Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

I. PARTEA INTRODUCTIVĂ
DATA: 17. 03. 2023 (Săptămâna 24)
CLASA: a X-a C – 1 oră/săptămână
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe ale Naturii
DISCIPLINA: Biologie
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Structura şi funcţiile fundamentale ale organismelor vii
SUBIECTUL LECȚIEI: Recapitulare – Respirația, Circulația, Excreția
TIPUL LECȚIEI: Lecție de recapitulare, fixare și sistematizare a cunoștințelor
INSTITUȚIA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Teoretic ”Callatis” Mangalia, jud. Constanța
CADRU DIDACTIC: Sefer Elis-Sibel
DURATA LECȚIEI: 50 min
Conform cu programa școlară aprobată prin Ordinul Ministrului Educației Naționale, nr. 4598/31.08.2004
NR. UNITĂŢI DE MODULUL I MODULUL II MODULUL III MODULUL IV MODULUL V TOTAL
CRT. ÎNVĂŢARE ORE
1. Țesuturi vegetale și 3 - - - - 3
animale
2. Structura și funcțiile 3 7 6 5 4 25
fundamentale ale
organismelor vii (Funcția
de nutriție, de respirație,
de circulație, de excreție,
de relație, de reproducere)
3. Dezechilibre ecologice - - - - 2 2
6. Recapitulare - evaluare 1 1 - 1 1 4
7. Săptămâna Verde - - - 1 - 1
= 27.02-03.03.2023
8. Școala Altfel - - - - 1 1
= 24-28.04.2023
TOTAL ORE 7 8 6 7 8 36

SCOPUL LECȚIEI: reactualizarea, fixarea și sistematizarea de către elevi a conoștințelor privind respirația aerobă și anaerobă, circulația la
plante și mediul intern la om, excreția la plante prin transpirație și excreția la om, precum și bolile sistemelor: respirator, excretor, circulator.

COMPETENȚE GENERALE:
1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor şi a fenomenelor, cu instrumente şi metode ştiinţifice
2. Comunicarea adecvată în diferite contexte ştiinţifice şi sociale
3. Rezolvarea unor situaţii problemă din lumea vie, pe baza gândirii logice şi a creativităţii
4. Manifestarea unui stil de viaţă sănătos într-un mediu natural propice vieţii

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Selectarea unor texte, filme, tabele, desene, scheme, grafice, diagrame ca surse pentru extragerea unor informații referitoare la unele
procese, fenomene și sisteme biologice
1.3. Colaborarea în echipă pentru îndeplinirea sarcinilor de explorare a sistemelor vii
2.1. Organizarea informațiilor științifice după un plan propriu
2.2. Realizarea de produse de prezentare a informațiilor sub formă de modele, forme grafice, texte, produse artistice, cu mijloace TIC, utilizând
adecvat terminologia specifică biologiei
3.1. Interpretarea diverselor modele ale unor sisteme biologice
3.2. Aplicarea unor algoritmi selectați adecvat în investigarea lumii vii
4.2. Identificarea relaţiilor dintre propriul comportament şi starea de sănătate.
Competențe derivate:
La sfârşitul lecției toți elevii vor şti:
C1 - să descrie tipurile de respirație;
C2 –să recunoască organele ce intră în alcătuirea celor 3 sisteme: respirator, circulator, excretor;
C3 - să identifice cauzele, simptomele și metodele de prevenire ale bolilor din cadrul celor 3 sisteme: respirator, circulator, excretor.

RESURSE EDUCAȚIONALE:
a) PROCEDURALE:
METODE SI PROCEDEE: conversația euristică, observația independentă, exercițiul, problematizarea, explicația;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe.
b) MATERIALE: tablă, prezentare ppt, manual, laptop, videoproiector, film educativ, fișe de lucru pe grupe, organele sistemului excretor
din materiale reciclabile, din hârtie decupate, bilețele, caiet de notițe, catalog;
c) TEMPORALE: 50 de minute.

BIBLIOGRAFIE:
 Programa școlară aprobată prin Ordinul Ministrului Educației Naționale, nr. 4598/31.08.2004;
 Mariana Marinescu- Didactica biologiei - Editura Paralela 45;
 Stelica Ene, Gheorghe Sandu, Gheorghe Gamaneci - Manual de Biologie pentru clasa a V-a – Editura LVS Crepuscul, 2005;
 Lazăr Viorel, Nicolae Mariana – Lecţia forma de bază a organizării procesului de predare - învăţare – evaluare la disciplina Biologie,
Editura Arves, Colecţia Ştiinţele Educaţiei, 2007.

