Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

I. PARTEA INTRODUCTIVĂ
Data: 02.02.2023
Profesor: Ionescu Irina
Unitatea de învățământ:
Clasa: a-VI-a
Disciplina de învățământ: Biologie
Unitatea de învățare: Funcții de nutriție - Circulația
Tema lecției: Mediul intern. Compoziția sângelui
Tipul lecției: Lecție de transmitere și dobândire de noi cunoștințe
Durata de desfășurare a lecției: 50 minute

Competențe specifice:
1.1. Selectarea unor texte, filme, tabele, desene, scheme, grafice, diagrame ca surse pentru
extragerea unor informații referitoare la unele procese, fenomene și sisteme biologice;
1.3. Colaborarea în echipă pentru îndeplinirea sarcinilor de explorare a sistemelor vii;
2.1. Organizarea informațiilor științifice după un plan propriu;
3.1. Interpretarea diverselor modele ale unor sisteme biologice;

Scopul lecției: Dobândirea de către elevi a unor cunoștințe referitoare la structura și


proprietățile sângelui, în vederea înțelegerii rolului său în menținerea activității normale a
întregului organism.

Obiective operaționale:
La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:
O.1- să descrie compoziția sângelui: lichid de culoare roșie, cu gust ușor sărat și metalic,
alcătuit din plasmă și elemente figurate;
O.2. - să enumere elementele figurate ale sângelui: hematii, leucocite și trombocite;
O.3.- să identifice elementele figurate ale sângelui în atlase, pe planșe sau preparate
microscopice;
O.4 - să exemplifice cel puțin două funcții ale sângelui: de transport, apărare, reglare,
asigurarea unității funcționale a organismului;

Strategia didactică:
Metode și procedee: explicația, exercițiul, conversația euristică, de fixare și de verificare,
observarea independentă, învățarea prin descoperire, lucrul independent, problematizarea,
demonstrația cu ajutorul unor materiale grafice, joc didactic.
Mijloace de învățământ: manual tipărit/digital pentru clasa a VI-a, videoproiector, laptop,
prezentare PowerPoint, imagini proiectate, fișe de lucru, microscop, frotiu de sânge.
Resurse umane: elevii de clasa a VI-a.
Locul desfășurării activității: sala de clasă.
Forme de organizare a activității elevilor: frontal, individual.
Resurse temporale: 50 min.
Anticiparea dificultăților:
1
- Eventuale căderi de curent, întrucât lecția presupune prezentarea PowerPoint. În acest
caz, profesorul va avea materiale alternative pregătite și va folosi desene realizate pe
tablă pentru predarea lecției și pentru a fixa cunoștințele acumulate de către elevi.
- Profesorul poate estima greșit timpul de desfășurare a activităților în clasă și nu se
încadrează în intervalul alocat lecției. În această situație, cadrul didactic va adapta
lecția pe parcurs, astfel încât să se încadreze în timpul alocat (de exemplu, va
completa fișa de lucru împreună cu elevii).

Bibliografie:
 Ministerul Educației Naționale, 2007. Programa școlară pentru disciplina
BIOLOGIE, Clasele a V-a – a VIII-a. București.
 Olteanu S., Tanur I., Giersch Ș., Manea C., Miricel F., Afrim C., 2018. Biologie:
manual pentru clasa a VI-a. București: Edit. Didactică și Pedagogică.
 Șăitan T., Olteanu S., Afrim C., Tanur I., Miricel F., Manea C., Neagu A., Divoiu M.,
Mihai A., 2017. Ghid de pregătire pentru profesorii de biologie. București: Edit.
Didactica Publishing House.

