Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Clasa:a V-a
Disciplina : Educați tehnologică
Unitatea Colaje și decorațiuni
Subiectul lecţiei : Felicitare de Paşti (ruperea şi mototolirea hârtiei)
Tipul lecției: consolidare de priceperi şi deprinderi
Forma de realizare: activitate integrată

Obiective operaţionale
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili :
O1: să utilizeze corect şi adecvat instrumentele de lucru;
O2: să verbalizeze acţiunile care definesc etapele realizării produsului dat;
O3: să asambleze si să lipească corect ,să decoreze cu hârtia mototolită;
O4: să aprecieze calitatea produselor finite, în funcţie de criterii simple date, prin raportare la produsul
model.

Resurse
I Metodologice
Strategii didactice:
Metode și procedee: explicaţia, conversaţia, instructajul, demonstraţia
exerciţiul, lucrare practică, brainstorming, turul galeriei;
Mijloace de învățământ: informativ-demonstrative: modelul învăţătoarei (produsul model)
de exersare şi formare a deprinderilor: carton colorat, lipici ,flori şi frunze decupate,hârtie creponată
Forma de organizare: frontal, individual
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a elevilor, evaluare formativă, aprecieri verbale

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Clasa a V-a
Eveniment Conținut științific Forma de
didactic organizare
1. Moment Pregătirea materialelor necesare desfăşurării activităţii. frontal
organizatoric Asigurarea ordinii şi a liniştii.

2. Captarea Port o scurtă conversaţie cu elevii legată de venirea primăverii: frontal


atenţiei - În ce anotimp ne aflăm?
- Care sunt semnele sosirii primăverii?
(întoarcerea păsărilor, înflorirea pomilor, încălzirea vremii)
- Ce sărbători de primăvară cunoaşteţi?(8 martie, Paştele)

Se prezintă strofă a poeziei „La Paşti”, de George


Topârceanu(Anexa 1)
„Cum sărbătorim Paştele?”(vopsim ouă, mergem la biserică)

3. Anunţarea Elevii sunt invitaţi să realizeze un dar familiei pentru sărbătoarea frontal
titlului şi reînvierii: „Felicitarea de Paşti”
enunţarea Elevilor li se explică faptul că, în această oră, vor confecţiona din
obiectivelor colorată o felicitare, prin tehnica ruperii şi mototolirii hârtiei şi
îmbinând tehnici învăţate la abilităţi practice; la final vor aprecia
calitatea lucrărilor prin comparare cu produsul model cât şi cu lucrările
celorlalţi colegi.

4 Dirijarea Fiecare copil va avea pe masă materialele necesare. frontal


învăţării Prezentarea produsului model şi expunerea acestuia în faţa clasei
pentru a putea fi uşor vizualizat.
Se intuiesc fazele lucrării de către elevi, fiind aduse completările
necesare de către învăţătoare:
Demonstrarea
şi explicarea Demonstrez elevilor tehnica de lucru: îndoirea pe jumătate a
modului de cartonului colorat, pe care se află oul (etapele lucrării sunt afişate pe
lucru planşă)
Lipirea florilor şi a frunzelor pe partea exterioară a felicitării, la baza
oului;
Decorarea oului cu hârtie mototolită;
Explic elevilor faptul că tehnica de lucru se află în strânsă legătură cu
Norme de respectarea etapelor de lucru. Dacă etapele sunt respectate pas cu pas,
protecţia produsul final va fi foarte reuşit.
muncii Se enumeră regulile ce trebuie respectate în realizarea lucrării: utilizarea
corectă şi atentă a instrumentelor de lucru, plăcuta îmbinare a
materialelor şi culorilor, aspectul estetic al produselor finale, încadrarea
Distribuirea în timpul de lucru.
şi Copiilor li se reamintesc următoarele:
intuirea - vei lucra îngrijit, fără a împrăştia resturile de hârtie şi a murdări
materialului mobilierul de lipici;
didactic - foloseşte şerveţelul pentru a îndepărta eventuala murdărie;

Pot veni cu idei personale în realizarea produsului, fără a se


Exerciţii îndepărta însă de tema propusă.
pregătitoare Cer elevilor să denumească materialele şi instrumentele aflate pe
pentru bănci.
încălzirea La cererea, elevilor descriu fazele lucrării.
muşchilor Spor la lucru !
mici ai mâinii Supraveghez activitatea copiilor.
1 Reamintesc modul şi etapele de lucru.
Ajut pe cei care întâmpină greutăţi în realizarea lucrării.
Executarea Dau indicaţii individuale.
lucrărilor Corectez eventualele greşeli.

Scrierea urării „Paşte fericit!”

Frontal
5. Analiza Se realizează o expoziţie cu lucrările elevilor. (Turul Galeriei)
lucrărilor Elevii apreciază aspectul felicitărilor confecţionate de colegi,
ghidându-se după criteriile de realizare afişate în clasă.

Se autoapreciază şi caută utilitatea propriului produs.


Aprecieri generale şi individuale
Strângerea materialelor şi curăţarea locului de lucru.
6. Încheierea
activităţii Frontal

S-ar putea să vă placă și