METODE DE EVALUARE: formativă prin chestionare orală


II. DESFĂȘURAREA LECȚIEI

NR. MOMENTELE DURATA OB. ELEMENTE DE CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE


EVALUARE
CRT. LECȚIEI METODE MIJL. ȘI FORME
ȘI MAT. DE ORG.
PROCEDE DIDACTICE
E
1 Moment 2` Activitatea profesorului Activitatea Conversație Catalogul pentru Frontală -
organizatoric elevului notarea
Profesorul organizează absenților.
spațiul și climatul educativ Elevii răspund Așezarea
într-un mod optim întrebărilor mobilierului
desfașurării lecției profesorului și sălii astfel încât
incluzând și aspecte ce țin prezintă numele să permită lucrul
de curățenie, aerisirea elevilor absenți. în echipă.
clasei etc. Acesta Elevii își
adresează întrebări elevilor pregătesc
pentru a se asigura dacă materialele
toți sunt bine, pregătește didactice necesare
materialul didactic și demersului
notează în catalog elevii didactic.
absenți (dacă există).
2 Reactualizarea 2` Reactualizarea Elevii sunt atenți Întrebări de Videoproiector, Frontală Observarea
cunoștințelor cunoștințelor se realizează și răspund la actualizare, prezentare ppt comportament
anterioare prin întrebări din lecțiile întrebările conversația ului
anterioare: profesorului. Interogativă participativ.
Posibile . Evaluare orală
răspunsuri:

- Ce lecții ați avut de -Sistemul


pregătit pentru astăzi? respirator,
circulator și
excretor
-Care sunt cele două -Respirația aerobă
tipuri de respirație? și anaerobă

- Care sunt cele două - Seva brută și


tipuri de seve din corpul seva elaborată
plantelor?

Profesorul dirijează
conversația în vederea
reactualizării
cunoștințelor.
3 Captarea 6` Profesorul solicită elevilor Elevii observă cu Expunerea, Laptop, film Frontală Observația
atenției pentru să urmărească filmulețul atenție imaginile conversația didactic sistematică a
lecția nouă proiectat. prezentate și didactică, ( comportament
discută pe baza observarea. https://www.you ului elevului
Profesorul adresează temei propuse tube.com/watch
elevilor următoarele formulându-și ?
întrebări: fiecare părerea; v=Ooh6QQg69a
Potențiale 4)
răspunsuri:

- Ce rol are funcția de -Nutriția include


nutriție în organism  ? activitatea celor 4
sisteme: sistemul
digestiv,
respirator,
circulator si
excretor.
- Este importantă legătura
dintre aceste sisteme? -Da, deoarece
substanțele
hrănitoare pătrund
în organism prin
digestie, sistemul
respirator asigură
sursa de energie a
organismului,
circulația
transportă
substanțele
nutritive în tot
corpul, iar prin
excreție se
elimină resturile
nedigerate.
4 Anunțarea 1` Profesorul anunță și scrie Elevii notează înExpunerea Tablă, cretă, Frontală -
temei și a pe tablă titlul lecției: caiete titlul lecției
Conversația laptop
obiectivelor Recapitulare – Respirația, și solicită
Cicculația, Excreția și clarificări.
cere elevilor să deschidă
cartea la pagina 40. Pentru
sensibilizarea și trezirea
interesului elevilor,
profesorul informează
elevii asupra obiectivelor
urmărite.
5 Redarea 4` Profesorul prezintă Elevii urmăresc Expunerea Prezentare Frontală Evaluarea
conținutului documentul power point. prezentarea power Conversația Power Point atenției
lecției și point și observă implicării și
dirijarea sarcinile posibile înțelegerii pe
învățării la care ar putea fi parcursul
(20`) solicitați. lecției.