2
II. DESFĂȘURAREA LECȚIEI (SCENARIUL DIDACTIC)

Conținut și sarcini de învățare


Com Strategia instruirii
Etapele Ob peten Resurse
Forme Evaluare
activității . țe temporal
Activitatea Metode și Mijloace de
didactice op. specif e Activitatea elevilor
profesorului procedee organiza
ice
re
Momentul 2 min Verifică prezența și Anunță absenții. Conversați Frontală
organizatori notează absenții. Se pregătesc pentru a
c Verifică mijloacele de începerea lecției.
învățământ necesare
lecției.
1- 2.1. 6 min Împarte Anexa 1 și Răspund întrebărilor Conversația Fisă de Frontală Evaluare
Actualizare solicită elevilor să din rebus: de lucru Joc orală
a noțiunilor completeze rebusul, verificare didactic formativă
necesare răspunzând la întrebări:
trecerii la 1. al patrulea segment al 1. STOMAC
lecția nouă tubului digestiv se
numește;
2. glandă anexă a tubului 2. FICAT
digestiv, care secreta
bila;
3. altă glandă anexă a 3. PANCREAS
tubului digestiv;
4. transformarea fizico- 4. DIGESTIE
chimică a alimentelor în
substanțe simple;
5. organul comun căii 5. FARINGE
digestive și căii
respiratorii;
6. organ care participă la 6. LIMBĂ

3
Conținut și sarcini de învățare
Com Strategia instruirii
Etapele Ob peten Resurse
Forme Evaluare
activității . țe temporal
Activitatea Metode și Mijloace de
didactice op. specif e Activitatea elevilor
profesorului procedee organiza
ice
re
masticație și deglutiție; 7. ESOFAG
7. tub care face legătura
între faringe și stomac.
2-Captarea 1 min Întreabă elevii ce cuvânt Elevii răspund că în Conversația Fisă de Frontală
atenției au descoperit în coloana coloana A-B se euristică, lucru Joc
pentru A-B găsește cuvântul explicația didactic
lecția nouă SÂNGE
3- 1 min Anunță titlul lecției noi Ascultă profesorul, Conversația Prezentare Frontală
Anunțarea și-l notează pe tablă solicită lămuriri, PPT,
temei și a Mediul intern. dacă este cazul. videoproi
obiectivelor Compoziția sângelui Notează în caiete ector,
precizând pe scurt titlul lecției. laptop,
scopul și obiectivele tablă
lecției.
4- 1.1, 32 min Pe baza materialului ppt -Urmăresc Explicația, Imagini, Frontală, Evaluare
Prezentarea 1.3, elevii descoperă prezentarea observarea prezentare Individu orală
optimă a 2.1, alcătuirea mediului PowerPoint și independen PPT, ală formativă
conținutului 3.1. intern: sânge, limfă, explicațiile tă, videoproi Observare
și dirijarea lichid interstițial. profesorului pentru conversația ector, sistematic
învățării Completează schema a înțelege alcătuirea euristică și calculator, ă
tablei și solicită elevilor mediului intern. de fixare, fișe de
să citească din Răspund exercițiul, lucru
prezentarea PowerPoint solicitărilor lucrul
informațiile despre profesorului și independen
O1 lichidul interstițial și notează în caiete t,
limfă. schema lecției. demonstrați

4
Conținut și sarcini de învățare
Com Strategia instruirii
Etapele Ob peten Resurse
Forme Evaluare
activității . țe temporal
Activitatea Metode și Mijloace de
didactice op. specif e Activitatea elevilor
profesorului procedee organiza
ice
re
-Prezinta elevilor un a cu
filmuleț ajutorul
https://www.linkedin.com/po unor
sts/slava-bobrov_biology- materiale
neuroscience-medicine-
activity-
- Urmăresc grafice
6990674984339664896- filmulețul, răspund
2yYF/? solicitărilor
utm_source=share&utm_med profesorului,
ium=member_android și o identifică
animație și împreună cu componentele
aceștia completează sângelui și sunt
schema tablei cu conduși la concluzia
compoziția chimică a că sângele este un
sângelui: plasmă și țesut conjunctiv,
elemente figurate notează în caiet.
(globule roșii și albe,
trombocite).

