Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lectie

Data :
Clasa : a-VII-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Profesor : RAMONA MANCU
Obiectul: Biologie-Anatomie
Unitatea de învaţare: Caractere generale, morfofunctionale, comporta
ment, adaptari si importanta unor grupe de vietuitoare
Subiectul:Componentele sistemului nervos
Tipul lectiei: transmitere si insusire de noi cunostinte

Competenţe specifice:
 Identificarea si observarea alcătuiriişi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale
corpului uman (1.1)
 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman(2.1)
 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor(3.1)
 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare
(4.1)
 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare (4.2)

Obiective operationale:
 Sa recunoasca pe materialul didactic partile sistemului nervos .
 Sa localizeze componentele acesteia
 Sa precizeze sistemele de protectie ale componentelor sistemului nervos.
 Sa precizeze modul de alcatuire externa si interna al componentelor sistemului
nervos..

Demersul didactic:

a. Resurse procedurale: observatia,conversaţia euristică;descoperirea;


demonstratia, modelarea
b. Resurse materiale: manual;, atlasul de anatomie ,mulaje, planse
c. Forma de activitate: frontal,

Metode de evaluare: formativa prin chestionare orala


Locul desfasurarii: sala de clasa

Bibliografie:
1. Mihaela Marcu Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran - Biologie. Manual
pentru clasa a VII a, Editura Teora , Bucuresti 1999;
2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baa a organizarii procesului de
predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;
3.Cezar Th. Niculescu si colab- Compendiu de anatomie si fiziologie a omului,
Editura Corint, 2007;
4.Viorel Lazar . –Metode utilizate in predarea biologiei, Editura Arvens, 2009

Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Moment organizatoric Pregăteşte materialul didactic. Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
Notează în catalog elevii
absenţi şi verifica dacă sunt
condiţii optime pentru
desfăşurarea orei.
Verificare cunostintelor Prin chestionare orala Raspund la intrebarile
-Care este definitia profesorului.
neuronului.?
- Care sunt partile
componente ale
neuronului?
- Care sunt particularitatile
neuronului? Prezinta caietele pentru
-Cum se realizeaza verificarea temei.
transmiterea impulsului
nervos la nivelul sinapsei ?
Verifica executarea corecta
a temei pentru acasa.
Captarea atenţiei -Solicită elevilor să Se gândesc şi identifica
priveasca plansa si sa reprezentarea alcatuirii
precizeze ce este sistemului nervos.
reprezentat acolo.
Anunţarea temei şi a Anunţă şi scrie pe tablă tema Notează în caiete titlul lecţiei şi
obuectivelor lecţiei şi prezintă obiectivele urmăresc obiectivele.
pe care elevii trebuie să le
cunoască la terminarea lecţiei.
Dirijarea învăţării Prezinta elevilor plansa cu Notează titlul lecţiei
alcatuirea sisemului nervos
central la om.
Precizeaza partile
componente ale sistemului
nervos central: maduva Urmaresc explicatiile
spinarii, encefalul (creier profesorului s noteaza
mare, creier mic si cerebel). datele in caiete.
Prezinta sistemele de
protectie : protectia osoasa,
sistemul meningeal si
lichidul cefalo-rahidian.
Prezinta elevilor alcatuirea Completeaza lectia in caiete.
externa a maduvii spinarii
si encefalului, detaliind
fiecare segment in parte.
Completeaza schema lectiei
cu detalii privind alcatuirea Urmaresc explicatiile
interna a componentelor profesorului si completeaza
sistemului nervos central. schema in caiete.

In final, schema lectiei va fi


conform anexei, iar
concluzia ce se impune este
aceia ca sistemul nervos are
o alcatuire complexa, si
datorita fragilitatii sale
trebuie protejat de cele trei
sisteme de protectie.
6.Obţinerea performanţei Inventariaza principalele Raspund la intrebarile
elevilor informatii si solicita elevilor profesorului
sa dea raspunsuri clare pentru
a vedea in ce masura au fost
atinse obiectivele.
7. Evaluarea Prin chestionare orala pe tot Se gandesc si raspund la
parcursul lectiei. intrebari.
Rezolvarea fisei de activitate Rezolva fisa de activitate.
de la pagina 61. Noteaza in caiet tema pentru
Tema pt acasa: completarea acasa.
schemei de la pagina 63, si
realizarea de mulaje din
plastilina reprezentand retele
de neuroni sau elemente ale
sistemului nervos central.
Anexa 1

Componentele sistemului nervos

Sistemul nervos:-central-maduva spinarii


- encefal.
- periferic: -nervi
- ganglioni nervosi

Dupa functiile sale avem:


- sistem nervos al vietii de relatie= axul cerebro-spinal
- sistem nervos vegetativ= nervi si ganglioni nervosi

Sistemul nervos central

Maduva spinarii
ALCATUIRE EXTERNA ALCATUIRE INTERNA
• Are forma unui cordon turtit dorso- Substanta alba – la exterior
ventral Substanta cenusie - in interior, sub
• Se intande de la baza encefalului forma literei H
pana la a doua vertebra lombara,
continuindu-se cu filul terminale si
coada de cal
• Pe ambele fete prezinta niste santuri
• Prezinta umflaturi in dreptul
membrelor

Encefalul
COMPONENTA ALCATUIRE EXTERNA ALCATUIRE INTERNA
Trunchiul Reprezinta parte inferioara a Substanta cenusie se afla la
cerebral encefalului. interior sub forma de nuclei.
Este format din trei componente: bulb, Substanta alba se afla la
punte si mezencefal. exterior si printre nuclei,
formand fascicule
ascendente si descendente.
Cerebelul Localizare: in partea posterioara Substanta cenusie – la
trunchiului cerebral exterior =>SCOARTA
Alcatuirea externa: CEREBELOASA si in
2 emisfere cerebeloase interior formand nuclei
legate printr-o punte cerebelosi
numita Substanta alba – in interior
vermis

Creierul mare Suprafata emisferelor cerebrale este Substanta cenusie ce


brazdata de santuri: formeaza SCOARTA
- adanci ce delimiteaza lobii CEREBRALA
- superficiale ce delimiteaza Substanta alba se afla la
girusuri sau circumvolutiunile interior si este formata din
Lobii emisferelor cerebrale se fibre care fac legatura :
denumesc  intre regiuni ale
dupa numele oaselor in dreptul carora aceleiasi emisfere
se afla  intre diferite etaje
ale axului cerebro-
spinal
 intre cele doua
emisfere

Substanta cenusie este formata din corpul neuronilor


Substanta alba este formata din prelungirile neuronilor, ce se organizeaza in cai de
conducere : ascendente ( de la maduva la encefal)
Descendente ( de la encefal la maduva)

S-ar putea să vă placă și