Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE LECŢIE

I.DATE INTRODUCTIVE:

Data: 13.01.2023
Clasa: a VII-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de invatare: Functiile de relatie
Titlul lecţiei: Tiroida
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Sulpicani
Profesor: Gramada Ionica Petronela
Tipul lecţiei: Comunicarea si insusirea de noi cunostinte
Durata de desfăşurare a lecţiei: 50 minute
Scopul lecţiei: insusirea cunostintelor despre fiziologia tiroidei, despre hormonii tiroidieni ;cunoasterea celor mai frecvente boli cauzate de
disfunctii ale tiroidei;
Competenţe specifice:
1.1. Sistematizarea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, utilizate ca surse pentru explorarea unor sisteme biologice, a unor
procese și fenomene
3.1. Realizarea unor modele ale sistemelor biologice
4.1. Conceperea unor măsuri de menținere și promovare a unui stil de viață sănătos
4.2. Interpretarea relațiilor dintre propriul comportament și starea de sănătate

Obiective operaţionale (competenţe derivate):


La sfârşitul lecţiei elevii trebuie sa fie capabili:
O1- să reţină localizarea şi structura tiroidei ;

O2- Să cunoască principalii hormoni tiroidieni şi rolul acestora în organism;

O3-Să precizeze bolile cauzate de disfuncţii ale tiroidei;

Strategii didactice:
- resurse procedurale: conversaţia euristică, expunerea,observatia, invatarea prin descoperire,mosaic, studiu de caz
-resurse materiale: catalog, tablă, cretă, videoproiector, , manual, coli de hartie , markere
- forme de organizare: individual, frontal si pe grupe

- metode de evaluare: : observaţia sistemică, evaluare orală


Bibliografie

1. Costică Naela -Metodica predării biologiei, Editura Graphys, Iași, 2008


2. Grasu, A.D., Cîrstoiu, J., Biologie. Manual pentru clasa a VII-a, Editura Litera, București.

3. Sprîncenea, A.I., Ghițulescu, F.C., Biologie. Manual pentru clasa a VII-a, Editura Ars Libri, Costești
II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Ob.

Secvenţele opera- Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Evaluare

lecţiei ţionale Metode şi Mijloace Forme de


procedee de organizare
invăţămân
t

1. 2. 3. 4. 5. 6 7 8

1. Organizarea Organizează clasa pentru lecţie; Activitate


clasei individuală
Solicită lista cu prezența; Pregătesc caietele şi Observaţia Catalog și frontală
1 min. materialele pentru lecţie

2.Reactualizar Profesorul solicită elevilor să răspundă -sunt atenți la indicații Evaluare


ea la întrebări din lecţia anterioară. orala
cunoştintelor Întreabă ce este hipofiza, din ce este - elevii răspund Conversatia
alcatuită, care sunt proprietatile ei, ce euristica Activitate
10 min boli produce disfunctia hipofizara. frontală
-adrează întrebări la rândul
lor;

3. Captarea Se va face cu ajutorul unui rebus ce va -rezolva rebusul si Evaluare


atentiei face trimitere la noua lectie .(Anexa 1) descopera titlul lectiei noi: Observația Activitate orala
individuală
3min. TIROIDA și frontală
Prezintă ceea ce trebuie să ştie elevii - notează titlul lecţiei în Descrierea Caietul de
la sfârşitul lecţiei; caiete; notițe
Conversatia
Scrie titlul pe tablă
euristică

4. Dirijarea

Învățării Folosind metoda Mozaicul,elevii vor fi -toti elevii cu numarul 1 se


grupati in patru grupe . aduna intr-un grup, cei cu
20 min. numarul 2 in alt grup si asa Invatarea
Profesorul va explica fiecarei grupe mai departe , grupele nou prin
O1 tema si sarcina de lucru . descoperire
formate sunt numite de
Tema –Tiroida ‚’’experti ’’ Studiul de Fise de
caz lucru
Sarcina –Invatam si ne invatam unii pe -fiecarui grup i se imparte Activitate Evaluare
altii ; o fisa de lucru ce contine Coli de pe grupe orala
O2 hartie
materialul de studiat si
Solicita elevilor sa urmareasca cu cateva incicii cu ce ttebuie Conversatia
atentie sarcinile din fisa de lucru si sa euristica Markere
invatat .(Anexa 3A, 3B.
raspunda cu atentie la intrebari; 3C, 3D)
Activitate in
Profesorul se asigura ca informatiile -elevii au ca sarcina sa perechi
invatate sunt corecte si bine intelese. Observatia
invete bine materialul
O3
primit