- Profesorul solicită -Urmăresc


O2 elevilor să citească din prezentarea
prezentarea PP PowerPoint și
descrierea compoziției explicațiile
chimice a plasmei. profesorului pentru
Profesorul adaugă a identifica
explicații insistând compoziția și rolul
asupra rolului plasmei. Răspund

5
Conținut și sarcini de învățare
Com Strategia instruirii
Etapele Ob peten Resurse
Forme Evaluare
activității . țe temporal
Activitatea Metode și Mijloace de
didactice op. specif e Activitatea elevilor
profesorului procedee organiza
ice
re
fibrinogenului în solicitărilor
coagularea sângelui și profesorului și
completează schema notează în caiete
O3 tablei.
- Descrie globulele roșii Urmăresc animația
folosind prezentarea și explicațiile
PowerPoint, iar prin profesorului, cer
prezentarea unei explicații
animații evidențiază suplimentare daca
forma de disc biconcav a este necesar pentru a
hematiilor adaptată la identifica hematiile
îndeplinirea funcției lor din sânge și rolul
de transport al acestora, notează în
oxigenului și dioxidului caiet.
de carbon.

-Prezintă filmulețul Urmăresc animația


https://www.linkedin.com/pos
și explicațiile
ts/slava- profesorului și
bobrov_neuroscience-
O4 biology-medicine-activity-
descoperă rolul și
7021073042457964544- modul de acțiune al
1Gj9/? leucocitelor din
utm_source=share&utm_me sânge, își amintesc
dium=member_android și o cum se realizează
animație și împreună cu fagocitoza și
elevii descrie globulele notează în caiet.

6
Conținut și sarcini de învățare
Com Strategia instruirii
Etapele Ob peten Resurse
Forme Evaluare
activității . țe temporal
Activitatea Metode și Mijloace de
didactice op. specif e Activitatea elevilor
profesorului procedee organiza
ice
re
albe și rolul lor în
apărarea organismului,
analizează imaginile din
prezentarea PowerPoint
referitoare la fagocitarea
microbilor de către
leucocite.
-Prezinta filmulețul Emite ipoteze cu
https://www.linkedin.com/po privire la motivele
sts/slava-bobrov_biology- naturale ale opririi
neuroscience-medicine-
activity-
hemoragiei și
6989934238338830336- urmăresc
Jy5r/? explicațiile
utm_source=share&utm_med profesorului.
ium=member_android și Notează în caiet.
definește plachetele
sangvine făcând referire
la situațiile când elevii s-
au accidentat și s-a
produs o hemoragie, iar
aceasta s-a oprit fără
intervenția personalului
medical datorită
existenței trombocitelor
și a fibrinogenului.
5-Fixarea 4.1. 6 min Împarte Fișele de lucru. -Primesc fișele de Conversația Microsco Frontală Evaluare

7
Conținut și sarcini de învățare
Com Strategia instruirii
Etapele Ob peten Resurse
Forme Evaluare
activității . țe temporal
Activitatea Metode și Mijloace de
didactice op. specif e Activitatea elevilor
profesorului procedee organiza
ice
re
cunoștințelo Îndrumă elevii în lucru, citesc , p, Frotiu orală
r observarea la microscop indicațiile și încep problematiz de sânge, formativă
a unui frotiu de sânge, să efectueze area, Manual,
pentru identificarea sarcinile respective. învățarea Laptop,
hematiilor. Elevii observă la prin Prezentare
Solicită elevilor să microscop un frotiu descoperire PowerPoi
lucreze în echipă cu de sânge și nt
colegul de bancă pentru descoperă
a completa Fișa de lucru. elementele
structurale ale
sângelui
Elevii sunt
îndrumați să
deseneze ceea ce
observă la
microscop, folosind
și celelalte mijloace
pe care le au la
dispoziție
(manualul, planșă
PowerPoint).

