Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecţie

I. Date de identificare:
Instituţie: Colegiul Național Mihai Eminescu Iași
Nr. de ore: 1 oră pe săptămână
Data: 29.03.2019
Disciplina: Biologie
Unitatea de învăţare: Factori determinanți în răspândirea organismelor
Titlul lecţiei: Relații intraspecifice într-un ecosistem
Tipul de lecţie: mixtă/ aprofundarea cunoștințelor
Timp: 50 min
Locul de desfăşurare: laboratorul de biologie
II. Compentenţe specifice
1.1 Analiza critică a informațiilor extrase din texte, filme, tabele, desene, scheme, utilizate ca surse
pentru explorarea unor sisteme biologice, a unor procese și fenomene.
1.2 Realizarea unor activități de investigare proiectate independent

III. Competențe derivate


1.1 Interpretarea informațiilor extrase din texte, filme, scheme în scopul recunoașterii relațiilor
intraspecifice dintr-un ecosistem.
1.2 Realizarea investigațiilor cu scopul recunoașterii unor tipuri de relații intraspecifice existente între
diferite organisme

IV. Obiective operaţionale

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


O1. Să definească relațiile intraspecifice dintr-un ecosistem
O2. Sã identifice modalitățile de comunicare între membrii aceleiași specii
O3.Sã recunoască relațiile de competiție, cooperare.
O4.Să exemplifice tipuri de relații intraspecifice
Resurse educaţionale:

Forme de organizare : frontală, individuală


Metode şi procedee: : observația, conversația , explicația, comparația, învățarea prin descoperire ,
problematizarea
Materiale: videoproiector, filme educaționale, manual
Bibliografie :
 „Programa școlară pentru disciplina BIOLOGIE CLASELE a V-a – a VIII-a” Ministerul
educaţiei naţionale.
 BIOLOGIE, Manual pentru clasa a VIII-a, Violeta Copil, Ioan Dărăbăneanu, Dumitru Copil,
Editura All Educational 2000

1
V. SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Etapele C.s. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Timp Evaluar
crt lecţiei∕ / Metode Mijloace Forme de e
. Evenimentele O.o. didactice de organizare
instruirii învăţare
1. Moment - Verificã dacã sunt condiţii Își pregătesc cărțile și Conversația - - 2 -
organizatoric optime pentru desfãşurarea caietele. Elevul de serviciu minute
lecţiei. Pregãteşte materialul numește elevii absenți.
didactic necesar desfãşurãrii
lecţiei. Desemnează elevul de
serviciu pentru a numi absenții.
2. Reactualizarea - Prin chestionare oralã la nivel Răspund întrebărilor Conversația - Frontală 5 orală
cunoştinţelor frontal: adresate: minute
anterioare
1.Ce sunt relațiile interspecifice? 1. Relațiile interspecifice
sunt relații cre se stabilesc
între membrii diferitelor
specii de organisme.
2. Cum putem clasifica relațiile 2.Relațiile interspecifice
interspecifice? pot fi clasificate în funcție
de modul de realizare și
după avantaje și
dezavantajele pe care le au.
3. Dați exemple de relații de 3.Relații de cooperare:
cooperare, competiție și simbioza dintre plante și
exploatare. bacteriile fixatoare de azot,
de competiție: pentru
obținerea hranei între două
specii de carnivore, de
exploatare: parazitismul
sau pradă-prădător.
3. Enunţarea - Profesorul îi îndeamnă pe elevi Elevii deschid caietele și Expunerea - Frontală 1 -
titlului lecţiei să deschidă caietele și să noteze notează titlul lecției minut
şi a titlul lecției: „Relații

2
obiectivelor intraspecifice într-un ecosistem”
Notează titlul și la tablă.
4. Captarea Cs Prin adresarea unei întrebări Elevii își exprimă pe rând Conversația - Frontală, 4 -
atenţiei 1.2/ clasei încearcă să descopere părerea cu privire la ceea ce Jocul individuală minute
O1 seminificația termenului cred ei că semnifică titlul și didactic
„intraspecific”: descoperă împreună ceea ce
Care credeți că este semnificația vor studia.
cuvântului „intraspecific”?
După definirea termenului oferă
informații cu privire la
importanța cunoașterii relațiilor
intraspecifice dintr-un
ecosistem.
5. Comunicarea Cs Utilizând manualul (pagina 71) Citesc informațiile din Explicația, Manual Frontală, 5 Orală
şi însuşirea 1.1/ identifică împreună cu elevii manual și identifică relațiile Conversația individuală minute
noilor O1, necesitatea existenței relațiilor intraspecifice. Lucrul cu
cunoştinţe O3 intraspecifice cât și de câte tipuri manualul
pot fi acestea.
Notează pe tablă importanța Notează în caiete
relațiilor intraspecifice și cele
informațiile de pe tablă și
două categorii existente.
rezolvă exercițiul 1 din
Importanță: În vederea
satisfacerii anumitor nevoi: de manual
hrană, de apărare, de
perpetuare a speciei, de
competiție.
Clasificarea în două categorii:
- de cooperare
- de competiție
Pe baza exercițiului 1 îi ajută pe
elevi să recunoască relațiile
intraspecifice și importanța
acestora pentru animale .
Cd Pe baza informațiilor din manual Citesc din manual Conversația, Film Frontală, 15 -
1.1, și a unor fimulețe, elevii vor informațiile referitoare la învățarea didactic, individuală minute
1.2/ identifica tipurile de grupări și grupările existente și cu ce prin manual