Un membru din fiecare Manual


digital
grup va prezenta la tabla
raspunsurile obtinute

Din prezentarea de pe tabla


se va sintetiza schema
lectiei

5. Obținerea Inventariaza principalele informatii si Asculta ,gandesc ,raspund Conversatia


performanței solicita elevilor sa dea raspunsuri clare euristica
10 min pentru a verifica masura in care au fost Activitate Evaluare
atinse obiectivele vizate. frontala orala

5.Asigurarea

Feedback-ului Observarea unui filmulet ce contine Sunt atenţi si raspund la Conversația Film Activitate
informatii legate de lectie si rezolvarea intrebari didactic frontală
4min unui test de la finalul filmuletului.

6.Evaluare Face aprecieri verbale asupra prestaţiei Sunt atenţi


elevilor.
2 min Conversaţia Catalogul Aprecierea
Se apreciază cu note participarea verbală
elevilor la lecţie
Anexa 1

Rebus

1. T
2. I
3. R
4. O
5. I
6. D
7. A

1. Glandele cu rol dublu se mai numesc si glande …


2. Secretia excesiva a unui hormon este numita…
3. Glandele care isi varsa secretiile numite hormoni direct in sange de numesc glande…
4. Cresterea excesiva a extremitatilor corpului si a unor organe interne se numeste…
5. Hiposecretia de hormoni de crestere determina … hipofizar
6. Hormon care determina secretia de lapte matern…

8
Anexa 2
Tiroida

Caracteristici:
- este așezată în fața traheei și are o masă de 25-30g;
- formată din doi lobi laterali, uniți printr-o porțiune transversală, numită istm;
- este bogat vascularizată.

Hormoni secretați și acțiunea lor:


- Secretă doi hormoni bogați în iod, tiroxina fiind cel mai important
- Acționează asupra a numeroase zone din corp astfel:
• determină diferențierea țesuturilor;
• intervine în procesul de creștere;
• influențează dezvoltarea și activitatea creierului;
• acționează asupra activității inimii;
• intensifică metabolismul și producerea de căldură în organism.

Dereglări funcționale:

Hipotiroidismul determină:
- în copilărie nanismul tiroidian sau cretinism(creștere încetinită și disproporționată, sistemul nervos nu se dezvoltă normal);
- la adult scăderea temperaturii corporale, diminuarea funcției musculare, scăderea capacității intelectuale și încetinirea funcțiilor de nutriție.

Hipertiroidismul determină:
- la adulți boala Basedow (gușă moale sau nodulară, scădere în greutate, accelerarea bătăilor inimii, nervozitate, insomnie, stare de anxietate, ieșirea ochilor din
orbite.

Gușa endemică apare din cauza lipsei de iod.

9
10
Anexa 3 A

GLANDA TIROIDĂ

Studiați conținuturile de la pagina 61 și rezolvați următoarele cerințe:

1. Descoperă pe desene localizarea glandei tiroide precum și alcătuirea acesteia.

11
- Localizare:………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

-Cântărește: …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

-Formă : ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

-Alcătuire: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Anexa 3B

GLANDA TIROIDĂ

Studiați conținuturile de la pagina 61 și rezolvați următoarele cerințe:

12
2. Glanda tiroidă produce 2 hormoni (T3 și T4) care conțin iod. Identifică și notează acțiunile hormonilor tiroidieni asupra celulelor și organelor țintă:
………………………………………………………………………………………….......
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Anexa 3 C

GLANDA TIROIDĂ

Studiați conținuturile de la pagina 61 și rezolvați următoarele cerințe:

Descrie principalele disfuncții endocrine întâlnite la om. Caută imagini care indică aceste afecțiuni:

 Hipersecreția de hormoni tiroidieni ( boala lui Basedow, gușa exoftalmică) –

13
 Cauze :
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
..
 Manifestări:
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………

Anexa 3 D

GLANDA TIROIDĂ

Studiați conținuturile de la pagina 61 și rezolvați următoarele cerințe:

Descrie principalele disfuncții endocrine întâlnite la om. Caută imagini care indică aceste afecțiuni:
 Hiposecreția de hormoni tiroidieni:
 Cauze:
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
- La copil (nanismul tiroidian care se manifestă astfel:………………………………………………………………….........................

14
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………..
- La adult (mixedem)care se manifestă astfel: :…………………………………………………………………………………….................
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………….
-Gușa endemică:
 Cauze:
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
 Manifestări:
……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……….
 Prevenire:
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

15

S-ar putea să vă placă și