Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

TEMA ACTIVITĂŢII: proiect de grup Ocupatii


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:La sfârşitul activităţii elevii trebuie:
O 1. să interpreteze un text dat;
O 2. să explice termeni noi din domeniul profesional;
O 3. să prezinte cât mai multe meserii şi să le clasifice pe domenii de activitate;
O 4. să evalueze profesiile descoperite după un criteriu dat;
O 5. să găsească soluţii la o problema nouă legată de profesie;

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.


METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, dezbaterea, brainstorming, ex. joc, descoperirea, problematizarea, aprecierea verbală.
MIJLOACE DIDACTICE: flipchart, coli, fişe de lucru, chestionare, markere, hârtie colorată, săculeţ,zaruri,imagini.

NR. ETAPELE LECŢIEI OB. CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI


CRT OP.
DOZARE ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR
1. Moment organizatoric  Se consemnează absenţele. ∙ Răspund la întrebări.
(1 minut)  Verifică existenţa resurselor materiale. Elevii citesc cu atenţie textele şi
“Îndrăzneşte să devii ceea ce eşti. Există posibilităţi minunate în fiecare încearcă o posibilă comentare a
fiinţă. Să ştii să spui mereu fără încetare:”Nu depinde decât de mine”. acestora.
(Andre Gide)
“Viaţa omului este preţioasă numai atunci când urmăreşte un ideal”
(Liviu Rebreanu)
Motivarea elevilor: Decizie si dezvoltare personala
- sensibiliza- Fiecare om îsi întelege cel mai bine propria existenta.
rea elevilor Pe parcursul vietii, evenimentele cu care ne confruntam ne pun în situatia de „a
2 - captarea atenţiei alege”, de cele mai multe ori, dintre mai multe alternative.
(5 minute)  În timp, se formeaza „capacitatea de a lua decizii”, trasatura care defineste
personalitatea.
3. Anunţarea temei şi Se notează titlul noii lecţii: ∙ Elevii ascultă cu atenţie şi notează
comunicarea  ”Caleidoscopul meseriilor” tema în caiete
obiectivelor lecţiei  sunt precizate obiectivele operaţionale.
(2 minute)
4. Desfăşurarea explicarea titlului lecţiei ∙ Elevii se implică activ în
activităţilor (caleidoscop,meserie) dezbaterea aspectelor propuse.
(31minute) activitatea nr.1 “păianjenul” ∙ Explică şi exemplifică termenul
sinonim “meserie”
 elevii se grupează înainte de
timp 5 min. începerea activităţii;
 activitatea nr. 2 “denumirea grupelor” grupa nr. 1:
 activităţi în aer liber
 fiecare grupă va primi o imagine(simbol)
grupa nr. 2:
timp 1 min.  activităţi manuale şi tehnice
 activitatea nr. 3 “Lumea meseriilor” grupa nr. 3:
Sunt mii de ocupaţii, zeci de mii de tipuri de locuri de muncă. Ele au fost grupate pe  activităţi comercial -
domenii de activitate, fiecare domeniu incluzând o gamă largă de activităţi, cuprinzând bancare
toate nivelurile de pregătire profesională.
grupa nr. 4:
Cerinţă: Scrie cât mai multe meserii din domeniul grupei tale.  activităţi educative şi
Timp de lucru 5 min. artistice
Raportare 5 min. grupa nr. 5:
 activitatea nr. 4 „Cazinoul meseriilor”  activităţi pentru îngrijirea şi
cerinţă: Spune cât mai multe lucruri despre meseria…! sănătatea omului
Timp de lucru: grupa nr. 6:
5 min activităţi de apărare
 activitatea nr. 5 „evaluarea socială a profesiilor” Elevii completează meseriile
cerinţă: fiecare grupă va completa fişa cu avantajele şi dezavantajele alegerii descoperite pe cartonaşele primite.
unei profesii din domeniul grupei Elevii prezintă pe feţele cubului
O3 Timp de lucru 5 min. meseriile descoperite pe tipuri de
Raportare 5 minute activităţi, fiecare grupaă pe cate o
faţă (care vor fi numerotate).
 În ordinea grupelor, câte un
elev de la fiecare grupă va da cu
zarul şi vor prezenta tot ce ştiu ei
O4 despre meseria cu nr. indicat de zar.
 Fiecare grupă completeaă
fişa dată şi prezintă răspunsul.
5. Obţinerea  activitatea nr.6  Fiecare elev va răspunde la
performanţei Joc” Săculeţul întrebărilor” o întrebare
(5 minute) Cerinţă: Fiecare elev va extrage din săculeţ o întrebare: “Ce aş face  Aleatoriu se aleg 5-6 elevi
dacă…..?” care vor prezenta răspunsurile.
Timp 5 min.
6. Evaluarea activităţii Chestionar “ALEGEREA PROFESIUNII LA CUMPANA DINTRE  Fiecare elev completează
5 min. ASPIRATIE SI IMPLINIRE” chestionarul primit.
8. Anunţarea temei Anunţă tema: ”Legea şi temeiul democraţiei” Notează tema
pentru ora următoare
5. Activităţi pentru îngrijirea şi
sănătatea omului
medic
asistenta
coafeză
frizer
cosmeticiana
infirmiera
brabcardier
maseur