Imaginile din Frontală


5` Profesorul creează 6 grupe Elevii analizează Expunerea Prin
de elevi și pregătește imaginile din Conversația prezentarea chestionare
bilețelele. Liderii fiecărei documentul Observația power point orală
grupe vor extrage câte un power point și
bilețel cu sarcinile de lucru răspund în scris la
– Elevii notează pe caiete întrebările
cerința. primite.
Profesorul îi ajută pe elevi
C1 dacă au neclarități.
Sarcininile sunt
următoarele:
GRUPA 1 Elevii vor rezolva Expunerea Bilețele, laptop,
7` ,,Ce este respirația aerobă? exercițiile în Conversația fise (anexa 1)
Dar ce este respirația grupe. Observația
anaerobă și la cine se
întâlnește? Cu ajutorul Lucrul în
materialelor primite echipă
compuneți sistemul Elevii se consultă Expunerea Evaluare orală
respirator la om” și rezolvă Conversația Fișa de lucru,
cerințele pe fișa Observația manual
GRUPA 2 primită.
,,Recunoașteți organele
sistemului excretor la om Când termină,
și compuneți sistemul fiecare echipă Organele
7` excretor din materiale vine în fața clasei, sistemului Frontală
reciclabile” prezintă cerința și digestiv
răspunsul și decupate
GRUPA 3 notează pe tablă.
,,Din ce este alcătuit La final, se
sângele? Care sunt vasele întocmește
de sânge? schema lecției.
Desenați inima, decupați-o
și apoi lipiți-o pe coala
A1”

GRUPA 4
,,Componentele sistemului
circulator la om +
descriere, rol”

GRUPA 5
,,Cu ajutorul corpului unui
coleg, realizați conturul
corpului pe două coli A1.
Enumerați bolile din cele 3
sisteme”

Profesorul: Schema lecției Evaluare orală


- verifică însușirea de către (Anexa 2)
elevi a cunoștințelor
referitoare la respirație,
circulație excreție
-corectează și completează
răspunsurile elevilor
C2 (acolo unde este cazul)
-realizează un tabel pe
tablă împreună cu elevii
(schema lecției)

Profesorul stabilește
concluziile cu privire la
funcția de nutriție
6 Realizarea 10` Pentru realizarea Elevii propuși vor Conversația Metoda ,,Știu, Frontală Prin
feed-back-ului feedback-ului profesorul rezolva oral didactică. vreau să știu, am chestionare
(10`) folosește metoda ,,Știu, întrebările. Exercițiul învățat” în orală
vreau să știu, am învățat” și didactic. google forms Autoevaluare
trimite elevilor un (Anexa 3)
document google forms la
care aceștia vor răspunde.
7 Fixare şi 5` C3 Profesorul proiectează la Elevii reușesc cu Conversația Joc pe calculator Frontală Prin
consolidare tablă un joc pe calculator ajutorul didactică. ( chestionare
(8`) la care toți elevii pot profesorului să Exercițiul https://wordwall orală
răspunde. fixeze .net/ro/resource/
cunoștințele. 12774245/functi
ile-de-nutritie-
la-om) (Anexa
4)

8 Anunțarea 1` Profesorul prezintă tema Elevii notează în Conversația Caiet Lucrul Observarea
muncii pentru acasă: caiete tema pentru individual comportamen
independente Folosind plastilină, elevii acasă. tului
pentru acasă au de creat sistemul participativ
circulator în miniatură.

Model
ANEXA 1 – FIȘE DE LUCRU
ANEXA 2 - Schema tablei
RECAPITULARE – RESPIRAȚIA, CIRCULAȚIA, EXCREȚIA

SPECIFIC OMULUI
SISTEMUL ROL COMPONENTE BOLI SPECIFIC PLANTELOR
RESPIRATOR Schimbul de gaze dintre Căi respiratorii (cavitate Pneumonie, Bronsita, Schimbul de gaze are loc la
organism și mediu nazală, faringe, laringe, Laringită nivelul stomatelor, în proces
trahee, bronhii) fiind implicate toate
Plămâni organele plantei
CIRCULATOR Circulația este asigurată Inimă Varice, Accident vascular, - seva brută (apă + substanțe
de mediul intern (sânge + Vase de sânge (vene, Infarct miocardic minerale)
limfă + lichidul artere, capilare) - sevă elaborate (apă +
intercelular). Circulând, substanțe organice)
mediul intern face
legătura între diferite părți
ale organismului
EXCRETOR Eliminarea din organism a Rinichi Litiază urinară - prin transpirație și gutație,
substanțelor nefolositoare, Căi urinare (uretere, Insuficiență renală la nivelul stomatelor.
toxice sau în exces. vezică urinară, uretră)
ANEXA 3 – METODA ,,ȘTIU, VREAU SĂ ȘTIU, AM ÎNVĂȚAT” ÎN GOOGLE FORMS
ANEXA 4 – JOC EDUCATIV WORDWALL

S-ar putea să vă placă și