Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecţie

I. Date de identificare
Instituţie: Școala Gimnazială „Dimitrie A. Sturdza”,Iași
Nr. de ore: o oră pe săptămână
Data: 04/04/2019
Disciplina: Biologie, clasa a V a
Unitatea de învăţare: Grupe de organisme
Titlul lecţiei: Animale nevertebrate
Tipul de lecţie: Predare-Învățare
Timp: 50 min
Locul de desfăşurare: Laboratorul de biologie
Student: Pușcașu Mihaela Raluca

II.Compentenţe specifice
1.1 Identificarea grupelor și speciilor de animale.
1.2 Stabilirea relațiilor între factorii de mediu și diversitatea animalelor.
2.1 Utilizarea mijloacelor și metodelor adecvate explorării/investigării lumii animale.
3.1 Exersarea utilizării unor surse de informare.
III.
Obiective operaţionale
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1.Sǎ definească noțiunea de nevertebrate, folosindu-l în explicații și descrieri.

O2. Sǎ identifice specii de spongieri şi celenterate;

O3. Sǎ identifice caracterele generale ale spongierilor şi celenteratelor.

O4. Sǎ descrie alcătuirea corpului la burete şi hidra de apă dulce.

O5. Sǎ utilizeze un limbaj științific specific biologiei în descrierea unor viețuitoare.


IV.
Analiza conţinutului lecţiei
Diviziuni de conţinut Subdiviziuni de Cod obiectiv
conţinut
Nevertebrate -sunt întâlnite în orice O1
ecosistem;
-variate ca formă,
mărime și mod de
viață;
-nu au schelet intern
osos cu coloană
vertebrală;
-trăiesc solitar sau
grupate în colonii.
Spongieri SPONGIERI (bureți) O2,O3,O4
Mediul de viaţǎ:
acvatic (ape dulci,
mǎri şi oceane)
Caractere generale:
- animale solitare
sau coloniale ,
libere sau fixate ;
- corpul are formǎ
de cupǎ, nu
prezintǎ organe;
- prezintǎ canale
prin care circulǎ
apa, care se
deschid prin
orificii mari
(osculi) şi mici
(pori);

Celenterate CELENTERATE O2,O3,O4


-sunt nevertebrate
izolate sau grupate în
colonii, fixe și mobile;
-sunt de apă dulce și
de apă sărată;
-dintre acestea fac
parte meduzele, coralii
și hidrele.

V.
Resurse educaţionale: manual, , fișe de lucru , tablă, marker, prezentare power point, computer, filmuleț
Forme de organizare : frontală, individuală
Metode şi procedee: observaţie, conversaţie euristică
Bibliografie :
Programa şcolară
Naela Costica-Metodica predarii biologiei , Editura Graphys Iasi 2008
VI.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele C.d./ Activitatea Activitatea elevilor Strategii didactice Timp Evalua
crt. lecţiei∕ O.o. profesorului re
Evenime Metode Mijloace Forme
ntele didactice de de
instruirii învățare organiza
re
Bună ziua! Notez în Bună ziua! Elevii 2
catalog elevii informează profesorul min.
absenți, asigur cu privire la absenți și
Moment liniștea și verific au datoria de a
1. organiza - dacă sunt condiții asculta profesorul. Conversa Catalog, Frontală Observ
toric optime pentru ția pix are
desfășurarea lecției. sistem
Mă asigur ca toți atică
elevii au materialele
necesare pentru
desfășurarea orei.
Reactualizarea
Elevii răspund la
cunoștințelor se
întrebări.
Reactual realizează pe
izarea parcursul lecției. Frontală
cunoştin Conversa ,
2. ţelor ția individu
anterioa ală
re Orală

Voi ruga elevii să 3


urmărească min
filmulețul pe care l- Elevii ascultă cu
3. Captare am pregătit și să atenție ceea ce le
a - deducă ce vor spune profesorul, Frontală Orală
atenției studia. Elevii vor răspund la întrebări
primi întrebări pe și deduc ce vor
baza filmulețului studia.
urmărit.În funcție de
răspunsurile primite
le voi povesti pe
scurt ce vom învăța.
Astăzi vom învăța
despre animale
nevertebrate.
Voi scrie pe tabla Elevii notează titlul în 3min
4. Enunţar titlul lecției caiete, urmăresc
ea "Animale obiectivele și ascultă
titlului nevertebrate" și voi cu atenție indicațiile Frontală Orală
lecţiei - enumera obiectivele profesorului cu
şi a pe care elevii privire la
obiective trebuie să le desfășurarea orei.
lor cunoască la finalul
orei.

Comunic Le voi prezenta Conversa 15


area elevilor slide-uri ție, min
5. şi O1, power point care Elevii scriu pe caiete. Explicație Frontală
însuşire O5 conțin informații , ,
a despre animalele Observați individu Orală
noilor nevertebrate și în e ală
cunoştin același timp
ţe construiesc schema
lecției pe tablă.
5.1 O2, Voi întreba elevii 15
O3, dacă știu exemple de Elevii notează schema min
O4, animale lectiei în caiete, cu
O5 nevertebrate.. Le voi ajutorul cunostințelor Conversa
prezenta imagini cu anterioare vor ția, Tablă, Frontală Oral
spongieri și răspunde la Explicația marker
celenterate. întrebarile adreate de
Apoi, cu ajutorul mine și citesc fișa de
elevilor , stabilesc documentare
caracteristicile
spongierilor și
celenteratelor.
Pentru Hidra de apă
dulce am pregătit o
fișă de documentare.
Notez schema lecției
pe tablă.
6. Conversa 2
ția, Individu min.
Fixarea Pentru a fixa noile Elevii răspund la explicația al Orală
cunoştin cunoștințe pun intrebări și rezolvă
ţelor întrebări elevilor din sarcina de lucru .
noi lecția predată și
explic ce nu au
- ințeles .
7. Evaluare Pentru a evalua Elevii rezolvă Conversa Fișă de Individu 8 Orala
a cunoștințele noi am exercițiile de pe fișa ția, lucru,foi al min. și
cunoştin - pregătit o fișă de de lucru. observați scrisă
ţelor noi lucru. a
8. Le dau ca temă 2
pentru acasă să min
- învețe foarte bine Notează tema și
Temă lecția pentru ora indicațiile de Conversa Caiete Frontală
Indicaţii următoare și să realizare ția
termine fișa de
lucru.
Apreciez și notez
elevii care au
participat la
desfășurarea orei.

S-ar putea să vă placă și