1. Activitate în aer 2. Activităţi manuale şi 3. Activităţi comerciale şi 4. Activităţi educative şi artistice


liber tehnice bancare învătător
pădurar profesor
inginer contabil muzician
agricultor elcrtician gestionar pictor
cioban laborant
crescător de animale vânzător actoe
tamplar scriitor
ecolog croitor Cofetar-Brutar
zidar aviator broker
dulgher şofer
drumar cercetător

6. Activităţi de apărare

poliţist
militar
jandarm
gardian
Chestionar – Orientare profesională

ALEGEREA PROFESIUNII LA CUMPANA DINTRE ASPIRATIE SI IMPLINIRE

Este bine sa iei câteva decizii importante cu privire la viitorul tău. Aceste decizii iţi vor influenta intr-un mod hotărâtor alegerea profesiunii si
construirea carierei tale. Sunt intrebari la care ar trebui sa reflectezi indelung si sa gasesti raspunsul potrivit. Cu alte cuvinte, viata ta depinde de modul
constient si hotarat in care vei sti sa optezi.

1.Ce doresc sa fac in viata?..................................................................................................


...........................................................................................................................................................

2. Care este meseria pe care vreau sa o imbratisez?..............................................


............................................................................................................................................................

3. Cum trebuie sa ma pregatesc pentru a reusi ?......................................................


.........................................................................................................................................................

4. Care sunt calitatile necesare pentru a avea meseria dorită?


........................................................................................................................................................

5. Cine mă poate sprijini in indeplinirea aspiraţiilor mele?..............................


.......................................................................................................................................................
DATA COMPLETARII........................................
NUMELE ELEVULUI.........................................
SCOALA.Grup Şcolar Industrial “C.D.Neniţescu “Brăila.............................................................
CLASA........a ...8 a ................................

1. Activitate în aer liber


Ţi-ar plăcea o meserie / profesie în care să lucrezi în aer liber, indiferent dacă timpul este favorabil sau nefavorabil? În aer liber înseamnă pe stradă, în construcţii, în
grădină, pe câmp, în pădure, pe ape.
Exemple de activităţi în aer liber: în construcţii, transporturi, turism, agricultură, silvicultură, zootehnie. Acum dă tu alte exemple
de activităţi care se desfăşoară, în cea mai mare parte a timpului, în aer liber şi încearcă să le descrii.

2. Activităţi manuale şi tehnice


Îţi place mecanica, confectionare îmbrăcămintei, confecţionarea produselor de mobilier şi tehnica şi ai dori să lucrezi în acest domeniu.

3. Activităţi comerciale
Doreşti foarte mult să lucrezi în comerţ?
Exemple de astfel de ocupaţii le găsim în sfera activităţilor de turism, de asigurări, bancare, publicitare.

4. Activităţi educative şi artistice

Vrei sa devi profesor, educator, bibliotecar, actor, scriitor

5. Activităţi pentru îngrijirea şi sănătatea omului

Ţi-ar place să devi asistent, medic, coafor, cosmetician

6. Activităţi de apărare
Doreşti mult o profesie din domeniul armatei, poliţiei
Fişa nr. 2
Evaluarea socială şi personală a profesiilor

Avantaje Dezavantaje Utilitate / importanţă


J L
Fişa de lucru nr. 3

Ce-ai face dacă?


 ai fi adult?

Ce-ai face dacă?

 ai avea mulţi bani?

Ce-ai face dacă?

 ai avea familie? Ce-ai face dacă?


 ai avea un handicap motor, senzorial?
Ce-ai face dacă?
Ce-ai face dacă?
 ai avea copii?
 ai avea un accident?
Ce-ai face dacă?

 ţi-ai pierde / ţi-ar fi furate acte / cărţi, caiete, obiecte importante si ar trebui sa te Ce-ai face dacă?
angajezi?
 ai fi bogat?
Ce-ai face dacă?
Ce-ai face dacă?
 ai avea o maşină / motocicletă?
 ai căuta şi nu ai găsi un loc de muncă?
Ce-ai face dacă?
Ce-ai face dacă?
 ai fi bolnav?
 ai fi certaret?

S-ar putea să vă placă și