Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,, GH. BANEA” MĂCIN


DATA: 16.04.2018
CLASA: I B
ARIA CURRICULARA: Arte și tehnologii
DISCIPLINA:ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE
DISCIPLINELE VIZATE: Arte vizuale şi abilitǎţi practice
Comunicare în limba română
UNITATEA DE INVĂŢARE :,, Ne mișcăm, ne plimbăm, călătorim”
FORMĂ DE REALIZARE: activitate integrată
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: Realizare mijloace de transport din materiale reciclabile
TIPUL LECŢIEI: consolidare de priceperi şi deprinderi
DURATA: 45 minute

COMPETENŢE SPECIFICE:
Arte vizuale şi abilitǎţi practice
2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut
2.3 Realizarea de produse utile/sau estetice combinând materialele uşor de prelucrat şi tehnici accesibile

Comunicare în limba română


1.1. să înţeleagă semnificaţia globală a mesajului oral;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
A. Cognitive
O1- să dezlipească jetoanele de pe spătarul scaunului, să unească literele și să afle numele mijlocului de transport pe care îl vor confecționa
O2- să prezinte materialele şi elementele din care va realiza mijlocul de transport
O3- să foloseacă corect materialele utilizate
O4- să denumescă obiectul realizat
B. Psihomotorii:
OPM1- să-şi coordoneze mişcările pentru a manevra cu operativitate instruméntele de lucru

C. Afective:
Dezvoltarea încrederii în forțele proprii, a gustului și simțului estetic

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee didactice: Conversaţia, Explicaţia , demonstrația, exercițiul

b) Mijloace de învăţământ: materiale reciclabile( sticle plastic, cutii, bidoane), foarfece, lipici, acuarele, carioci, hârtie glasse

c) Forme de organizare: Activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe

Bibliografice:
● ştiinţifice:
1. Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended
learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012
1. *** Programa şcolară pentru clasa I, aprobată prin ordin al ministrului nr. 3418/19.03.2013
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele Ob Timp Conţinutul lecției Strategii didactice Evaluare
activitǎţii op Metode Mijloace Forme de
organizare
1.Moment 1 min - Pregătirea materialelor necesare desfăşurării activităţii Conversația Carton frontal
organizatoric Asigurarea ordinii şi a liniştii colorat,
lipici ,
foarfec,
materiale
din spumă ,
materiale
reciclabile
2. Captarea OA 2 min Captarea atenției se realizează print-un mesaj lăsat de Explicația Mesajul frontală
atenției 2 Costache: lăsat pentru
,, Știu că sunteți mai micuți, elevi
Dar la arte pricepuți. (ANEXA1)
Voi acum veți colora,
Veți lipi și asambla,
Un mijloc de transport
Cu drag veți realiza.
De pe scaun dezlipiți,
Cartonașele să le uniți.
Și așa voi veți afla,
Ce mijloc de transport
Veți confecționa.
Dacă îl veți termina
Când din clasă voi pleca,
În lumea largă îl voi arăta”
4. Anunțarea OA 5 min Se poartă o mică discuție cu elevii despre călătoria lui Conversația Materiale frontal Observarea
temei și a 1 Costache, despre mijlocul de transport cu care a călătorit reciclabile sistematică a
în Cosmos, despre faptul că s-a întors pe Pământ, elevilor
obiectivelor lipici
despre modul cum ar trebui să protejăm noi Pământul.
Elevii sunt anunțați că vor confecționa, din materiale
reciclabile, mijloace de transport.
La finalul orei va fi apreciată calitatea lucrărilor, în
funcție de criteriile de realizare enunțate, dar și prin
comparare cu produsul model al învățătoarei cât și cu
cele ale colegilor.

5. Dirijarea OC1 30 Elevii vor dezlipi jetoanele cu litere de pe Jetoane Frontal Observarea
învățării min spătarul scaunului, le vor uni și vor afla denumirea litere, comportamen
mijlocului de transport pe care îl vor realiza.(MAȘINĂ, Scaune tului elevilor
SUBMARIN, CAMION, AUTOBUZ) (ANEXA2) în timpul
activității
Elevii au pe mese materiale reciclabile necesare conversaţia
Fiecare elev va avea pe masă materialele necesare.
Demonstrarea şi Se prezintă produsul model şi se expune în faţa
explicaţia
explicarea clasei pentru a putea fi uşor vizualizat
modului de lucru Se intuiesc fazele lucrării de către elevi, fiind
aduse completările necesare de către învăţătoare.
Norme de Se explică elevilor, faptul că realizarea lucrării
protecţia muncii se află în strânsă legătură cu tot ceea ce au învățat la ora
de comunicare în limba română și de matematică și
explorarea mediului..

- Se enumeră regulile ce trebuie respectate în


realizarea lucrării:
OC2
 utilizarea corectă şi atentă a instrumentelor de
Distribuirea şi lucru, frontal
intuirea  plăcuta îmbinare a materialelor şi culorilor,
materialului  aspectul estetic al produselor finale, încadrarea
didactic în timpul de lucru.
Elevilor li se reamintește că trebuie să lucreze demonstraţi
îngrijit, fără a împrăştia resturile de hârtie şi a murdări a
mobilierul de pastă de lipit;

Exerciţii Pot veni cu idei personale în realizarea produsului, fără a


pregătitoare se îndepărta însă de tema propusă.
pentru încălzirea
muşchilor mici ai Cer elevilor să denumească materialele şi instrumentele
mâinii aflate pe bănci.
La cererea, elevilor descriu fazele lucrării.
Se execută exerciții premergătoare pentru Conversația
Executarea încălzirea mușchilor mici ai mâinii Explicația
lucrărilor ,,Ploaia cade neîncetat
Vârful degetelor bat.
În perechi
Degetele-mi sunt petale,
Le deschid ca pe o floare
Și apoi le răsfirăm,
OC3 Și la un pian cântăm.
OPM Frecăm palmele de zor
1 Să avem la lucru spor!

Pe parcursul realizarii lucrărilor elevii vor audia „Valsul


fluturilor”.
Se supraveghează activitatea elevilor si se lucrează
împreună cu ei. Se reamintește modul şi etapele de
lucru. Vor fi ajutați cei care întâmpină greutăţi în
realizarea lucrării. Se dau indicaţii individuale. Se
corectează eventualele greşeli.
6. Analizarea OC4 7 min  Elevii apreciază aspectul lucrărilor confecţionate de Turul Lucrările frontal
și evaluarea colegi, ghidându-se după criteriile de realizare galeriei elevilor autoevaluarea
lucrărilor mentionate în clasă. Fiecare grupă de elevi va trece pe conversaţia
la celelalte grupe pentru a admira și a evalua. aprecieri
 Se autoapreciază produsul obținut și se precizează verbale
care este utilitatea lui recompense
emoticoane
 Se realizează o expoziţie cu lucrările elevilor
-fete vesele
 Aprecieri generale şi individuale

.
ANEXA 1

Pentru elevii clasei I B


,, Știu că sunteți mai micuți,
Dar la arte pricepuți.
Voi acum veți colora,
Veți lipi și asambla,
Un mijloc de transport
Cu drag veți realiza.
De pe scaun dezlipiți,
Cartonașele să le uniți.
Și așa voi veți afla,
Ce mijloc de transport
Veți confecționa.
Dacă îl veți termina
Când din clasă voi pleca,
În lumea largă îl voi arăta”

S-ar putea să vă placă și