Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecţie

I. Date de identificare:
Instituţie:
Nr. de ore: 2 ore pe săptămână
Data: 26.10.2018
Disciplina: Biologie
Unitatea de învăţare: Sistemul nervos şi sistemul endocrin
Titlul lecţiei: Igiena sistemului nervos
Tipul de lecţie: mixtă/ aprofundarea cunoștințelor
Timp: 50 min
Locul de desfăşurare: laboratorul de biologie
II. Compentenţe specifice
1.1 Sistematizarea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, utilizate ca surse
pentru explorarea unor sisteme biologice, a unor procese și fenomene.
4.1 Conceperea unor măsuri de menținere și promovare a unui stil de viață sănătos
4.2 Interpretarea relațiilor dintre propriul comportament și starea de sănătate

III. Obiective operaţionale

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


O1. Sã respecte şi sã aplice corect regulile de igienã.
O2. Sã identifice modalitățile de prevenire a îmbolnăvirii sistemului nervos.
O3. Sã recunoască factorii de risc care afectează sistemul nervos și efectele acestora.

IV. Resurse educaţionale:

Forme de organizare : frontală, individuală, pe grupe


Metode şi procedee: : observaţia, conversaţia, explicaţia
Materiale: videoproiector, prezentare PPT, filme educaționale, fișă de lucru, manual
Bibliografie :
- „Programa școlară pentru disciplina BIOLOGIE CLASELE a V-a – a VIII-a” Ministerul
educaţiei naţionale.
- Manual de biologie clasa a VII-a Editura Corint, Zoe Partin, Luminița Logofătu, Cezar Th.
Niculescu

1
V. SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Etapele C.s. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Timp Evaluare
crt lecţiei∕ / Metode Mijloace Forme de
. Evenimentele O.o. didactice de învăţare organizare
instruirii
1. Moment - Verificã dacã sunt condiţii Își pregătesc cărțile și Conversația - - 1minut
organizatoric optime pentru desfãşurarea caietele.
lecţiei. Pregãteşte materialul
didactic necesar desfãşurãrii
lecţiei.
2. Reactualizarea - Prin chestionare oralã la nivel Răspund întrebărilor Conversația - Frontală 5 orală
cunoştinţelor frontal: adresate: , explicația minute
anterioare 1.Cine îmi poate spune care 1.Componentele sistemului
sunt componentele sistemului nervos sunt: encefalul,
nervos? măduva spinării, nervii și
2.Ce componente alcătuiesc ganglionii nervoși
sistemul nervos central? Dar 2. Componentele ce
sistemul nervos periferic? alcătuiesc sistemul nervos
central sunt encefalul și
măduva spinării iar cele ce
alcătuiesc sistemul nervos
periferic sunt nervii și
3. Își amintește cineva ce era ganglionii nervoși.
meningele? 3. Meningele reprezintă
ansamblul format din trei
membrane ce învelește
măduva spinării și
4. Ce rol are meningele? encefalul.
4. Meningele protejează și
hrănește țesutul nervos
3. Captarea - Prin adresarea unei întrebări: Răspund întrebării adresate Conversația - Frontală 3 orală
atenţiei La ce credeți că se referă lecția de profesor și descoperă minute
de astăzi și anume „Igiena împreună tema despre care
sistemului nervos?”. Ce vor vorbi în cadrul lecției

