Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect de lectie

A.Componenta introductiva
I. Date de identificare
Unitatea de invatamant: SCOALA GIMNAZIALA OSTRA
Data: 17.01.2023
Clasa: a VII-a
Profesor: MAZĂRE OTILIA IONELA
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina de invatamant: Biologie
Unitatea de invatare: GLANDE ENDOCRINE
Tema lectiei: PANCREASUL ENDOCRIN
II. Componentele lectiei
Tipul lectiei: insusire de noi cunostiinte
Scopul lectiei: dobândirea de către elevi a unor cunoştinţe referitoare la pancreasul endocrin necesare înţelegerii rolului acestuia

Locul de desfasurare: sala de clasa


Competente generale:
1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor, cu instrumente și metode științifice
2. Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale
3. Rezolvarea unor situații problemă din lumea vie, pe baza gândirii logice și a creativității
4. Manifestarea unui stil de viață sănătos într-un mediu natural propice vieții
Competente specifice:
1.1. Sistematizarea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, utilizate ca surse pentru explorarea unor sisteme biologice, a
unor procese și fenomene
2.1.Interpretarea contextualizată a informațiilor științifice
2.2. Expunerea, în cadrul unui grup, a informațiilor prezentate sub formă de modele, grafice, texte, produse artistice, cu mijloace TIC,
utilizând adecvat terminologia specifică biologiei
3.1. Realizarea unor modele ale sistemelor biologice
3.2. Elaborarea unor algoritmi pentru realizarea unei investigați

Obiectivele operationale:
Obiective cognitive: La sfarsitul lectiei elevii ar trebui sa fie capabili:
-Să precizeze rolurile pe care le indeplineste pancreasul in corp
-Să recunoască localizarea pancreasului
-Să cunoasca hormonii pe care ii secreta si efectele lor in organism

Strategia didactica:
Metode didactice:
Expozitiv-euristice: M1 - Conversatia euristica
M2 - Explicatia
M3 - Observatia
Interactive:
M4- Invatarea prin descoperire
M5 - Problematizarea
Instrumente de evaluare: verificare orala, observarea sistematica a elevilor, , evaluare secventiala, analiza raspunsurilor date
Forma de organizare a activitatii: frontala, individuala

Resurse:
a. Umane: elevii
b. Temporale: 50 minute
c. Materiale:
Pentru toata clasa: - manuale,planse,fise,ppt

Bibliografia:
1.Costica, N., 2008, Didactica biologiei, Editura Stef, Iasi.
2.Dobran, F., 1997, Biologie-manual pentru clasa a VII-a, Editura Teora, Bucuresti.
3.Ghete, M., Grosu, M., 2002, Activitati practice de biologie pentru gimnaziu, Editura 4.Didactica si Pedagogica, Bucuresti
5.Carmen Bulzan, Mariana Ciobanu, Roxana Luminița-Ghid de practică pedagogică, Editura Didactică și Pedagogică R.A,
București, 2009

Etapele (evenimentele) Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea


lecţiei
Momentul organizatoric stabileşte ordinea şi prezenţa prezintă prezenţa şi îşi
creează climatul afectiv necesar bunei pregătesc materialele
desfăşurări a activităţii necesare lecţiei
notează în catalog elevii absenţi
Verificarea reactualizarea unor cunoştinţe anterioare răspund la întrebările chestionare
cunoştinţelor profesorului orală

Captarea atenţiei Profesorul adresează câteva întrebări Elevii raspund chestionare


pentru lecţia nouă şi din lecția anterioară. întrebărilor. orală
reactualizarea
cunoştinţelor Elevii sunt rugați să vizioneze un Elevii urmaresc cu
filmulet didactic. atenție.

Anunţarea temei şi a Anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei şi notează în caiete titlul
competenţelor prezintă noile competenţe. lecţiei şi urmăresc
Pancreasul endocrin obiectivele
Dirijarea învăţării Folosind metoda Mozaicul,elevii vor fi Toti elevii cu chestionare
grupati in patru grupe . numarul 1 se aduna orală
Profesorul va explica fiecarei grupe intr-un grup, cei cu
tema si sarcina de lucru . numarul 2 in alt grup
si asa mai departe ,
Tema –Pancreasul endocrin grupele nou formate
Sarcina –Invatam si ne invatam unii pe sunt numite de
altii ; ‚’’experti ’’
-fiecarui grup i se
Solicita elevilor sa urmareasca cu imparte o fisa de lucru
atentie sarcinile din fisa de lucru si sa ce contine materialul
raspunda cu atentie la intrebari; de studiat si cateva
incicii cu ce ttebuie
Profesorul se asigura ca informatiile invatat .(Anexa 3A,
invatate sunt corecte si bine intelese. 3B. 3C, 3D)
-elevii au ca sarcina sa
invete bine materialul
primit

Un membru din
fiecare grup va
prezenta la tabla
raspunsurile obtinute.