- Citesc răspunsurile
notate în Fișa de
lucru
6-Feedback O1, 1.1, 1 min Profesorul face aprecieri Conversația Frontală Evaluare

8
Conținut și sarcini de învățare
Com Strategia instruirii
Etapele Ob peten Resurse
Forme Evaluare
activității . țe temporal
Activitatea Metode și Mijloace de
didactice op. specif e Activitatea elevilor
profesorului procedee organiza
ice
re
(aprecieri O2, 1.3, colective sau orală
ale O3, 2.1., individuale, în urma formativă
activității O4 3.1.,. răspunsurilor date de
elevilor) elevi.
-tema pentru 1.3., 1 min Comunică elevilor tema Elevii notează tema Conversația Frontală
acasă 2.1., pentru acasă: Evaluarea pentru acasă în
3.1. pagina 71 caiete.

9
III. SCHEMA LOGICĂ A LECȚIEI (SCHEMA TABLEI)
02.02.2023

Mediul intern. Compoziția sângelui

= sânge, limfă, lichid intercelular

Sângele = țesut conjunctiv


- reprezintă 8% din masa corpului
- alcătuire: plasma + elemente figurate

1. Plasma 90% apă


reziduu uscat - glucide, lipide, proteine
- vitamine, săruri minerale
FIBRINOGEN

2. Elemente figurate
a) globule roșii = HEMATII= ERITROCITE - 4-5 mil / mm3 sânge
-formă – disc biconcav;
- anucleate – nu se divid;
- produse în măduva roșie a oaselor(trăiesc ~120 zile);
- distruse în ficat și splină;
- conțin hemoglobină: - hemoglobina +oxigen =oxihemoglobină ;
- hemoglobina + dioxid de carbon= carbohemoglobină;
Rol:- transportă oxigenul și dioxidul de carbon;

b) globule albe = LEUCOCITE – 6-8 mii /mm3 sânge


Rol: apără organismul – fagocitoză și produce anticorpi;
c) TROMBOCITE = plachete sanguine – 400 mii / mm3 sânge
-rol: coagularea sângelui;

10
IV.a. FIȘĂ DE LUCRU
Nume și prenume:
Data:

FIȘĂ DE LUCRU – Mediul intern. Compoziția sângelui


Sarcini de lucru:

1.Înscrie în tabel componentele sângelui și caracteristicile lor.

Componente Caracteristici

1……………………………………………......... ……………………………………………………………................
.
……………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………

2……………………………………………………. ……………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………

3…………………………………………………. ……………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………..

4…………………………………………………. ……………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………

3. Exemplifică cel puțin două roluri ale sângelui

2.Observă la microscop un frotiu de sânge. Desenează ceea ce observi.

11
Anexa nr. 1

JOC DIDACTIC - Sângele

Completați rebusul și aflați cuvântul din coloana A-B.

1. al patrulea segment al tubului digestiv se numește;


2. glandă anexă a tubului digestiv, care secretă bila;
3. altă glandă anexă a tubului digestiv;
4. transformarea fizico-chimică a alimentelor în substanțe simple;
5. organul comun căii digestive și căii respiratorii;
6. organ care participă la masticație și deglutiție;
7. tub care face legătura între faringe și stomac.

12
REZOLVARE REBUS

1. segmentul cel mai dilatat al tubului digestiv;


2. glandă anexă a tubului digestiv, care secretă bila;
3. altă glandă anexă a tubului digestiv ;
4. transformarea fizico-chimică a alimentelor în substanțe simple;
5. organul comun căii digestive și căii respiratorii;
6. organ care participă la masticație și deglutiție;
7. tub care face legătura între faringe și stomac

1 S T O M A C

2 F I C Â T

3 P A N C R E A S

4 D I G E S T I E

F A R I N G E

6 L I M B A

7 E S O F A G

13

S-ar putea să vă placă și