0% au considerat acest document util (0 voturi)
569 vizualizări4 pagini

Proiect Dirigentie: Managementul Carierei.

Acest proiect didactic vizează dezvoltarea competențelor elevilor privind orientarea în carieră și alegerea unei meserii. Activitatea implică discuții despre meserii tradiționale și actuale, completarea unei fișe cu meseriile și împărțirea elevilor în echipe care vor prezenta avantajele, dezavantajele și caracteristicile unei meserii trase la sorți.

Încărcat de

olialin
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
569 vizualizări4 pagini

Proiect Dirigentie: Managementul Carierei.

Acest proiect didactic vizează dezvoltarea competențelor elevilor privind orientarea în carieră și alegerea unei meserii. Activitatea implică discuții despre meserii tradiționale și actuale, completarea unei fișe cu meseriile și împărțirea elevilor în echipe care vor prezenta avantajele, dezavantajele și caracteristicile unei meserii trase la sorți.

Încărcat de

olialin
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DIDACTIC

Data: 6.06.2018
Clasa :
Profesor diriginte :
Obiectul: Consiliere şi orientare
Componenta educativă: Managementul carierei
Tema: »O ocupatie pentru fiecare «

Competenţe generale:
1. Formarea atitudinilor, achiziţionarea cunoştinţelor şi abilităţilor inter-personale.
2. Exersarea abilităţilor de management al unui stil de viaţă de calitate.
Competenţe specifice:
- evaluarea impactului factorilor sociali, culturali, economici şi de mediu asupra stilului de viaţă şi
dezvoltării carierei;
- dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a carierei.
- analizarea mecanismelor eficiente de adaptare în situaţii de stres sau criză.
Valori şi atitudini:
o Aprecierea unicităţii fiecăruia.
o Valorizarea relaţiilor inter-personale.
o Motivaţie şi flexibilitate în elaborarea traseului educaţional şi profesional.
o Responsabilitate şi ambiţie pentru decizii şi acţiuni privind cariera.
Obiective operaţionale:
◄ să cunoască informaţii despre lumea profesiilor trecute şi prezente;
◄ să-şi dezvolte interesele şi aspiraţiile în vederea structurării corespunzătoare a motivaţiei sociale
specifice lumii muncii;
 să-şi conştientizeze aptitudinile şi să le canalizeze către alegerea unei profesii
◄ să-şi formeze un sistem de atitudini realiste şi valori adecvate faţă de lumea profesiilor;
◄ să-şi cultive sentimentul responsabilităţii faţă de sine şi faţă de societate în legătură cu cariera.

Metode şi procedee: conversaţia, dezbaterea, problematizarea, discuţii de grup.


Forme de organizare: individuală, frontală, pe grupe.
Mijloace de învăţământ: fişe individuale, caietul de dirigenţie.
Bibliografie: - “Consiliere şi orientare” – manual pentru clasa a V-a. Ed. “Cd Press”.
SCENARIUL DESFĂŞURĂRII ACTIVITĂŢII DIDACTICE

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR Metode si


ACTIVITĂŢII mijloace de
organizare
1.ORGANIZAREA Pregătirea clasei şi a materialelor Elevii se aseaza in cerc. Conversatia
CLASEI necesare. Asezarea copiilor in cerc
pentru activitatea urmatore.
2.CAPTAREA “Exercitiu de spargere a ghetii”. La fiecare afirmaţie a Lucrul
ATENŢIEI Se discuta despre faptul ca consilierului cei care individual
avem pasiuni/ hobby-uri/ consideră că li se potriveşte
trăsături /calităţi comune sau face un pas înainte. Dacă nu Discutie de
diferite care ne asigură un li se potriveşte, fac un pas grup
anume traseu profesional. înapoi.

3.LEGĂTURA CU Fiecare participant este rugat să Elevii realizeaza arborele Expunerea


TEMA ŞI realizeze în un arbore al meseriilor pe fisele primite. Cativa
MOTIVAŢIA
în familie. elevii prezintă apoi lucrările
realizate.
4. ANUNŢAREA Tema orei de dirigenţie este “O Elevii ascultă cu atenţie. Expunerea
TEMEI ŞI A ocupatie pentru fiecare” . La ora de
OBIECTIVELOR
dirigenţie vom discuta despre
meserii traditionale si actuale,
despre meseria dorita si aptitudinile
necesare.
5.DESFĂŞURAREA 1. Are loc o discuţie despre meserii Elevii participă la discuţii,
ACTIVITĂŢII traditionale si actuale si de spre apoi îşi completează fisele.
cariera. Se completeaza fisa cu Dezbaterea
meseriile.
2. Copiii sunt impartiti pe echipe si Un membru al echipei Discuţiile de
vor extrage un biletel cu o meserie: prezinta ceea ce au realizat. grup
Echipa 1- sa scrie avantaje si
dezavantaje ale unei meserii.
Echipa 2-sa faca un joc de rol.
Echipa 3- sa compuna un text
despre meseria meseria extrasa si sa
faca si un desen reprezentativ.
Echipa 4 – sa faca o mima care sa
reprrezinte meseria extrasa. Echipa
5- sa prezinte pe feţele cubului Cativa elevii prezinta
meseriile descoperite pe tipuri de realizarile lor.
activităţi.
3. Copiii sunt rugaţi să deseneze o
palmă si sa scrie profesia pe care
doresc să o obţină. Apoi, pe fiecare
deget să completeze câte o calitate
personală care îi recomandă pentru
acea profesie.
6. ASIGURAREA În încheiere li se prezintă “Alegoria Elevii ascultă concluziile Expunerea
FEED-BACK-ULUI ŞI broscuţelor” o povestire a cărei profesorului, sunt apreciaţi
EVALUAREA
morală este aceea că în viaţă nu pentru implicarea în
trebuie să ne lăsăm influenţaţi de desfăşurarea activităţii.
cei care gândesc negativ, ci să ne
urmăm întotdeauna ţelul. Conversatia
Copiii vor primi cate un post-it pe
care vor desena un smiley face care
sa exprime felul in care se simt.

S-ar putea să vă placă și