice componentele tubului digestiv;
CD2 - să identifice care formaţiuni sunt implicate în digestia bucala ;
CD3-să indice cum se realizează digestia gastrica; rolul enzimelor în digestia gastrica;
CD4- să precizeze aspecte legate de digestia intestinală;
CD5- să identifice particularităţi legate de fiziologia intestinului gros;
Resurse procedurale:conversatia euristica,explicatia ,observatia,lectura.
Resurse materiale:manual, CD, calculator,videoproiector, fise de evaluare,carte lectura- manual pg. 82.
Tipul de organizare a activităţii:frontal,individual,pe grupe.
Bibliografie
-Ioana Arinis,Aurora Mihail, Biologie. Manual pentru clasa a X-a, editura LVS Crepuscul, 2005
-Ciurchea Maria,Ciolac –Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelor biologice,EDP,1982-Ghid metodologic de aplicare a programei de
biologie, CNC
-Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Lectia- forma de baza a organizarii procesului de predare invatare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES,
2007.
-Viorel Lazar,Daniela Caprarin:”Metode didactice utilizate in predarea biologiei”,Ed.Arves,2008
- Ion Iordache si Ulpia Maria-Leu, Metodica predării biologiei, editura Universităţii ”Al. I. Cuza” Iaşi, 2001
- Programa de biologie pentru liceu, clasa a X-a, aprobată cu ordinul MedCT

1
DESFASURAREA LECŢIEI

2
Nr. Etapele ACTIVITATE DESFĂŞURATĂ Resurse Resurse Resurse Metode
crt lecţiei Competenţe procedurale materiale temporale de
Activitatea Activitatea
derivate profesorului elevilor evaluare

1. Organizarea -pregateste materialul -isi pregatesc 5’


clasei didactic; cartile si caietele;
-noteaza in catalog
elevii absenti si
verifica daca sunt
conditii optime pentru
desfasurarea orei;
2. Reactualizar - adreseza întrebări, - raspund la Conversatia 10’ oral
ecunoştinţe urmăreste elaborarea întrebări; Euristica
anterioare răspunsurilor din care
verifica notiunile
predate
3. Captarea - solicita elevilor - se gandesc la Conversatia CD, 3’
atentiei Observarea pe baza solicitarea euristica calculator,
imaginilor în Power profesorului videoproiec-
Point a componentelor tor
sistemului.

4. Anuntarea -Anunţa titlul lecţiei si -ascultă ,noteaza Conversatia 2’


temei si il scrie pe tabla titlul lectiei. euristica
obiectivelor Sistemul digestiv si
digestia la mamifere.
-comunica clar
competentele derivate
ale lecţiei,care
exprima ceea ce elevii
treuie sa cunoasca la
finalul lectiei.

5. Dirijarea CD1 Utilizeaza mulajul cu -ascultă, observă,


invatarii torsul uman.Enumera scriu,
componentele Observatia
sistemului digestiv la Oral
mamifer.
-urmaresc imaginile
Descrie pe baza
3
CD2 fragmentelor de lectie Explicatia Mulaj
Ael caracteristicile CD lectie Ael 20’
cavitatii bucale si ale -Calculator
digestiei -video-
Anexa 1

SCHEMA LECŢIEI

Sistemul digestiv si digestia la mamifere.

În componenţa sistemului digestiv intră tubul digestiv(cavitate bucala, faringe, esofag, stomac,intestin subtire ,intestin gros, anus) şi glandele anexe
(salivare, ficatul si pancreasul) .
Cavitatea bucală si digestia bucala-au loctransformari fizice, mecanice si chimice(ptialina transforma amidonul preparat in dextrine si maltoza)
In urma masticatiei rezulta bolul alimentar ,care prin deglutitie ajunge in stomac.
Stomacul si digestia gastrica Stomacul este situat sub diafragma,la majoritatea mamiferelor este unicameral,la erbivorele rumegatoare este
tetracameral. In prezenta sucului gastric bolurile sufera transformari mecanice, fizice si chimice. Sucul gastric conţine: apa, mucus, HCl si enzime.
Enzime proteolitice:Pepsina ,labfermentul si gelatinaza.
Enzime lipolitice:Lipaza gastrică
In urma digestiei gastrice se formeaza chimul gastric.
4
Absorbţia intestinală
- are loc la nivelul intestinului subţire;
- se realizează prin intermediul vilozităţilor intestinale;
- absorbţia proteinelor se face sub formă de aminoacizi;
- absorbţia glucidelor se face sub formă de monozaharide;
- -absorbtia lipidelor se face sub forma de acizi grasi si glicerol.
- la finalul absorbţiei intestinale rezultă chilul intestinal;
Fiziologia intestinului gros
- chilul intestinal ajunge la acest nivel; au loc procese de fermentaţie şi de putrefacţie; se reabsoarbe apa cât si sărurile minerale, se sintetizează
vitamina K.
Eliminarea materiilor fecale se realizează prin procesul de defecatie:

Anexa 2.
FISA DE EVALUARE

Nume şi prenume elev:.....................................

1.Completaţi spaţiile punctate cu noţiunile corespunzătoare:

a.Sistemul digestiv este alcatuit din:.............................................................. si......................................................................


b.In urma procesului de digestie glucidele sunt transformate in......................................................,lipidele in.......................................................iar
proteinele in................................................................ .

5
2.Asociaţi noţiunile dintre cele două coloane:

A. Fiziologia intestinului a. reabsorbţia apei


b. vilozităţi intestinale
c. formarea chilului intestinal
d. procese de fermentaţie şi putrefacţie
B. Absorbtia intestinala e. absorbţia proteinelor sub formă de aminoacizi
f. procesul de defecaţie

Timp de lucru:5’

S-ar putea să vă placă și