Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

I. Partea introductivă
Scoala gimnazială nr. 1, Brăneşti
Data:
Nume şi prenume: Stancu Mariana
Clasa: a VII-a
Dişciplina: Biologie
Unitatea de învăţare: Functii de nutritie
Subiectul:Evaluare si recapitulare: Functii de nutritie
Scopul : Verificarea cunoştinţelor asimilate de cǎtre elevi referitoare la structura si functiile organelor implicate in realizarea functiei de
nutritie prin realizarea de activitati experimentale, utilizand metode si mijloace adecvate .
Competente specifice:
1.1. Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman
1.2. Stabilirea relaţiilor între funcţiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman şi influenţa factorilor de mediu
2.1. Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman
4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare
4.2. Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare
Obiective operaţionale: Elevii să fie capabili pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei:
Ob.1 : Să recunoasca la microscop elemente figurate ale sangelui, pe baza informatiilor dobandite si a unui preparat microscopic, elevii să
poată explica structurile vizualizate.
Ob. 2: Să demonstreze prin activitati practice cunoştinţele privind măsurile de prim-ajutor in stop cardiorespirator, inec, intoxicaţii,
hemoragii, pe baza deprinderilor dobandite in timpul orelor , elevii să realizeze corect manevrele de prim-ajutor.
Ob. 3: Sa identifice alcatuirea unor organe , pe baza notiunilor invatate, elevii să fie capabili sa realizeze disecţii pe diferite organe.
Ob.4: Să măsoare diferiţi parametrii ai organismului, pe baza deprinedrilor dobandite anterior, elevii să măsoare tensiunea, ritmul respirator
şi pulsul
Tipul lecţiei: Lecţia de formare de priceperi şi deprinderi
Varianta lecţiei: Lectia de lucrări de laborator
Metode de învăţare: explicaţia, conversaţia, observaţia, descoperirea, experiment
Mijloace si materiale: fise de lucru, microscop, preparat fix, stetoscop, tensiometru, trusa de disecţie, material proaspăt ( rinichi, inimă),
sticlarie de laborator,
Tipuri de organizare a activităţii didactice: grupe de 5 elevi

Bibliografie: Partin Zoe, Logofătu Luminiţa, Niculecu Cezar Th.- Biologie- manual pentru clasa aVII-a, Editura Corint, anul 1998,.
Voiculescu. I. C, Petricu I. C., - Anatomia si fiziologia omului, editia a IV-a, Editura medicala, Bucuresti, anul 1971, :
Marieta Ghete, Martiana Florenta Grosu- Activiatati practice de biologie pentru gimnaziu, Editura didactica si pedagogica, Bucuresti,2002
. Desfăşurarea lecţiei
Momentele lecţiei Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluarea atingerii
operaţianale obiectivelor
Moment organizatoric - Profesorul face prezenţa, se
asigură de existenţa
materialului
- Le cere sa se grupeze
Trecerea logică la noua - Le explica ce au de facut, le
lecţie, captarea atenţiei prezinta materialele pe care le
vor utiliza ( 5 minute)

Prezentarea optimă a - Indruma elevii in realizarea - Elevii citesc Indeplinesc prin


conţinutului sarcinilor de lucru ( 30 sarcina de lucru, cooperare sarcinile din
Ob.1 minute) monteaza la fişa de lucru.
Ob.2 microscop
Ob. 3 preparatul
Fixarea cunoştinţelor Ob. 4 microscopic,
vizualizeaza si
explica.
- Elevii realizeaza
disecţia, cu
ajutorul unor
steguleţe
marchează
elementele
structurale ale
organelor. Elevii
masoara
tensiunea, pulsul,
ristmul
respirator.
- Elevii efectuează
manevrele de
prim-ajutor

Evaluare - Cere fiecarei grupe să Elevii prezinta


prezinte rezultatele celorlalte rezultatele obtinute in
grupe şi să-i implice şi pe urma cooperarii in grup
colegi în activităţile din fişa
de lucru.

S-ar putea să vă placă și