3
O3, relațiile de cooperare ce se pot scop se formează relațiile descoperire,
O2 forma între membrii aceleiași de cooperare între indivizi. lucrul cu
specii. manualul
Exemple:
La unele specii de păsări în
perioada de reproducere
masculii și femelele construiesc
cuiburi împreună (apare și
competiția dintre masculi dar și
dintre păsări pentru construirea
cuiburilor) Ce exemple de acest
tip îmi puteți da? (rândunelele,
berzele etc.)
Cooperare prin gruparea sub
formă de perchi sau familii (în
principal la rozătoare) sau
cerbul comun care toamna stă
alături de 2-5 ciute cu puii lor Notează informațiile de pe
după împerechere fiind însă tablă și discută cu
profesorul pe baza acestora
solitari.
Din informațiile din manual
extrage împreună cu elevii
tipurile de grupări ce se pot
forma între membrii unei specii
și le notează la tablă
Alte forme de grupări:
-cârduri, turme, stoluri, haite,
bancuri, roiuri, colonii,
ciopoare, ciurde
Ex: capra neagră trăiește în
„ciopoare”, cerbul lopătar în
„ciurde”, lupii în haite, berzele
și alte păsări călătoare, în
stoluri, lăcustele sau albinele în

4
roiuri, coloniile, societățile cu Notează informațiile din
structuri complexe (maimuțele) tabel în caiete și
și societățile de insecte în care completează înpreună cu
fiecare membru are o anumită profesorul fiecare coloană.
funcție.

Cs Pe baza manualului și prin Citesc datele din manual și Conversația, Film Frontală, 12 Orală
1.1/ intermediul filmelor prezintă identifică din filmulețe joc didactic, didactic individuală minute
O2 modul în care comunică tipurile de semnale explicația, manual,
O3 membrii pentru a se ajuta, prin existente între membrii
semnale: vizuale, sonore, aceleași specii, rolul pe care
olfactive. Elevii citesc din îl au semnalele și cum pot
fi acestea identificate.
manual informațiile referitoare
la tipurile de semnale prin care
comunică membrii aceleiași
specii. Împreună cu profesorul
realizează un tabel în care sunt
notate exemple pentru fiecare tip
de semnal, rolul pe care îl are
cât și modul în care se
manifestă.
Exemple de semnale vizuale
(schimbarea poziției, formei sau
culorii corpului la întuneric
semnalizarea luminoasă, alt
exemplu dansul
Exemple semnale sonore unele
specii folosesc semnale sonore
ce nu pot fi auzite de om
(ultrasunetele sau infrasunete)
Exemple semnale olfactive: prin
urină, fecale, substanțe speciale
Descrie relațiile de competiție și
prezintă exemple specifice

5
acesteia
6. Fixarea Se realizează pe parcursul și la Conversația - - -
cunoştinţelor sfârșitul orei odată cu evaluarea explicația
noi cunoștințelor jocul didactic
7. Evaluarea Cs Se realizează prin intermediul Rezolvă exercițiile din Conversația, manual Frontal 4 orală
cunoştinţelor 1.1/ exercițiilor din manual și prin manual și răspund lucrul cu minute
noi O1, adresarea unor întrebări la întrebărilor adresate de manualul
O2, sfârșitul orei: acesta.
O3, 1. De câte tipuri pot fi 1. De două tipuri: de
O4 relațiile intraspecifice? cooperare și competiție.
2. Ce tipuri de grupări ale 2.Unele specii se pot grupa
unor specii cunoașteți? în stoluri, haite, colonii,
3. Dați exemple de ciurde, turme etc.
semnale de comunicare 3. Semnale vizuale:
existennte între membrii Semnale olfactive
aceleiași specii. Semnale sonore
8. Temă Le cere elevilor să noteze pe un Elevii notează părerea Individual 2
Indicaţii bilețel modul în care s-au simțit proprie pe bilețel. minute
pentru de-a lungul orei. Apreciază
învăţare. elevii care au fost activi de-a
Aprecierea lungul orei.
lecţiei

6
Schema tablei

Titlu: Relații intraspecifice într-un ecosistem

Definiție: Relațiile intraspecifice reprezintă relațiile ce se stabilesc între indivizi ce aparțin


aceleiași specii în scopul procurării hranei, asigurării protecției și perpetuării speciei.

Clasificare:

 Relații de cooperare
 Relații de competiție

Tipuri de grupări:

→ Perechi/ Familii
→ Turme, cârduri
→ Ciopoare
→ Ciurde
→ Haite
→ Stoluri
→ Roiuri
→ Colonii
→ Bancuri
→ Societăți cu structuri complexe
Semnale de comunicare între indivizi:
Tipul semnalului Vizual Sonor Olfactiv
Manifestare Schimbarea culorii, Semnale acustice, Prin fecale, urină sau
poziției, formei infrasunete, feromoni
corpului ultrasunete
Rolul semnalului Împerechere, Recunoaștere, Apărare, marcare
competiție, apărare avertizare, apărare, teritoriu, recunoaștere
împerechere
Exemple Cameleonul, pasărea Păsări ( Lupii, leii, fluturi,
colibri, pasărea privighetoarea, albine
paradis pasărea liră), delfinul,
balena, liliacul

S-ar putea să vă placă și