2
înseamnă pentru voi igienă?
4. Enunţarea - Profesorul îi îndeamnă pe elevi Elevii deschid caietele și Explicația - frontală 2 -
titlului lecţiei să deschidă caietele și să noteze notează titlul lecției minute
şi a titlul lecției: Igiena sistemului
obiectivelor nervos
Notează titlul și la tablă
Le explică elevilor ce anume vor Ascultă explicațiile
învăța până la sfârșitul orei profesorului
5. Comunicarea Cd Profesorul le explică elevilor Ascultă explicațiile Explicația, Prezenta frontală 10 Orală,
şi însuşirea 1.1/ motivul pentru care este profesorului conversația, re PPT, minute scrisă
noilor O1, importantă igiena sistemului investigația fișe de
cunoştinţe O3 nervos și prezintă principalele lucru
categorii de factori ce pot
acționa asupra acestuia.
Factorii cu acțiune asupra
sistemului nervos pot fi:
- fizici
- chimici
- biologici Notează în caiete cele trei
Notează la tablă acești factori și categorii de factori
îi indeamnă pe elevi să noteze în
caiete. Urmăresc imaginile și
Împarte fișele de lucru ce recunosc factorii pe care îi
cuprind un exercițiu cu ajutorul completează în dreptul
căruia elevii vor recunoaște pe categoriei potrivite de pe
baza imaginilor din prezentarea
fișa de lucru.
PPT care sunt factorii ce
acționează asupra sistemului
nervos și în care din cele trei
categorii de factori se
încadrează.
Cd Le spune elevilor să deschidă Elevii deschid manualele la Lucrul cu Manual Frontală 10 -
1.1/ manualul la pagina 59 unde sunt pagina indicată de profesor manualul, minute
O3 prezentate sub forma unui tabel conversația
efectele factorilor de risc.
Desemnează elevi să citească cu

3
voce tare efectele din prima Citesc cu voce tare efectele
coloană date de acțiunea date de factorii mecanici și
factorilor mecanici și fizici, apoi fizici, biologici și chimici
din cea de-a doua date de din fiecare coloană și
acțiunea factorilor chimici și din notează în caiete tabelul
cea de-a treia coloană date de după modelul de la tablă.
acțiunea factorilor biologici.
După ce citesc fiecare coloană
profesorul notează la tablă sub
forma unui tabel câteva efecte
ale factorilor prezentați și oferă
explicații pentru fiecare dintre
acestea.
Cd Adresează întrebări elevilor cu Elevii răspund întrebărilor Conversația - frontală 10 -
4.1/ privire la modalitățile în care ar adresate de profesor , explicația minute
O2 putea fi împiedicată acțiunea
anumitor factori de risc sau cum
pot fi evitate dau diminuate
efectele acestora. Susține
răspunsurile elevilor și
completează cu exemple
potrivite
1. Credeți că putem evita
accidentele? (Ați putea
spre exemplu să nu mai
fugiți pe scări sau pe
terenul de sport puteți fi
atenți să nu vă lovească
vreo minge)
2. Cum puteți evita
efectele factorilor
chimici? (puteți face
sport, să vă plimbați, să
mâncați sănătos și să
aveți un program de

4
somn adecvat)
3. În ceea ce privește
factorii biologici ce
puteți spune? Cum ne
protejăm de anumiți
microbi sau paraziți?
(ne spălăm pe mâini
după ce ne jucăm cu
animalele de companie,
spălăm foarte bine
fructele și legumele)
Îi îndeamnă pe elevi să deschidă Deschid manualele și Lucrul cu Manual Pe grupe 5 -
manualele la pagina 60. Îi extrag ideile din acesta. manualul, de minute
împarte pe grupe și desemnează Discută cu profesorul conversația biologie
fiecărei grupe articolul pe care concluziile pe care le-au
urmează sa-l analizeze și să formulat și adresează
scoată ideile principale. întrebări dacă nu au înțeles
Dicută cu privire la ideile scoase ceva.
din text de către elevi și oferă
explicații suplimentare.
6. Fixarea Se realizează pe parcursul și la Conversația - - - -
cunoştinţelor sfârșitul orei odată cu evaluarea , explicația,
noi cunoștințelor lucrul cu
manualul
7. Evaluarea Cd Adreseză întrebări cu privire la Răspund întrebărilor Conversația - Frontal 3 -
cunoştinţelor 4.2/ tema pe care au discutat-o de-a adresate de profesor minute
noi O1 lungul lecției.
1. Care sunt factorii de
risc?
2. Enumerați efecte ale
factorilor de risc
3. Cum putem prevenii
acțiunea acestora?
8. Temă Le cere elevilor să exprime cum Elevii desenează starea pe Conversația - - 1 minut -
Indicaţii s-au simțit de-a lungul lecției care o au l-a sfârșitul
pentru prin desenarea unor fețe lecției.

5
învăţare. zâmbitoare, triste sau indiferente
Aprecierea pe stikere.
lecţiei

S-ar putea să vă placă și