Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic „Alecu Russo”, Orhei


Data: 12.10.21
Clasa: a XI-a C
Profesor: Kolodrevski Oxana
Aria curriculară: Matematică şi științe
Obiectul: Biologie
Unitatea de ȋnvăţare: Recepția senzorială la om
Tema: Analizatorul acustico - vestibular la om
Scopul lecției:
- Cunoașterea de către elevi structura și fiziologia analizatorilor acustico-vestibular;
- Identificarea structurilor anatomice ale analizatorului care realizează funcția auditivă și vestibulară
Tipul lecţiei: mixtă
Competenţe specifice disciplinei: 1; 2; 3.
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:
Competența 1: să recunoască topografia organelor și a sistemului de organe în organismul uman;
Competența 2: să utilizeze tehnici, mulaje și materiale în procesul de investigare a structurilor și a funcțiilor
organelor, a sistemelor de organe ale organismului uman;
Competența 3: să proiecteze acțiuni de menținere a stării de sănătate a organismului uman.
Subcompetențe:
 Interpretarea rolului recepţiei senzoriale în viaţa omului;
 Identificarea structurilor şi interpretarea mecanismului de funcţionare ale analizatorilor auditiv şi vestibular;
 Identificarea factorilor nocivi, determinarea măsurilor de igienă personală.
Obiective operaționale:
O1- să identifice principalele structuri ale analizatorului acustico-vestibular;
O2- să precizeze segmentele analizatorului acustico-vestibular;
O3- să cunoască modalităţi de implicarea a fiecărui component al analizatorului în realizarea funcției auditive;
STRATEGIA DIDACTICӐ:
a) Resurse procedurale: observația, explicația, conversația euristică, proiectul de cercetare, ȋnvățare prin
descoperire, GPP, studiu de caz, demonstrare, asocierea prin imagini, graficul T.
b) Resurse materiale: manuale, planșe, imagini calculator,fișe individuale, video, mulaje, proiect.
c) Resurse temporale: 45 minute
FORMA DE ACTIVITATE- pe grupe, frontal
LOCUL DE DESFӐŞURARE: sala de clasă
EVALUARE- formativă prin chestionare orală individuală și grup.
LOCUL DESFӐŞURӐRII- sala de clasă
Bibliografie:
1. Maria Duca , Lidia Dencicov – Cristea Biologie precese și sisteme vitale, manual pentru clasa a XI –a;
2. Elena Huţanu Crocnan, Irina Huţanu- Manual de biologie clasa a XI a, Editura Didactică şi Pedagogică
Bucureşti, 2008;
2. Dan Cristescu, Carmen Sălăvastru, Bogdan Voiculescu, Cezar Niculescu, Radu Cârmaciu- Manual de biologie
clasa a XI a, Editura Corint 2008;
3. Internet - https://proform.snsh.ro; https://www.medicpresents.com/medical-powerpoint-
presentations/analizatorul-auditiv/952.html, http://www.educatieonline.md/Class?11#1;
Conţinut informațional: conform programei;
Desfășurarea lecției

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea Resurse temp.


elevilor
1. Moment -Asigură liniștea și disciplina în sala de -iși pregătesc 1 minute
organizatoric clasă; cărțile și caietele;
-Notează absenții; -un elev indică
absenții;
2. Reactualizarea -Adresează ȋntrebări referitoare la anatomia - răspund la 4 minute
cunoştințelor şi fiziologia principalilor analizatori: ȋntrebări
Structura analizatorului, Senzația, Percepția. - demonstrarea la
1. Din ce este formată Segmentul perifesic? planșă
2. Cum pot fi clasificate celulele receptoare?
3. Din ce este format segmentul intermediar?
4. Din ce este format segmentul central?
Completează fisa de lucru propusă
3. Captarea atenției Profesorul le propune elevilor o situație - răspund la 3 minute
problema: Prezentaţi funcţiile urechii şi ce se ȋntrebări
intamplă daca cineva va bate la ușă cu
diferită intensitate a zgomotului?
Completează răspunsurile elevilor
4. Anunțarea temei și a Prezintă competenţele ce vor fi urmărite pe -notează titlul 2 minute
competenţelor specifice parcursul lecţiei lecției în caiete
şi a modului de -ascultă
realizare a acestora competentele
specifice
5. Dirijarea ȋnvăţării - Organizează clasa în 4 echipe. - se grupează 30 minute

Fiecare grupă de elevi a primit ca sarcină să


studieze completând fișa și graficul T în
baza materialului din manual și identificarea
importanței componentului în transmiterea
undelor mecanice auditive spre realizarea
senzației auditive: Localizarea, anatomia
analizatorului auditiv, recepţionarea şi
transformarea sunetului

1.Segmentul periferic:
Urechea externă( pavilionul urechii; Pag. 32
Conductul auditiv extern; Timpanul)
2. Segmentul periferic:
Urechea medie( Cavitatea timpanică,
Pag. 32
Sistemul de oscioare, Trompa lui
Eustachio;)
. Segmentul periferic
Urechea Internă( Laberintul osos / Pag. 33
Laberintul membranos)
4. Segmentul intermediar / Segmentul Pag. 33-34
central

Fiecare grupă realizează în baza materialului


studiat un poster care va conține o imagine : - fiecare lider de
Structura și funcția componentului pentru a grup prezintă
asigura recepționarea și transmiterea posterul
sunetului.

Solicită elevilor ca un lider din fiecare - completând cu


grupă să prezinte ceea ce au pregatit. unele
concretizări la
Profesorul pe baza informaţiilor prezentate structura și
de elevi, completează lucrurile neȋnţelese. funcția
componentului
La finalul prezentărilor se fixează cele mai auditiv
importante idei care sunt notate ȋn caiete
6. Fixarea cunoştinţelor Profesorul ȋmparte elevilor o fişă de lucru. - rezolvă fişa şi 3 minute
prezintă
răspunsurile.
7. Evaluarea și notarea - notează activitatea elevilor - sunt atenţi şi 1 minut
elevilor participă la
evaluare
8. Tema pentru acasă Ex. 6 pag. 35 1 minut

Clasa a XI-a
FISA DE LUCRU
la tema de acasă:

Fișa de lucru pentru reflexie.

S-ar putea să vă placă și