Din prezentarea de pe
tabla se va sintetiza
schema lectiei.
Obţinerea performanţei inventariază principalele informaţii şi răspund la întrebări
elevilor observaţii cerând elevilor să dea
răspunsuri scurte. rapide, clare, concrete
Evaluarea performanţei solicită elevii să rezolve exerciţiile din rezolvă exercitiile testare scrisă
fişa de evaluare chestionare
ANEXA 6 orală
Încheierea activităţii anunţă elevii ce au de pregătit pentru recepţionează apreciere
lecţia următoare aprecierile verbală
comentează răspunsurile elevilor profesorului observaţie
face aprecieri asupra activităţii clasei sistematică
notează elevii care au răspuns
Pancreasul endocrin
Anexa 1.
Caracteristici:
-este o glandă mixtă:
-partea exocrină secretă sucul pancreatic,reprezintă 97%
-partea endocrină secretă mai mulți hormoni, important
fiind insulina,reprezintă 3 %din volumul glandei.
1. LOCALIZARE
- se află în cavitatea abdominală,în partea stângă la nivelul
duodenului;
- 2.Alcătuire:
- Cap-în potcoava duodenului
- Corp-o porțiune orizontală
- Coadă-o porțiune ascuțită
Este un organ cu lungime de 15-20 cm, greutate medie
de 80 g.
3.Hormoni secretați și acțiunea lor:
- insulina - Scade cantitatea de glucoză din sânge,hormon
hipoglicemiant.
- glucagonul – crește cantitatea de glucoză în sânge,hormon
hiperglicemiant.
-
4. Dereglări funcționale- disfuncții
◙ Hipofuncţia de insulină determină apariţia diabetului zaharat care se manifestă prin
: ► hiperglicemie (creşterea concentraţiei de glucoză în sânge);
► poliurie (eliminarea unei cantități mari de urină), polifagie, polidipsie (sete exagerată și consum mare de lichide); glicozurie
(eliminarea de glucoză prin urină);
► scădere în greutate;
► afectarea funcţionării sistemelor: nervos, excretor, circulator.
◙ Hiperfuncția de insulină determină hipoglicemie (cu consecințe în special asupra sistemului nervos, care nu face depozite de
glucoză, transpirații, tremurături, comă).
Anexa 2
Studiați conținuturile de la pagina 48 din manual și rezolvați următoarele cerințe:

1. Descoperă pe desene localizarea și alcătuirea pancreasului endocrin.

- Localizare:………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

-Cântărește: …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

-Alcătuire: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Anexa 3. Pancreasul endocrin
Studiați conținuturile de la pagina 48 și rezolvați următoarele cerințe:

2. Identifică hormonii secretati de pancreasul endocrin și notează acțiunile hormonilor


………………………………………………………………………………………….......
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………
Anexa 4
Pancreasul endocrin
Studiați conținuturile de la pagina 48 și rezolvați următoarele cerințe:
Descrie principalele disfuncții endocrine întâlnite la om. Caută imagini care indică aceste afecțiuni:

 Hipofuncția de insulină

 Cauze :
………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………..
 Manifestări:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………
Anexa 5
Pancreasul endocrin
Studiați conținuturile de la pagina 48 și rezolvați următoarele cerințe:
Descrie principalele disfuncții endocrine întâlnite la om.
 Hiperfuncția de insulină:
 Cauze:
………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………….
 Manifestări
ANEXA 6 FISĂ DE LUCRU

Selectează din piramidă, alimentele potrivite


unui regim alimentar adecvat pentru o persoană cu
hiperglicemie, pentru o săptămână.
Stabilește valoarea de adevăr a următoarelor enunțuri:

..... 1. Cauza diabetului zaharat este hiposecreția de insulină


..... 2. Glucagonul este secretat de celule BETA.
..... 3. Partea exocrină a pancreasului reprezintă 3% din volumul glandei.
..... 4. Insulina este secretată de celule ALFA.

II. Completează spațiile punctate:


Pancreasul are o secreție dublă, fiind o glandă ................. Insulina și
glucagonul sunt doi hormoni ......................... având efecte opuse.
Hiposecreția de insulină duce la apariția .......................,
manifestat prin : ................

S-ar putea să vă placă și