Sunteți pe pagina 1din 7

”Aprob”

Director CCT „Politehnic”


________________D.Crudu

Centrul de Creaţie Tehnică „Politehnic”

PROIECT DIDACTIC
al lecţiei la cercul Design
anul de studii– I
Tema lecţiei : Oformarea compoziţiei pascale „Cuibul cu puişori”

conducător de cerc S. Mirzoeva


Chişinău 2017

Proiect didactic

Data: __________________
Cercul: Design
Anul de studii: I
Subiectul lecţiei: Oformarea compoziţiei pascale „Cuibul cu puişori”.
Timpul acordat: 1 oră 40 min.

Competenţe generale:

C1 – Cunoaşterea şi utilizarea diverselor materiale, instrumente şi tehnici de artă

Subcompetențe:

C1- să experimenteze materiale şi tehnici netradiţionale în exprimarea individual-creativă

Obiective operaţionale:
O1 – să valorifice farmecul tradiţiilor sărbătorilor de Paşti
O2- să cunoască noile tendinţe în designul compoziţiilor pascale
O3- sa identifice materialele şi instrumentele de lucru necesare
O4- să realizeze o compoziţie pascală
O5 -sa adauge elemente noi, din proprie initiativă, pentru a îmbogăţi lucrarea
O6- să respecte etapele de lucru
O7- sa lucreze ordonat si curat
O8- sa mînuiasca corect instrumentele de lucru
O9-să aprecieze lucrările proprii şi cele ale colegilor conform criteriilor funcţionale şi estetice

2
Metode şi procedee: explicaţia, demonstrarea, discuţie dirijată, lucrul practic, conversaţia, joc didactic.

Mijloace şi materiale didactice:


a) mijloace didactice: lucrări finisate, scheme, imagini video, prezentari PPT
b) materiale de lucru: clei, foarfece, pensule, guaş, elementele lucrării (realizate la orele anterioare), materiale din natură, hîrtie
colorată, panglici, aţă, lac.

Bibliografie : Curriculum pentru învățământul gimnazial la educația plastică, Chișinău 2010


http://stranamasterov.ru/taxonomy/term/1149

3
Etapele lecţiei Obiectivel Conţinutul lecţiei Metode şi Timpul Note
e procedee
operaţiona
le
Activitatea profesorului Activitatea elevului

1. Moment Creez cadrul necesar Elevii verifică prezenţa 3 min


organizatoric pentru desfăşurarea în materialelor şi
bune condiţii a lecţiei. instrumentelor de
Urmăresc dacă toţi lucru.
elevii au materialele
necesare pregătite.
2. Captarea atenţiei O1 Iniţiez o discuţie despre Elevii privesc cu Discuţie 7 min.
sărbătorile pascale. atenţie lucrările expuse dirijată
Prezentînd totodată şi un ca model, cît şi
material ppt în care arăt prezentările video. Demonstrarea
elevilor cum se
sărbătoreşte Paştele în
diferite ţări.
Îndemn elevii să
descopere din slide-uri
elementele comune care
ar apropia popoarele
între ele în sărbătorirea
Paştelui (ouă roşii,
lumînări, pasca,
mielul,puişorii, cuib etc.)
3. Reactualizarea O3 Rog elevii să menţioneze Elevii răspund la Discuţie 5 min.
cunoştinţelor O6 în ce tehnici au creat întrebări. dirijată
elementele compoziţiei
4
la orele precedente.

4. Anunţarea temei Comunic elevilor că Elevii ascultă atent. 3 min.


şi formarea astăzi vor asambla
obiectivelor elementele realizate la
orele precedente,într-o
compoziţie pascală
originală.
5. Prezentarea O2 Iniţiez o discuţie despre Elevii ascultă atent, Expunerea 15 min.
conţinutului şi tendinţele noi în urmăresc schema.
dirijarea învăţării realizarea compoziţiilor
pascale.
Prezint elevilor imagini
video ale diferitor
compoziţii pascale.
Atrag atenţia asupra Urmăresc etapele de Explicaţia
modului de combinare a lucru. Demonstrarea
diferitor materiale,
tehnici de lucru,
elemente decorative.
Totodată prezint cîteva
compoziţii model
personale.
6 Executarea O4 Activitatea de realizare a Elevii încep lucrul şi Lucrul practic 12 min.
lucrării de către O5 lucrării se va desfăşura ascultă CD-ul muzical.
elevi O7 pe fond muzical Activitatea
O8 (Primăvara de Vivaldi). individuală
Elevilor le comunic
faptul că pot oforma
compoziţia într-un mod
original, adăugînd
5
elemente noi, din proprie
iniţiativă, pentru a
îmbogăţi lucrarea.
Urmăresc activitatea
independentă a elevilor,
intervin, dacă e necesar,
cu indicaţii şi explicaţii
suplimentare, corectez
greşelile depistate.
Sugerez elevilor să
lucreze îngrişit şi atent,
respectînd regulile de
protecţie a muncii.
7 Pauză Propun elevilor să ieşim Elevii interpretează Joc de mişcare 10 min.
în hol pentru a desfăşura cîntecul, urmăresc şi
o activitate de recreare. repetă mişcările
Îndemn elevii să profesorului.
interpretăm cîtecul
„Primăvara” şi să
dansăm.
Arăt elevilor diferite
elemente din dans pe
care trebuie să le repete.
8. Continuarea 30 min
lucrului practic

9. Conexiunea Organizez colectivul în 2 Elevii, din fiecare Joc didactic 8 min.


echipe.Verific cît de echipă, sunt îndrumaţi
bine elevii au însuşit să alcătuiască întrebări
tema nouă, desfăşurînd desfăşurate adresate
6
jocul „Răspunsuri în colegilor.
lanţ”.
10.Evaluarea O9 Profesorul apreciază Elevii examinează Turul galeriei 7 min.
activităţii activitatea întregului lucrările, îşi iau notiţe, Conversaţie
colectiv.Actualizează pot face comentarii pe
criteriile de apreciere a o hîrtie.
lucrărilor (acurateţe, După turul galeriei, îşi
respectarea etapelor de reexaminează propriile
lucru, originalitatea, lucrări prin comparaţie
finalizarea lucrării). cu celelalte. Citesc
Comentează fiecare comentariile.
lucrare în parte.
Apăreciez lucrările
elevilor, menţionîndu-le
pe cele mai reuşite.

S-ar putea să vă placă și