Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Negrilești

Data: 03.03.2021

Ora: 11:15 – 12:00

Clasa: a II-a

Profesor pentru învățământ primar: Ursu Denisa

Aria curriculară: Arte

Disciplina: Arte vizuale și abilități practice

Unitatea tematică: Învățăm să ne comportăm

Subiectul: Confecționarea unei felicitări

Tipul lecției: consolidare de priceperi și deprinderi

Domenii integrate:

- Arte vizuale și abilități practice

- Muzică și mișcare

- Comunicare în limba română

Competențe specifice:
Arte vizuale și abilități practice:

1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;

2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte;

2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;

Muzică și mișcare:

1.1. Receptarea unor sunete emise de surse diferite, cu durate, intensităţi, înălţime şi viteză de succesiune contrastante;

Comunicare în limba română:

4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare;

Obiective operaționale:

O1- să precizeze etapele de lucru/tehnica de decupare-lipire;

O2- să aplice corect tehnica de lipire a florii ;

O3- să formuleze în scris o urare pentru mama;

O4- să audieze cântecul propus

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, audiția, munca independentă;

Mijloace de învățământ: hârtie colorată, foarfecă, lipici , stilou, carioci, creioane colorate;

Forme de organizare: frontal, individual


Bibliografie:

Clasa: a IV-a

Aria curriculară: Arte

Disciplina: Arte vizuale și abilități practice

Unitatea tematică: Universul școlii

Subiectul: Confecționarea unei felicitări

Tipul lecției: consolidare de priceperi și deprinderi

Domenii integrate:

- Arte vizuale și abilități practice

- Limba și literatura română

- Muzică și mișcare

Competențe specifice:

Arte vizuale și abilități practice

Limba și literatura română

Muzică și mișcare

Obiective operaționale:

O1- să decupeze corect elementele componente ale lucrării;


O2- să decoreze cât mai original lucrările confecționate;

O3- să respecte etapele de lucru

O4- să formuleze în scris un mesaj pentru mama;

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația.

Mijloace de învățământ: lucrarea model, foarfecă, hârtie, lipici, creioane colorate, carioci.

Forme de organizare: frontal, individual

Bibliografie:

Secvențele lecției Clasa a II-a Clasa a IV-a


1. Moment Activitate directă Activitate directă
organizatoric Aeriesesc sala de clasă. Aeriesesc sala de clasă.
Organizez colectivul de elevi. Organizez colectivul de elevi.
Pregătesc materialele necesare. Pregătesc materialele necesare.
Distribui materialele necesare. Distribui materialele necesare.

2. Captarea atenției Realizez captarea atenției printr-o discuție introductiv Realizez captarea atenției printr-o discuție
referitoare la evenimentele care au loc odată cu sosirea introductiv referitoare la evenimentele care au loc
anotimpului primăvara, unul dintre acestea fiind Ziua Mamei, odată cu sosirea anotimpului primăvara, unul
pe care o sărbătorim în data de 8 Martie. Drept pentru care dintre acestea fiind Ziua Mamei, pe care o
propun elevilor să pregătim mamelor o mică supriză, menită sărbătorim în data de 8 Martie. Drept pentru care
să le îmbucure sufletul. Prezint elevilor lucrarea model, pe propun elevilor să pregătim mamelor o mică
care o vom analiza împreună. supriză, menită să le îmbucure sufletul.

3. Anunțarea temei Activitate directă Activitate directă


și a obiectivelor Transmit, într-un limbaj accesibil, tema și obiectivele lecției Transmit, într-un limbaj accesibil, tema și
de astăzi. obiectivele lecției de astăzi.
4. Dirijarea Înainte de a începe activitatea propriu-zisă de confecționare a Înainte de a începe activitatea propriu-zisă de
învățării felicitărilor, propun elevilor efectuarea câtorva exerciții de confecționare a felicitărilor, propun elevilor
încălzire a mâinilor/palmelor/degetelor. efectuarea câtorva exerciții de încălzire a
Elevii efectuează exercițiile de încălzire. mâinilor/palmelor/degetelor.
În continuare, rog elevii să specifice denumirea materialelor Elevii efectuează exercițiile de încălzire.
pe care le au pe bănci și rolul fiecăruia. În continuare, rog elevii să specifice denumirea
Explic etapele necesare, demonstrând în același timp materialelor pe care le au pe bănci și rolul
modalitatea de lucru. fiecăruia.
Elevii lucrează ordonat, curat și organizat, respectând etapele Explic etapele necesare, demonstrând în același
de lucru stabilite anterior. timp modalitatea de lucru.
Elevii clasei a IV-a vor efectua tehnici mai
complexe în confecționarea felicitării.
5. Obținerea Activitate directă Activitate indirectă
perfomanței Elevii își prezintă lucrările realizate, precizând pașii de lucru . Elevii privesc,observă și analizează lucrările
Elevii se autoevaluează și inter-evaluează. colegilor.
Activitate indirectă Activitate directă
Elevii privesc și analizează lucrările colegilor mai mari. Elevii își prezintă lucrările , precizând pașii de
lucru realizați .
6. Asigurarea feed- Activitate directă Activitate directă
back-ului Adresez elevilor întrebări referitoare la activitatea desfășurată, Adresez elevilor întrebări referitoare la activitatea
tehnicile de lucru folosite și materialele necesare. desfășurată, tehnicile de lucru folosite și
materialele necesare.
7. Încheierea lecției Emit aprecieri verbale. Emit aprecieri verbale.

S-ar putea să vă placă și