Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ:
Profesor:
Aria curriculară: Matematica si stiintele naturii
Disciplina: Biologie
Clasa:a X-a
Data : 24.11.2016
Unitatea de învăţare : Structura si functiile fundamentale ale organismelor vii: Functia de nutritie
Subiectul lecţiei: Particularitati strucutrale si functionale ale sistemului digestiv la vertebrate.
Resurse de timp : 50 minute
Tipul lecţiei: lectie mixta
Scopul lecţiei: Diferentierea particularitatilor structurale si functionale ale sistemului digestiv la vertebrate in functie de nivelul evolutiv
si adaptarile specifice legate de modul de hranire.
Competenţe specifice:
1.1. Culegerea de date din surse variate de informare/ documentare în scopul asimilării de cunoştinţe despre structura şi funcţiile
organismelor
1.2. Recunoaşterea organelor şi sistemelor de organe vegetale şi animale în scopul comparării lor
2.2. Prelucrarea rezultatelor obţinute din investigaţii şi formularea concluziilor
3.1. Reprezentarea structurii şi funcţiilor organismelor pe baza modelelor
4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare
Obiective operationale:
La sfârşitul lectiei elevii trebuie să fie capabili:
1. să identifice structurile noi care apar la nivelul sistemului digestiv, corelate cu mediul de viata al diferitelor vertebrate;
2. să coreleze structura unor formaţiuni ale sistemului digestiv cu functia realizata si cu adaptarea la modul de hranire;
3. sa-si formeze abilitati de gandire critica
Resurse procedurale: conversatia euristica, problematizarea, observatia.
Resurse materiale: manual, calculator, videoproiector, fise de evaluare, carte lectura- manual pg. 82.
Tipul de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe.
Anticiparea dificultăţilor: - intrerperea curentului→utilizarea manualului;
-intrebari ale elevilor ce depasesc programa→asigurarea unui fond de documentare;
Bibliografie
- Ioana Arinis, Aurora Mihail, Biologie. Manual pentru clasa a X-a, editura LVS Crepuscul, 2005
- Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Lectia- forma de baza a organizarii procesului de predare invatare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES,
2007.
- Viorel Lazar, Daniela Caprarin: ”Metode didactice utilizate in predarea biologiei”, Ed.Arves, 2008
- Ion Iordache si Ulpia Maria-Leu, Metodica predării biologiei, editura Universităţii ”Al. I. Cuza” Iaşi, 2001
1
- Programa de biologie pentru liceu, clasa a X-a, aprobată cu O.M. Nr. 3358/09.03.2004
DESFASURAREA LECŢIEI
Nr. Etapele ACTIVITATE DESFĂŞURATĂ Resurse Resurse Resurse Metode
crt lecţiei procedurale materiale tempo- de
Activitatea profesorului Activitatea
elevilor rale evaluare

1. Organizarea - pregateste materialul didactic; - isi pregatesc cartile 3’


clasei - noteaza in catalog elevii absenti si verifica daca si caietele;
sunt conditii optime pentru desfasurarea orei;
2. Reactualizare - adreseza întrebări prin care verifica capacitatea - raspund la întrebări Conversatia Fise de lucru 15’ oral
a cunoştinţe elevilor de a identifica componentele si Rezolvarea de
anterioare particularitatile sistemului digestiv la mamifere, probleme calculator,
corelate cu tipul de hrana. videoproiec-
- cere elevilor sa rezolve probleme prin care verifica tor
capacitatea acestora de a localiza digestia diferitelor
tipuri de substante alimentare la nivelul tubului
digestiv.
3. Captarea - solicita elevilor vizionarea unui film pentru a - vizioneaza filmul Conversatia calculator, 2’
atentiei observa modul de hranire al altor vertebrate euristica videoproiec-
tor
4. Anuntarea -Anunţa titlul lecţiei si il scrie pe tabla -ascultă ,noteaza Conversatia 2’
temei si Particularitati structural si functionale ale titlul lectiei. euristica
obiectivelor sistemului digestive la vertebrate.
-comunica clar obiectivele operationale ale lecţiei
5. Dirijarea - Solicita elevilor enumerarea grupelor de vertebrate - raspund la intrebare Conversatia 2’
invatarii invatate in clasa a IX-a si precizarea mediului lor de
viata si a modului de hranire
- Solicita elevilor observarea imaginilor din Power - urmaresc imaginile Conversatia calculator, 20’ Oral
Point cu diferite grupe de vertebrate si a si raspund la euristica videoproiec-
particularitatilor sitemului lor digestiv, corelate cu intrebari tor
tipul de hrana în a componentelor sistemului. Explicatia power point
- ascultă, observă,
-Realizeaza schema tablei (Anexa 1) scriu.

6. Asigurarea Prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei si pe Completeaza fisa de Fisa de 6’ scris
feed– back- baza fisei de evaluare evaluare evaluare.
ului (Anexa2)

2
Anexa 1
SCHEMA LECŢIEI

Particularitati structurale si functionale ale sistemului digestive la vertebrate.

Sistemul digestiv al vertebratelor are un plan de organizare unic în cadrul căruia s-au produs în cursul evoluției perfecționări și specializări.

Ciclostomii: - nu au fălci (se numesc agnate) - gura este rotundă, cu dinți cornoși, adaptată pentru fixare pe corpul animalelor parazitate.
- Hrana este suptă, limba funcționând ca un piston.
- Stomacul lipseste.

Pești : - Apar maxilarele – captureaza hrana


- Cavitatea bucala nu este separata de faringe.
- Limba și glandele salivare lipsesc.
- Dintii – sudati de oasele capului la pestii rapitori; - lipsesc la pestii care se hranesc cu plankton.
- Stomacul este voluminos - la peștii răpitori.
- Ficatul este bilobat sau trilobat și are vezicăbiliară.
- La peștii cartilaginoși, apar dinții, din solzii placoidali. Aceștia sunt slab diferențiați, fixați de maxilare și permanent schimbați.

Amfibieni: - cavitatea buco-faringiana este larga.


- Unele specii au o limba foarte mobila cu care prind hrana.
- Intestinul gros se termina cu cloaca (o camera finala comuna pentru tubul digestiv, caile urinare si caile genitale).

Reptile: - cavitatea bucala este separata de cea nazala si de faringe


- la serpi, mandibula se articulează de craniu prin intermediul osului pătrat – permite deschiderea extrem de largă a cavității bucale.
- dinții prezintă o relativă specializare ; la testoase lipsesc, gura avand margini cornoase
- o mai neta diferentiere intre intestinul subtire si cel gros
- Intestinul gros se deschide în cloacă.

Păsări : - ingerare si digerare rapida a hranei


- Lipsa dentiției
- cioc cornos, adaptat modului de hranire
- gusa – dilatatie a esofagului – stocheaza si inmoaie hrana
- stomac cu doua compartimente : - glandular care secreta sucul gastric,
- pipota cu pereti musculosi marunteste hrana
- doua cecumuri la limita dintre intestinul subtire si cel gros – contin bacterii simbionte
3
- intestinul gros se termina cu cloaca.

S-ar putea să vă placă și